Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OHLÉDNUTÍ ZA PRAŽSKÝM PHARMACY EVENTEM



10. října 2024 bylo v Praze počasí typické pro nastávající podzim: ráno slunečno a v poledne déšť, který odpoledne odnesl postupně sílící vítr...

Stejně pestré bylo i dění uvnitř, pokud se zaměříme na prostory pražského Hotelu DUO, ve kterém od rána do pozdních odpoledních hodin probíhal Pharmacy event Healthcomm Professional pro lékárníky a farmaceutické asistenty. Již druhým rokem se odborníkům z lékáren naskytla možnost absolvovat hned dva odborné eventy během jednoho dne - dopolední a odpolední části akce byly totiž akreditovány u ČLnK samostatně. Účastníci si tedy mohli zvolit, zda setrvají celý den a vyslechnou si kompletní odborný program, který sestával ze 13 přednášek, nebo si dle svých časových a zájmových preferencí vyberou jen jeden z bloků. Celodenní program nakonec absolvovalo 105 odborníků z lékáren, kteří tak získali do systému celoživotního profesního vzdělávání 11 bodů. Celkem se akce zúčastnilo přes 200 odborníků z farmacie a ostatních oborů péče o zdraví.

Na Pharmacy eventu Praha 2024 byl pro účastníky dále připravený workshop od společnosti Curaprox a zájemci z řad lékárníků, farmaceutických asistentů či zástupců partnerských společností si mohli také u expozice FitBee nechat změřit rozložení svých svalů a tuku a dozvědět se o vzájemné (ne)vyváženosti jednotlivých tělesných kompartmentů.

„Změření" účastníci dostali jedinečný a relevantní obraz složení svého těla. Informaci, jak pracuje jejich metabolismus. Mohli nad nově nabytými informacemi dále diskutovat s RNDr. Pavlem Suchánkem a jeho týmem nutričních terapeutů z FitBee například o sestavení individuálního výživového plánu a o doporučeních pohybové aktivity na míru svému tělu. RNDr. Pavel Suchánek pak celý kongres uzavřel s přednáškou: Možné přístupy k podpoře imunity.

Program, který skvěle moderoval Petr Říbal, byl bohatý. Zahrnoval sdělení renomovaných osobností z oboru, které přinesly svým kolegům z lékáren mnoho cenných informací a poznatků, aby mohli dál v praxi rozvíjet své dovednosti a znalosti. V dopoledním programu na úvod zazněla přednáška MUDr. Gianny Conti o přírodních adaptogenech (na snímku), gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová připomněla, že nouzová antikoncepce není potratová pilulka, Mgr. Ondřej Šimandl se podělil o zkušenosti, co vše může lékárník udělat pro pacienty s chronickým žilním a hemoroidálním onemocněním.

V dopoledním programu vystoupil i PharmDr. Josef Suchopár, který si většinou připraví pro kolegy přednášku na téma lékových interakcí. Tentokrát ale sáhl po problematice inovativních lékových forem. Jak uvedl ve svém sdělení, například léčivé látky v liposomálních nosičích a nanočástice některých látek mohou opravdu znamenat významný pokrok v terapii řady onemocnění.

Přednáška „Když na lékové formě záleží" byla účastníky nejlépe hodnocena v dotaznících zpětné vazby. PharmDr. Suchopár v ní nastínil, že za posledních 10 let lze pozorovat technologické inovace v oblasti lékových forem, které zlepšují biologickou dostupnost účinné látky a zrychlují nástup účinku.

Program pokračoval dále přednáškou MUDr. Alexandry Pánkové s názvem Kuřák v lékárně. MUDr. Martin Komínek se zabýval ve svém sdělení efektivní léčbou očních zánětů a MUDr. Vladimír Dvořák ml. otevřel téma role lékárníka v léčbě vaginálních infekcí. 

