
Potí se všichni lidé a některá zvířata. Primární funkcí potu je odvádět vodu na povrch těla, abychom se mohli ochlazovat. K tomu nám slouží až čtyři miliony drobných potních žláz v lidské kůži. Ochladit organismus je vhodné, pokud trávíme den na slunci nebo vykonáváme nějakou fyzickou námahu. V takovém případě je možné vypotit až několik litrů vody denně. Ale co způsobuje pocení, když ležíme v noci v posteli?
Budíte se v propoceném pyžamu? Může jít o příznak vážné nemoci
Pocení je normální fyziologický proces a musí k němu docházet i ve spánku. Pokud se však probudíme uprostřed noci a vstaneme z postele tak propocené, že musíme ložní prádlo převléknout, zajisté se nejedná o běžný stav. Nadměrné noční pocení je překvapivě častým problémem, který narušuje nejen spánek, ale také snižuje kvalitu celého následujícího dne. Nejenom proto je vhodné takovou situaci co nejdříve vyřešit - mohlo by se totiž jednat o příznak začínající nemoci, ze které se může vyklubat dokonce i závažná onkologická diagnóza.
Zdravotní problémy, které mohou způsobovat noční pocení
Pocení může být způsobeno hormonální nerovnováhou, která je součástí menopauzy. To se může týkat až 80 % žen v přechodu, ačkoli toto číslo je pouhý odhad - ne každá žena se totiž se svými návaly horka svěřuje svému lékaři. Ke kolísání hladin hormonů dochází samozřejmě i během těhotenství, obzvlášť často se vyskytuje v průběhu třetího trimestru. Na druhou stranu se tak projevují i různé poruchy funkce štítné žlázy, samozřejmě u obou pohlaví, proto by nadměrné pocení neměl podcenit žádný zodpovědný člověk.
Na infekční nemoc tělo reaguje imunitní odpovědí, jejíž součástí je zvýšení tělesné teploty, někdy až rozvoj horečky.
„Zvýšení i pokles tělesné teploty jsou doprovázené pocením. Zvýšení tělesné teploty je někdy provázeno zimnicí. Horečka, pocení a zimnice zkrátka patří k sobě. Může se jednat o téměř cokoli od chřipky přes angínu a zápal plic až po některé druhy rakoviny, například leukémii. Leukémie mohou způsobovat zvýšení tělesné teploty samy o sobě, nebo vést k rozvoji závažné infekce, která je spojena se zvýšením tělesné teploty," vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno.
I leukémie se dále dělí na několik typů, které se projevují různě, pokaždé při ní však dochází k poruše tvorby bílých krvinek (leukocytů) - buněk odpovědných za naši imunitu. Pokud jich je příliš málo, jsme náchylní k infekcím a náš imunitní systém bude muset častěji řešit nákazu horečkou. Jindy se bílé krvinky začnou nekontrolovaně množit, avšak zároveň neplní svůj hlavní účel. Zbylé leukocyty tyto rakovinné mutanty správně vyhodnotí jako hrozbu a pokusí se je zneškodnit. Opět tak dochází k imunitní reakci, při níž se zvyšuje horečka a pravděpodobnost probdělé a propocené noci.
„Pokud k nočnímu pocení dochází pravidelně po dobu několika týdnů, je nejvyšší čas navštívit lékaře a v ideálním případě vyloučit toto nebezpečné onemocnění. Pokud se potvrdí, je většinou potřeba začít co nejdříve s léčbou. Dnes už je možná léčba nejen pomocí chemoterapie, ale stále častěji také prostřednictvím cílené terapie a imunoterapie včetně speciálně upravených vlastních lymfocytů pacienta. Při správně diagnostikovaném onemocnění a vhodně zvolené terapii dosahujeme dramaticky lepších léčebných výsledků a výrazného zvýšení kvality života pacientů," vysvětluje profesor Doubek.
Vedlejší účinky některých léků
Noční pocení mohou kromě nemocí jako takových způsobovat i některé léky. Nejčastějšími pachateli jsou antidepresiva, dále například některé léky na cukrovku a pochopitelně přípravky ovlivňující endokrinní systém.
Jak zkrotit pocení
Pokud však žádné léky neberete, může být na vině příliš vysoká teplota v ložnici. Zkuste stáhnout termostat pod dvacet stupňů, odložte pyžamo nebo zvolte lehkou letní přikrývku. Vzhledem k neustále se zvyšujícím teplotám se může vyplatit také investice do kvalitní klimatizační jednotky.
Tělesnou teplotu dokážou zvýšit i některé potraviny. Proto je dobré se před spaním vyhnout těžkým jídlům, která obsahují hodně tuků, cukrů nebo koření. V poslední řadě připomeneme i alkohol, který - navzdory obecnému přesvědčení - snižuje kvalitu spánku a pocení je pouze jedním z mnoha způsobů, jak nám komplikuje život.
Kdy vyhledat pomoc při nočním pocení?
Pokud se u vás noční pocení začalo vyskytovat pravidelně a máte již vyzkoušeno, že problém nevězí pouze v příliš vysoké teplotě v ložnici, neostýchejte se navštívit svého praktického lékaře, který vám případně doporučí konkrétní vyšetření u specialistů. Pozornost byste měli věnovat také jejím dalším možným příznakům, mezi které patří zvýšená náchylnost k běžným nemocem, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a všeobecná únava. Některé druhy leukémií lze dokonce odhalit z běžného preventivního vyšetření krve a za záchranu života takový drobný odběr jistě stojí.
„Samozřejmě by člověk měl být vyšetřen při podezření na nízký počet nebo narušenou funkci krevních destiček," potvrzuje profesor Doubek a doplňuje: „Může se jednat o nezvykle silné menstruační krvácení, ale podezřelé je i časté krvácení z nosu nebo z dásní při čištění zubů, či drobné tečkovité krvácení do kůže."
V neposlední řadě můžeme zmínit také bolest kloubů a kostí, která je poměrně častá například u nemocných s akutní lymfoblastickou leukémií (ALL). Ta má u dospělých zpravidla velmi rychlý průběh a závažnou prognózu, avšak nejčastěji postihuje děti ve věku dvou až pěti let, u nichž mívá prognózu mnohem lepší. ALL je diagnostikována na základě vyšetření krevního obrazu a vzorku kostní dřeně.
Zdroj: ADDICTS
NADĚJE NA DELŠÍ ŽIVOT S LEUKÉMIÍ
VYCVIČENÉ BUŇKY POMÁHAJÍ S LÉČBOU KREVNÍCH NÁDORŮ
JAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLIN
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.