Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PROBLÉM ZVANÝ ZÁCPA



PharmDr. Tomáš Arndt

Zácpa patří k problémům, které, i když nemají většinou závažné následky, dokážou velmi znepříjemnit život. Zácpa je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice spojené s nepříjemnými pocity. Je spojená s potřebou vyvíjet tlak při defekaci, neschopností vyprázdnit se dle potřeby a nepočetnou defekací (méně než tři stolice týdně). Její vznik je dán většinou zpomaleným pohybem obsahu střeva. Negativní roli zde může hrát nedostatek vlákniny a tekutin ve stravě. Příčinou mohou být i porušené mechanismy vyprazdňování stolice z konečníku při poruše koordinace svalů a nervů pánevního dna. 

Zácpa se z pohledu časového průběhu dělí na akutní a chronickou. Akutní zácpa je definována jako náhle vzniklé potíže s vyprazdňováním stolice, které mají kratší trvání. Obvykle dojde k normalizaci stavu během několika dní. Příčin může být více: změna defekačních zvyklostí (cizí prostředí, nevhodné toalety), nevhodná strava (málo vlákniny) a také nedostatek tekutin a pohybu. Akutní zácpu mohou vyvolat i některé léky. Třeba ty proti bolesti, které obsahují slabé opiáty. Pozor: Akutní zácpu mohou způsobit akutně vzniklé překážky ve střevě (tzv. střevní obstrukce) nebo akutní porucha prokrvení střeva. Zde je již třeba neodkladného zásahu lékaře!

Chronická, déle trvající, zácpa je způsobená postupným útlumem nucení na stolici (defekačního reflexu), což je vyvoláno málo objemnou stolicí, nedostatkem vlákniny, tekutin a pohybu. Hovoříme o funkční nebo návykové (habituální) zácpě. Chronická funkční zácpa je výsledkem dlouhodobého působení negativních faktorů. Slovo funkční znamená, že v zažívacím traktu není přítomná žádná nemoc, např. nádor, divertikly nebo zánět. Proto je dobré v případě chronických potíží navštívit lékaře a podstoupit nezbytná vyšetření. Zácpa je dominantním příznakem asi třetiny pacientů, kteří trpí tzv. syndromem dráždivého tračníku. 

Syndrom dráždivého tračníku a zácpa

Syndrom dráždivého tračníku (irritable colon, dráždivý tračník, irritable bowel syndrome, dolní dyspeptický syndrom) je funkční střevní porucha, způsobená poruchou pohybu střev. Příčiny této poruchy jsou velmi pestré a dodnes ne úplně objasněné. Jde zřejmě o narušenou souhru mezi nervovou soustavou a střevem, svůj vliv má střevní mikrobiota a různé chemické látky, které střevní buňky vylučují do krve. Projevuje se tlakem a bolestmi v břiše, křečemi v břiše, kručením a přeléváním, pocitem nadmutí, plynatostí, nutkáním ke stolici i nucením na zvracení. Někteří lidé trpí více průjmem, jiní spíše zácpou a u některých se průjem a zácpa střídají. Odborníci přikládají význam i faktorům psychickým, nesprávné životosprávě a nevhodné stravě.

Onemocnění má chronický průběh, často se s ním lidé potýkají celý život. 

Účinné látky v léčbě zácpy

Makrogol (též polyethylenglykol, PEG) patří mezi tzv. osmotická projímadla. Umožňuje lepší vyprazdňování stolice vzhledem ke své schopnosti vázat vodu, kterou přijímáme potravou, a navázat ji do stolice. Nevstřebává se z trávicího traktu, účinkuje a zůstává jen ve střevě. Prostředky pro léčbu zácpy s obsahem makrogolu se někdy kombinují s elektrolyty k doplnění nedostatku minerálů. Makrogol je velmi bezpečná látka, která se běžně podává i dětem. Pediatři mají doporučeno používat v první linii léčby chronické zácpy právě prostředky s obsahem makrogolu. Interakce s léky jsou ojedinělé, byly hlášeny vzácné případy snížené účinnosti některých souběžně používaných léčivých přípravků, například antiepileptik. Makrogol nemohou používat jen vážně nemocní lidé. Třeba na jednotkách intenzivní péče a s vážným postižením zažívacího traktu. Užívání u těhotných a kojících je třeba konzultovat s lékařem.

Léky s obsahem PEG se předepisují jako přípravky na výkony nebo diagnostické testy tlustého střeva (kolonoskopie). Takové prostředky ale obsahují mnohonásobně více makrogolu, než kolik je ho obsaženo v běžných produktech pro léčbu zácpy.

Psyllium je název pro rozpustnou vlákninu získanou ze semen z oplodí jitrocele vejčitého (též jitrocel indický, latinsky Plantago ovata) nebo chmelíku blešníkového (Psyllium afra). Je též označován jako ispaghula nebo isabgol. Jde o osemení, které se ze suchých semen sdírá a mele na prášek. Obsažená rozpustná vláknina je ve formě bezbarvého slizu, který po zvlhnutí bobtná (absorbuje vodu) a asi desetinásobně zvětší svůj objem. Působí tak jako šetrné objemové projímadlo. Zvyšuje objem stolice, a tím stimuluje pohyb střev. Vzniklý gel pokrývá sliznici zažívacího traktu, čímž ji částečně chrání před toxiny a mikroorganismy. Vláknina má také protizánětlivé účinky. Psyllium též nachází uplatnění při snižování hladiny cholesterolu. Umí totiž snížit jeho vstřebávání ze střev. Obdobně zpomaluje i vstřebávání glukózy, takže se podává jako doplněk léčby u pacientů s cukrovkou 2. typu. Podává se také při podpůrné léčbě hemoroidů (usnadnění vylučování).

Vzhledem k tomu, že snižuje absorpci ostatních látek ve střevě, je třeba ho podávat hodinu před jídlem nebo tři hodiny po něm. Z hlediska lékových interakcí je třeba vědět, že vzhledem ke svému působení může psyllium ovlivnit účinek řady léčiv - například digoxin, karbamazepin, lithium, nitrofurantoin, salicyláty nebo soli železa. Při podávání perorálních antidiabetik je třeba zvážit, že psyllium snižuje vstřebávání glukózy.

Diabetici před chirurgickým výkonem by měli psyllium dva týdny předem vysadit (jednodušší kontrola glykémie).

Simetikon je protipěnivě působící látka, která se užívá při problémech s nadýmáním (flatulencí). K nadýmání dochází, když vznikne zvýšené množství plynu ve střevě. Způsobují ho kvasné procesy, intolerance některých složek potravy nebo přecitlivělost na ně, částečné štěpení některých potravin (typické je to u luštěnin), patologické změny střevní mikroflóry nebo porucha pohybu střev. Je doprovázené bolestmi břicha nebo pocity distenze (roztažení). Simetikon snižuje povrchové napětí plynových bublinek obsažených ve střevní náplni, které se pak rozpadají, a tak dochází k uvolnění plynu. Simetikon působí pouze ve střevě, nevstřebává se. Odchází stolicí z těla ven.

Kromě léčby nadýmání se rovněž používá jako součást přípravy před diagnostickými nebo terapeutickými výkony, jako jsou endoskopické, rentgenologické a ultrasonografické metody. Kontraindikací je pouze přecitlivělost na tuto látku. Mohou ho užívat děti, těhotné a kojící ženy. Interakce s jinými léčivy zatím nebyly zaznamenány. 

Použitá literatura:
1. Hrubant, M. K. (2010). Dráždivý tračník a funkční zácpa. Int Med, 12, 407-410.
2. Jirásek, V. (2006). Zácpa. Med. Pro Praxi, 5, 210-213.
3. Hardikar, W., Cranswick, N., & Heine, R. G. (2007). Macrogol 3350 plus electrolytes for chronic constipation in children: a single‐centre, open‐label study. Journal of paediatrics and child health, 43(7‐8), 527-531.
4. Zangaglia, R., Martignoni, E., Glorioso, M., Ossola, M., Riboldazzi, G., Calandrella, D., ... & Pacchetti, C. (2007). Macrogol for the treatment of constipation in Parkinson's disease. A randomized placebo‐controlled study. Movement disorders: official journal of the Movement Disorder Society, 22(9), 1239-1244.
5. Potužák, M. (2011). Psyllium afra (L.) Mirb. Časopis českých lékárníků, 83(10), 19.
6. Zajícová, M. (2011). Správné dispenzační minimum: Psyllium. Časopis českých lékárníků, 83(1), 11.
7. Lukáš, M. (2013). Simetikon - osvědčené deflatulens s dlouhou tradicí. Farmi news, 11(1), 44.
8. Simetikon - lékárníky nejčastěji doporučované léčivo při nadýmání: komentář průzkumu Lékárníci doporučují 2011. (2012). Farmi news, 9(1), 34.
9. Bronská, E., & Bronský, J. (2012). Koliky v kojeneckém věku a jejich řešení. Pediatrie pro praxi, 13(4), 233-236.


Inzerce

Zkrácená informace o produktu

TITANLAX TM zdravotnický prostředek
Název a složení: TITANLAX sáčky. Jeden sáček obsahuje: makrogol 3350, Psyllium, simetikon. Použití: Přípravek se užívá k léčbě chronické nebo akutní zácpy nebo zácpy související se syndromem dráždivého tračníku (IBS - Irritable Bowel Syndrome) a při nadměrné produkci gastrointestinálního plynu. Dávkování: Děti od 6 do 12 let: 1 sáček denně; Dospělí a děti nad 12 let: 2 sáčky denně; Použití u dětí je vhodné konzultovat s lékařem. Obsah sáčku je potřeba dobře rozpustit ve sklenici vody a ihned vypít. Vzhledem ke gelotvorné aktivitě Psyllia se doporučuje přípravek užívat mezi jídly a zapít dostatečným množstvím vody. Přípravek není určen pro děti do 6 let. Použití u dětí je vhodné konzultovat s lékařem. Kontraindikace: Střevní obstrukce nebo stenóza; perforace střev; zánětlivé onemocnění střev (například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida). Užívání u těhotných a kojících je nutno konzultovat s lékařem. Interakce: Při současném užití přípravku TITANLAX může být ovlivněna biologická dostupnost jiných přípravků. Účinnost může nepříznivě ovlivnit osmotická síla makrogolu. Psyllium může zvýšit účinek antidiabetik, což může způsobit zvýšenou hypoglykemii. Je doporučeno užívat jiné přípravky minimálně 2 hodiny po nebo před TITANLAXEM. Nežádoucí účinky: gastrointestinální poruchy (průjem, bolesti břicha, kručení v břiše a nevolnost), vzácně - alergická reakce (vyrážka a kopřivka) na kteroukoliv složku tohoto přípravku. Podmínky uchovávání: Uchovávat na suchém místě, mimo dosah zdrojů tepla a světla, při teplotě do 25 °C. Balení: 20 sáčků po 9,15 g. Revize: 12.2021 Výrobce: SIIT srl, Via Ariosto 50/60, 20090 Trezzano sul Naviglio (MI), Itálie. URČENO PRO ODBORNOU VEŘEJNOST. 

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME