
Stále patříme mezi nejrizikovější země EU z hlediska výskytu kardio-vaskulárních onemocnění. Je proto nutná úzká spolupráce praktických lékařů, kardiologů, diabetologů, internistů, ale také farmaceutů. Zapojením farmaceuta do kardiovaskulární prevence, ať je to v rámci dispenzační a konzultační činnosti v lékárně, nebo nahlížením do lékového záznamu v případě podezření a minimalizace rizika užívaných léčiv, je jedním z pilířů úspěšné multidisciplinární spolupráce zdravotníků. Farmaceut jednak může přispět k záchytu pacientů s kardiovaskulárním rizikem, podpořit vhodnou prevenci doporučením volně prodejných přípravků a doporučit i nefarmakologická opatření. Vyškolení lékárníci jsou schopni prostřednictvím měření krevního tlaku, cévního věku a celkového cholesterolu přispět k identifikaci rizikových pacientů a včas je odeslat k lékaři.
Přijměte pozvání na on-line konferenci KARDIO 2024 - Prevence kardio-vaskulárních onemocnění.
Dozvíte se o inovacích v léčbě vysokého krevního tlaku, nových přístupech k farmakologickému i nefarmakologickému ovlivňování hladiny cholesterolu, cukru nebo k redukci váhy. Povíme si o kardiovaskulární rehabilitaci a dalších trendech v prevenci a managementu srdečních onemocnění.
Odborná témata:
1. PharmDr. Jan Martin, Ph.D. - Rostlinná diuretika při léčbě hypertenze
2. prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA - Preventivní kardiologie, co může ovlivnit lékárník
3. PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D. - Kardiometabolické riziko u pacientů se závažnou duševní poruchou
4. PharmDr. Veronika Kunešová, Ph.D. - Využití znalostí farmakoterapie onemocnění KVS pro správnou dispenzaci pacienta
O dalších odboných přednáškách programu vás budeme průběžně informovat na webu a na sociálních sítích Healthcomm Professional.
.....................................
Přihlásit se můžete ZDE
.....................................
Přinášíme osobní pozvánku garantky projektu, PharmDr. Veroniky Kunešové, Ph.D.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.