Odpolední Pharmacy event odstartoval MUDr. Jan Gregar s tématem racionální léčby průjmu, MUDr. Slíva představil aktuální postavení cytisinu v léčbě nikotinové závislosti a stomatolog MUDr. Pavel Smažík se tentokrát účastníkům „nekoukl na zoubek", ale seznámil je s vlivem orálního zdraví na celkové zdraví organismu.

Co nám napsali sami účastníci?

77 % účastníků nezažilo poprvé kongres organizovaný společností Health communication. Dále dotazníky zpětné vazby prozradily, že koncept dopoledního a odpoledního eventu v jeden den lékárníkům plně vyhovuje. Účastníci také uvedli, že současně studují na platformě Educomm.cz (67 %) a že čtou Magazín Healthcomm (33 %). Ten byl opět již tradičně mediálním partnerem akce. Se skladbou a úrovní odborného programu byli účastníci dle dotazníků ve 100% shodě. 66 % účastníků fyzického Pharmacy eventu dále uvedlo, že se účastní i on-line vzdělávacích projektů typu 3D kongres od organizátora Health communication, konkrétně jeho divize Healthcomm Professional.

FOTOGALERIE Z KONGRESU

.......................................................................

Možná, že i ostatní zaujme poslední letošní odborná akce v on-line světě z dílny Healthcomm Professional. Registrovat se můžete již nyní.

 

.......................................................................

Trojici posledních přednášejících odpoledního Pharmacy eventu v Praze uvedl MUDr. Libor Nevorálek, který se pohledem pneumologa zaměřil na mukolytika. Mgr. Martin Pinček odprezentoval téma Využití synergie imunomodulace a synbiotik v praxi. A biochemik RNDr. Pavel Suchánek opustil na chvíli zájemce o měření na přístroji InBody, aby přednesl přednášku o podpoře imunitního systému. Neboť kondice našeho imunitního systému je klíčovým faktorem pro udržení našeho dobrého zdraví a wellness. To byl důležitý vzkaz nejen pro lékárníky, ale jejich prostřednictvím také pro jejich pacienty, kteří s chladným obdobím roku navštěvují lékárny s klasickými symptomy nemocí z nachlazení.

Stále platí, že kongresy představují ideální platformu pro výměnu nejnovějších poznatků, zkušeností a nápadů v daném oboru. Pro ty, kteří se rádi potkávají, mají radost a užitek z rozhovorů s kolegy a lektory, jsou tu prezenční formy vzdělávacích akcí. Kongresy jsou ideálním místem pro navázání nových kontaktů a budování spolupráce. V roce 2025 tu budou pro lékárníky a farmaceutické asistenty hned tři: v Brně, Ostravě a v Praze.

Podívejte se na plán akcí Healthcomm Professional v příštím roce:

„Mám velkou radost, že jsme společně mohli vytvořit event, na kterém se alespoň dvakrát do roka můžeme setkat osobně a načerpat energii do dalších dní v online světě. Troufám si říct, že každý, kdo na akci dorazil, si přišel na své - spousta odborného programu, firemní expozice, dárečky, výborné jídlo, a především nová profesní přátelství. I o tom je Pharmacy Event, který v příštím roce pořádáme dokonce třikrát - nově v Ostravě a již tradičně v Brně a v Praze, " říká Jakub Červienka, manažer 3D kongresů a fyzických akcí Healthcomm Professional.

Magazín: Jakube, pro Tebe byl pražský Pharmacy event premiérou v roli pořadatele, jaké emoce si odnášíš?

J. Č.: Vidět všechny účastníky osobně, sledovat živé diskuse a cítit energii, která na místě panovala, bylo nesmírně obohacující a mimořádně inspirativní. Věřím, že to byl nezapomenutelný den nejen pro mne, ale i pro všechny přítomné. Děkuji lékárníkům, lektorům i firemním partnerům za účast. Už teď se těším na naše další akce a doufám, že se na nich s mnohými z vás opět setkám.

-red-

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME