Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PĚT MODERNÍCH POMOCNÍKŮ HUBNUTÍ



Život bez smart aplikací si dnes ani nedokážeme představit. Pomáhají nám v domácnosti, práci i na cestách. A dokonce je můžeme využít k získání vysněné postavy. Vyzkoušejte pět užitečných pomocníků, díky nimž se vám do léta povede zbavit přebytečných kil, nebo aspoň výrazně zlepšíte svoji kondici.


Sledujte své pomalé krůčky k cíli 

Na internetu existují desítky chytrých aplikací, které vám za předplatné naslibují hory doly. My vám ale doporučujeme začít zlehka a nepropadnout dojmu, že vám jedna smart appka zachrání zdraví nebo postavu. Než se pustíte do bezbřehého stahování a vybírání, vyzkoušejte tu ve svém vlastním telefonu. Systém Android i iOS nabízí aplikaci Zdraví, jež vám každý den měří počet kroků či celkovou vzdálenost nachozených kilometrů. Začněte na hranici 3 tisíc kroků. Pokud si říkáte, že nejde o nic převratného, možná vás překvapí, že většina lidí nezvládne ani tuto vzdálenost. Aby se vám to podařilo, budete muset vynechat výtah, vystoupit o zastávku dřív nebo jít do práce či školy rovnou po svých. Postupně byste cíl měli navyšovat. Vytyčená meta je 10 tisíc kroků denně. 

Pusťte si fitness lekci z obýváku 

Pokud nemáte čas navštěvovat posilovnu, docházet na pravidelné kurzy jógy nebo si jít občas zaběhat do parku, nebojte se vyzkoušet on-line lekce. Zpočátku stačí zapátrat na Youtube, kde je spousta zahraničních i českých lektorů. Poté, co zjistíte, který pohyb je vám blízký, můžete si předplatit on-line lekce s trenéry, kteří se vám budou věnovat individuálně a přizpůsobí trénink vašim potřebám. Anebo konečně i vy využijete PlayStation, kterému nadšeně holdují děti či vaše drahá polovička. K této herní konzoli si totiž můžete zakoupit tolik zábavného cvičení či simulátoru tance nebo sportu, že se na zbytek rodiny už nedostane. 

Hodinky, se kterými se nezastavíte 

Sedět za stolem víc než dvě hodiny vás rozhodně nenechají. Chytré hodinky a případně fitness náramky jsou vybavené pohybovými senzory, které měří vaši denní i noční aktivitu. Z ní dokáží vyčíst kvalitu spánku či každodenní pohybovou aktivitu, včetně údajů o ujeté vzdálenosti, nachozeném počtu kroků či spálených kaloriích. Zároveň disponují řadou užitečných funkcí - od sportovních profilů pro běh, cyklistiku, plavání, turistiku, lezení nebo lyžování až po monitorování základních zdravotních funkcí, jako je srdeční tep, okysličení krve nebo hladina stresu. 

DNA test odhalí vaše predispozice

Jestliže vaše kamarádka sází na přerušovaný půst, který jí dlouhodobě funguje a vyhovuje, neznamená to, že stejnou službu prokáže i vám. Proto se často stává, že se ocitáme v začarovaném kruhu zázračných diet a kouzelných cviků, které nakonec nikam nevedou a zůstávají bez žádoucích výsledků. Problém ale nemusí nutně vězet v samotné dietě nebo cvičebním plánu. Na vině mohou být překvapivě geny. Právě genetika a DNA má na to, jak naše tělo reaguje na určitý typ cvičení či stravy, nemalý podíl.

Genetika do značné míry určuje parametry našeho těla. Spolu s dalšími faktory má na svědomí to, že ačkoliv dva lidé projdou stejným tréninkovým programem, nemusí dosáhnout identických výsledků," vysvětluje Mgr. Alexandra Mayer, Ph.D., vedoucí oddělení aplikované genetiky ze společnosti Chromozoom, která pomocí rozboru genetické informace pomáhá klientům najít vhodné řešení pro přirozené a zdravé hubnutí.

Kolotoči redukčních diet je snadné se vyhnout vyzkoušením genetického testu, který klientovi zajistí komplexní genetickou analýzu. Podle výsledků testu je pak možné nastavit si svůj individuální plán hubnutí nebo tréninku." 

Svěřte se do rukou on-line odborníka 

Popularita on-line koučování vzrostla zejména v období pandemie koronaviru, kdy byla mnohá sportovní zařízení uzavřená. Cvičení z pohodlí domova pod dozorem lektorů se nakonec stalo natolik oblíbené, že svou přízeň neztratilo ani po znovuotevření fitness center. K hlavním výhodám domácího cvičení patří zejména úspora času i peněz, maximální soukromí nebo naprostá nezávislost. Někteří trenéři jsou zároveň nutriční specialisté, a tak vám na základě vašich cílů umí poradit i s jídelníčkem. 

Zdroj: Media:list s.r.o.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME