
PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.
Infekce močových cest (IMC) patří k nejčastějším onemocněním v populaci. Jejím původcem je v drtivé většině bakterie Escherichia coli, což je nejznámější a asi i nejdůležitější složka normální mikrobiální flóry tlustého střeva u člověka i ostatních savců. Svou aktivitou se významně podílí na regulaci střevního ekosystému, její přítomnost pomáhá zajišťovat bezproblémový průběh trávicích pochodů. Je také považována za hlavního přirozeného producenta vitaminu K. Uropatogenní forma E. coli (UPEC) ovšem představuje nejčastější příčinu infekcí močových cest u člověka.
Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Základní pravidlo zní: Každou infekci močových cest je třeba doléčit! Léčiva rostlinného původu mohou svým komplexním působením pomoci zvládat močové infekce. Na rozdíl od antibiotik vůči nim nevzniká rezistence, která je jednou ze současných zdravotních hrozeb. Naopak, s antibiotiky se dobře doplňují a podporují jejich účinky.
Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný „biofilm", který bakteriím v něm umožňuje řadu výhod, mezi které patří i zvýšená odolnost vůči antibiotikům. Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi.
Přehledná infografika ukazuje možnosti prevence a komplexní terapie u postupující infekce močovým traktem.
Pozn.: Právní základy registrace rostlinných LP jsou úplně stejné jako u jakýchkoliv dalších léčiv. Léčiva z kategorie fytofarmak musí projít stejnými postupy registrace jako léčiva jiného původu. Léčivé rostlinné přípravky používané v tradiční medicíně více jak 30 let, a z toho více jak 15 let v EU, je možné zaregistrovat u SÚKL jako Tradiční rostlinná léčiva.
............
Na Educommu můžete aktuálně zhlédnout prezentaci PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D.: Možnosti rostlinných léčiv v terapii urologických onemocnění. Přednáška vznikla ve spolupráci se společností SCHWABE CZECH REPUBLIC s. r. o.
inzerce
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.