Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



O NOVINKÁCH V HEALTHCOMMU S ŘEDITELEM ZDEŇKEM BŘENĚM



Dali jsme si schůzku přes Google Meet. Jak jinak, když moderní technologie tak usnadňují redakční práci. Navíc, společnost Health communication je stále více zařazuje do svých edukačních aktivit.

Právě v on-line světě se odehrávala i většina loňských i letošních kongresů pod hlavičkou Healtcomm Professional. 

Dobrý den, Zdeňku, nemohli jsme si nevšimnout rostoucího zapojení lékárníků do edukačních projektů ve 3D 360° prostředí. Jak byste hodnotil jejich adaptaci na tuto novou technologii?

Z. B.: Dobrý den. Lékárníci v ČR prokázali neuvěřitelnou adaptabilitu a otevřenost novým technologiím. Zejména 3D 360° prostředí jim umožňuje snadno a efektivně získávat nové znalosti. Edukační projekty v tomto formátu jim poskytují interaktivní a vizuálně přitažlivé prostředí, které je zapojuje víc, než by to dokázaly tradiční způsoby vzdělávání. A nám to umožnuje je provést online i cestovatelsky. 3D 360° kongresy „umisťujeme" s naším 3D týmem vždy do jiného města a země. Už jsme navštívili Prahu, Barcelonu, Benátky, Budapešť, Varšavu nebo Berlín. Nyní jsme až do 10.10. 2024 v norském Oslu. A pro rok 2025 připravujeme kongresovou návštěvu Švýcarska a Slovenska. Vždy je základem kvalitní odborný program s přednáškami předních zástupců oboru. Pak si také ukážeme, jak v dané zemi funguje lékárenský trh, řekneme něco o historii místních lékáren, připomeneme milníky farmacie a medicíny zvolené destinace.

Co přispělo k tak úspěšné implementaci 3D 360° projektů mezi lékárníky?

Z. B.: Především jejich ochota učit se novým věcem a hledat způsoby, jak se zlepšovat. Lékárníci jsou ve své profesi zvyklí na neustálý progres a musí sledovat novinky. Navíc 3D 360° prostředí nabízí možnost flexibilního učení, které mohou v práci využít. Vše mohou sledovat z pohodlí domova. Tento aspekt je pro mnohé z nich klíčový, a také úspora jejich času. 

Zmínil jste, že lékárníci studují z domova...

Z. B.: Díky tomu, že naše platforma je dostupná kdykoli a odkudkoli po dobu jednoho měsíce, mají lékárníci možnost věnovat se edukaci ve chvílích, kdy jim to vyhovuje. Mnozí si například nastavují čas na učení po večerech nebo během volných chvil o víkendu. Flexibilita je tedy jedním z hlavních důvodů, proč je 3D 360° tak populární. Doplňuje tak dnes již tradiční platformu e-learningu - www.educomm.cz, která je lékárníkům k dispozici se svým odborným obsahem po celý rok.

Jak hodnotí studující lékárníci 3D 360° prostředí? Máte zpětnou vazbu?

Z. B.: Ano máme, a to velmi pozitivní. Pravidelně dostáváme moc hezké e-maily, kde lékárníci oceňují především jednoduchost používání a vizuální atraktivitu prostředí. Někteří nám dokonce napsali, že je baví interaktivní expozice a tematické propojení s cestami po jiných zemích. Vidíme tedy, že naše snaha přinést inovativní způsob vzdělávání se vyplatila.

Jaké jsou podle vás hlavní výhody 3D 360° edukačního prostředí oproti tradičním způsobům vzdělávání?

Z. B.: Kromě flexibility a vizuální přitažlivosti bych zmínil ještě jednu důležitou výhodu - interaktivitu. Lékárníci se mohou doslova „procházet" prostředím, klikat na různé objekty, prozkoumávat informace do hloubky a zapojovat se do příjímání informací, které si sami otevírají v různých komunikačních formách. Tato forma vzdělávání je mnohem více stimulující než pasivní sledování přednášek.

Jaký vliv má takové inovativní vzdělávací prostředí na každodenní práci v lékárně?

Z. B.: Lékárníci, kteří využívají naši platformu, jsou nejen lépe informováni o novinkách a zkušenostech dalších odborníků, ale také lépe připraveni komunikovat s pacienty a poskytovat jim konzultace na vysoké úrovni. Mají větší jistotu v otázkách nových léčiv, což zlepšuje jejich profesní sebevědomí a celkově přináší vyšší kvalitu služeb v lékárnách. Ale samozřejmě nové a kvalitní informace mohou nalézt u všech dalších vzdělávacích společností, a především v projektech České lékárnické komory.

Jsou podle Vás lékárníci připraveni na další technologické inovace v oblasti vzdělávání?

Z. B.: Rozhodně ano. Lékárníci v ČR už několikrát prokázali, že se nebojí technologických výzev a jsou připraveni na neustálý vývoj. Je to skupina profesionálů, která chápe, že moderní technologie jsou klíčem k udržení kvality péče a ke zlepšení vlastních dovedností.

Plánujete novinky nebo rozšíření 3D 360° edukační platformy?

Z. B.: Plánujeme významná vylepšení platformy Educomm.cz a rozšíření 3D 360° kongresu. Chceme se zaměřit na ještě propracovanější vizualizační prvky, které budou lépe simulovat reálné situace. Zároveň připravujeme konzultační virtuální místnosti, kde budou mít účastníci možnost sdílet své zkušenosti a konzultovat témata v reálném čase s kolegy i odborníky. Tento interaktivní prvek posune vzdělávání na další úroveň a vytvoří prostor pro aktivnější diskusi.

Na závěr se Vás zeptám: Kam se bude ubírat vzdělávání lékárníků prostřednictvím Vašich projektů?

Z. B.: Naší vizí je i nadále poskytovat kvalitní, inovativní a přístupné vzdělávací nástroje, které pomohou lékárníkům růst. Vzdělávání musí jít ruku v ruce s technologiemi, proto budeme pokračovat v rozvoji platformy Educomm.cz a na vylepšení 3D 360° kongresu. Chceme, aby měli lékárníci neustálý přístup k novým informacím, a to způsobem, který je efektivní, interaktivní a atraktivní. Naším cílem je vytvořit prostředí, kde se nejen „školí" a získávají potřebné body v rámci systému celoživotního vzdělávání, ale kde mohou také sdílet své zkušenosti a navzájem se jimi dokáží inspirovat.

Děkuji za rozhovor

Chramst

NA CO SE MOHOU LÉKÁRNÍCI TĚŠIT V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ?

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME