
Již olomoucký kongres Healthcommn Professional, o kterém jsme psali v dubnovém příspěvku Magazínu, ukázal, že se lékárníci opět chtějí na vzdělávacích akcích osobně potkávat. Že tento způsob získávání a výměny informací po dvou letech online edukačních verzí neztratil na aktuálnosti, potřebnosti a oblíbenosti. Potvrdil, že svoboda je v možnosti volby. Přes 200 účastníků zvolilo 29. dubna 2022 setkání s kolegy a respektovanými odborníky z oboru farmacie tváří v tvář. Ti, kteří se do sálu z jakéhokoliv důvodu nedostali, mají volbu vystudovat si některé z přednášek později, například prostřednictvím e-learningového portálu Educomm.
V posledním dubnovém týdnu tak proběhl druhý letošní kongres Healthcomm Professional, tentokrát v pražském hotelu Olympik Tristar, který je pro podobné akce komfortně přizpůsobený.
Kongres zahájil PharmDr. Josef Suchopár, Ph.D. přednáškou na stále aktuální téma Bezpečnost antivirotik na Covid-19. Velké pozornosti se těšilo sdělení PharmDr. Veroniky Kunešové, Ph.D. na téma skutečné potřeby mikronutrientů pro správné fungování lidského organismu od prenatálního období po zralý a seniorní věk.
Přednáška PharmDr. Veroniky Kunešové, Ph.D. nesla název Významná role vitaminů, minerálů a dalších látek v různých fázích lidského života.
„Vitamíny obvykle potřebujeme jen v malém množství, řádově v mikro- a miligramech, ale jejich role v organismu je nezastupitelná. I když žijeme v době dostatku, mnozí jedinci stále přijímají živin, vitamínů a minerálů nedostatek," upozornila hned v úvodu své přednášky Dr. Kunešová.
Lékárníci jsou povinni poskytovat lékárenskou péči lege artis na náležité odborné úrovni, podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů. Měli by však respektovat i individualitu konkrétního pacienta.
Jak k samoléčbě doporučit doplňky stravy v souladu s legislativou, ukázala ve svých dvou přednáškách na konkrétních příkladech PharmDr. Jana Matušková.
Ve III. odborném bloku se PharmDr. Gabriela Kroupová a Mgr. Alexander Tomeček věnovali adherenci v lékárně. V přednášce navrhli několik možností, jak zlepšovat spolupráci mezi pacienty a zdravotníky. „Role a význam farmaceuta v oblasti adherence je podmíněna nejen odbornou zdatností, ale i profesionální komunikací, empatickým přístupem k pacientům a také schopností motivovat k zájmu o spolupráci pacienta s farmaceuty," shodují se oba lektoři.
Na závěr kongresu zazněla přednáška popisující současný znepokojující fenomén - Bulšit: o žvanění v organizacích, médiích, politice a vědě od neuropatologa, spisovatele a publicisty, MUDr. Františka Koukolíka, DrSc., pasovaného rytíře českého lékařského stavu a uznávaného popularizátora neurověd.
Skladba a využitelnost přednášek, které během kongresového programu zazněly, měly u účastníků kladné hodnocení. V dotazníku zpětné vazby byla účastníky nakonec zvolena jako nejlepší tato 3 odborná sdělení:
12 odborných přednášek, bylo rozděleno do čtyř bloků. Jednotlivé bloky oddělovaly přestávky, které účastníci kongresu využili k občerstvení a návštěvě 22 expozic partnerů. Jako nejoblíbenější expozice návštěvníci kongresu vyhodnotili stánky společností Naturevia, Leros, Wellion, kde si mohli lékárníci změřit hladiny cukru, močoviny a cholesterolu z jedné kapky krve, a výstavní stánek společnosti Curaden. Partnerem virtuální reality byla společnost Naturevia s ukázkou: Co způsobuje dlouhodobá expozice škodlivému modrému světlu z displejů a monitorů našim očím? Hlavním partnerem kongresu byla společnost Danone. Magazín zastával úlohu mediálního partnera.
Kromě prohlídky expozic parterů a získání užitečných odborných informací si návštěvníci mohli z kongresu odnést také nezapomenutelné zážitky z 3D animací nebo ukázek virtuální reality. Již tradičně kongres slovem i vtipem provázel moderátor Vojtěch Bernatský, který měl tu čest rozdávat také výhry všem vítězům znalostních soutěží a kvízů, kterých bylo v průběhu kongresu hned několik. Účastníci v diskuzích i během vědomostních soutěží využívali hlasovací zařízení.
Největší letošní kongres v Praze
Odborného programu, který byl ohodnocen 18 body od ČLnK v rámci systému celoživotního vzdělávání, se 29. 4. 2022 zúčastnilo 240 účastníků. Odborné přednášky si přišlo vyslechnout 157 zdravotnických profesionálů - 135 lékárníků, 17 farmaceutických asistentů a 5 dalších zdravotnických odborníků (lékaři a zdravotní sestry). Většina návštěvníků přijela na kongres z Prahy a Středočeského kraje. Tato vysoká účast potvrzuje, že fyzické kongresy zůstávají oblíbenou vzdělávací aktivitou i po dvou letech covidových omezení.
„Ráda bych poděkovala za pozitivní zpětnou vazbu účastníkům kongresu. Myslím si, že budu mluvit za celý tým Health communication, když řeknu, že při příštích kongresech opět udržíme vysoký standard našich akcí" zhodnotila akci jeho manažerka, Ing. Michelle Kratochvílová.
Věříme, že kongres Healthcomm Professional přinesl účastníkům nové informace využitelné v jejich praxi, ale také posloužil jako příjemné rozptýlení. A že po dlouhé a psychicky náročné době došlo i na milá setkání s lektory a kolegy a byl to efektivně strávený čas mimo lékárnu.
Fotogalerii pražského kongresu si můžete prohlédnout ZDE
Těšíme se na viděnou na podzimních kongresech Healthcomm Professional, které proběhnou v říjnu 2022!
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.