Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PŘETAŽENÍ Z DOVOLENÉ?



Jízda na kole, nárazová turistika nebo chození po horách a památkách velmi snadno zapříčiní namožení svalů i kloubů. Pokud mu nevěnujeme pozornost, můžeme si přivodit nepříjemné a vleklé bolesti. Řada „dovolenkářů" pak končí na rehabilitaci nebo, v krajním případě, v péči chirurgů či ortopedů.

Dovolenou mnohdy, kromě příjemných zážitků, provází i stres. Ten má negativní dopad nejen na naši psychickou, ale i fyzickou kondici. Jde navíc o zátěž, která může způsobit nepříjemné svalové potíže. Samostatnou kapitolou dovolených jsou také nejrůznější sporty a adrenalinové aktivity, které bychom v domácím prostředí běžně nevyzkoušeli. Občas se proto může stát, že si přivezeme i nepříjemný suvenýr - bolesti či dokonce zranění. V létě jsou proto ordinace chirurgů, ortopedů, rehabilitačních lékařů a fyzioterapie velmi vytížené.

„Dovolená pro naše tělo představuje paradoxně zátěž, protože než se přenastavíme na nepracovní režim, ať již klidový nebo aktivní, uplyne několik dnů. A to už je pomalu čas na návrat. Stres, přechody mezi klimatizovaným a parným prostředím, snaha vytěžit z dovolené maximum zážitků - to vše vede řadu pacientů po návratu rovnou do ambulancí specialistů. Ať už s úrazy nebo bolestmi nejrůznějšího druhu," konstatuje ředitelka EUC Kliniky Plzeň, PhDr. Alena Hynková, MBA.

Univerzální rada, jak předejít bolestem, bohužel neexistuje. Pomoci ale mohou jednoduché preventivní tipy, které zvládne každý," vysvětluje ortoped EUC Kliniky Plzeň MUDr. Štěpán Vojta a dodává: „Základem je pravidelné protahování po cvičení nebo po náročné túře. Strečink však poslouží i jako prevence bolavých svalů, pokud cestujeme několik hodin v autobuse či v autě. Dále doporučuji pravidelné střídání aktivit. V létě je vhodné plavání, které tolik nezatěžuje klouby. Měli bychom však mít na paměti, že stejně důležitý je i odpočinek. Svaly totiž potřebují čas pro regeneraci."

Myslet bychom měli zejména na dostatečnou hydrataci - a to před, během i po jakékoli větší aktivitě. Stejně důležitá je také kvalitní strava bohatá na vitamíny, bílkoviny a minerály podporující zdravé klouby.

„Stěžejní je vhodná technika postoje během fyzicky náročných aktivit. Pokud si správným držením těla nejsme jistí, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta," upozorňuje dále MUDr. Vojta.

Při cestování bychom si měli pohlídat i správně nastavenou klimatizaci v autě - přílišný chlad totiž může způsobit ztuhnutí svalů. Samozřejmostí je i dobře padnoucí obuv. Předejdeme díky ní riziku zranění a snížíme zátěž kloubů i svalů.

A především - na dovolené si nezapomeňme nastavit režim „Nerušit". Naučme se, dát sami sobě volno. Minimalizujeme tak stres z pracovních povinností.

A i když léto vrcholí, dovolené jsou stále v plném proudu. Není od věci se zamyslet nad tím, zda přetrvávající bolest, která nás trápí po návratu z dovolené, nezasluhuje odborného posouzení. Můžete se se svými problémy obrátit na rehabilitačního lékaře či ambulantního specialistu (například orthopeda), který vám vystaví FT poukaz pro fyzioterapii s kódy léčebných postupů. Život s neléčenou bolestí, která se postupně stane chronickou, není nic, co byste chtěli.

Zdroj Tiskové oddělení EUC

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME