Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2024: SUCHÝ KAŠEL



V nezávislém, otevřeném průzkumu První volba lékárníka 2024 uváděli již pošesté lékárníci a farmaceutičtí asistenti, registrovaní v e-learningovém portálu Educomm.cz, z volně prodejných léčivých přípravků, doplňků stravy, kosmetických produktů, zdravotnických prostředků nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Přípravek, kterému důvěřují a jsou přesvědčeni o jeho benefitech, pro které ho mohou pacientům doporučit v tzv. samoléčbě, nebo po kterém sahají i oni sami, když se necítí ve své kůži. Žebříčky TOP produktů dávají široké veřejnosti recenzní tipy na nepreferovanější zboží ve své kategorii. U odborníků, v tomto případě lékárníků, také mohou často potvrdit nebo zpolemizovat jejich osobní preference. Každopádně je zajímá, jaký názor mají kolegové na ten či onen produkt. Podobné průzkumy tedy mohou vést k interakci a diskusi: „Jak jsme volili v této kategorii u nás v lékárně? A jak kolegové na druhém konci republiky?"

Letos průzkum První volba lékárníka poprvé od svého vzniku (od roku 2018) probíhá ve 4 dílčích etapách a první sada kategorií zná již své TOP produkty ve 23 kategoriích. První části ankety, která se uzavřela v květnu 2024, se zúčastnilo celkem 515 zaměstnanců lékáren, kteří odevzdali celkem 10 412 hlasů pro První volbu lékárníka I / 2024, kdy mohli uvádět preferované produkty na prvním až třetím místě v kategoriích: Alergie, Nemoci z nachlazení včetně chřipky, Prevence kardiovaskulárních chorob a Veterinaria. Každá z kategorií měla ještě své podkategorie (obr.1)

Jaké jsou výsledky průzkumu v kategorii Nemoci z nachlazení včetně chřipky?

SUBKATEGORIE SUCHÝ KAŠEL V RÁMCI ODDÍLU NEMOCI Z NACHLAZENÍ

Levopront® s léčivou látkou levodropropizin patří mezi nekodeinová periferní antitusika.1 Obhájil své prvenství v subkategorii SUCHÝ KAŠEL z předešlých tří ročníků průzkumu První volba lékárníka (2020, 2021 a 2022). Důvěru Levoprontu® v letošním ročníku průzkumu dalo 356 respondentů!

Akutní respirační infekce (ARI) jsou až z 90 % virové etiologie. Kašel při nich bývá, zejména zpočátku, ve 3/4 případů suchý (neproduktivní, bez vykašlávání hlenu), a je tak typický pro časnou fázi onemocnění.2 K léčbě suchého dráždivého kašle se používají centrální nebo periferní antitusika. Léčba produktivního kašle zahrnuje mukoaktivní látky usnadňující expektoraci a zlepšující odchod sekretu z dýchacích cest. Léčivá látka levodropropizin v léku Levopront® patří mezi nekodeinová periferní antitusika1,2 s minimem nežádoucích účinků, kontraindikací a lékových interakcí. I když má molekula srovnatelný antitusický účinek jako centrální antitusika, je systémově lépe tolerovaná zejména s ohledem na centrální sedativní účinky.1,3 

Levopront® přináší účinnou úlevu od suchého kašle1,4

Levodropropizin je po perorálním podání rychle absorbován a rychle distribuován v celém organismu. Biologický poločas je přibližně 1-2 hodiny. Přináší tak benefit v podobě účinné pomoci od vyčerpávajícího a obtěžujícího suchého kašle. Farmakokinetika a biologická dostupnost kapkové lékové formy je stejná jako u lékové formy sirupu. 

Originální molekula levodropropizinu má navíc antialergický účinek a působí proti bronchospasmu.1

ORIGINÁLNÍ PERIFERNÍ ANTITUSIKUM 

  • Působí na periferní receptory v dýchacích cestách
  • Netlumí dechové centrum a neovlivňuje respirační funkce a mukociliární clearance
  • Bez interakcí s beta-2 mimetiky, kortikosteroidy, antibiotiky a antihistaminiky
  • Je lépe tolerovaný než centrální antitusika1,3,5
  • Účinek ověřený na dospělých i dětech několika klinickými studiemi 3

TŘI LÉKOVÉ FORMY PRO LÉČBU SUCHÉHO KAŠLE CELÉ RODINY 

Levopront® snižuje četnost a závažnost kašle u dětí a dospělých.3,5 Metaanalýza klinických studií s levodropropizinem3 sledující účinnost levodropropizinu u dětské a dospělé populace v porovnání s ostatními antitusiky ukazuje, že účinnost levodropropizinu je srovnatelná, nebo i mírně lepší než u ostatních antitusik jak kodeinového, tak i nekodeinového typu. 

Levopront® je k dostání ve formě kapek, sirupu a tablet, přináší řešení suchého kašle pro dospělé a děti od 2 let. Klasickou formu tablet ocení dospělí a děti od 12 let. Kapky a sirup mají ovocné příchutě a snadno a přesně se dávkují.

  • Kapky s příchutí lesního ovoce k léčbě dospělých a dětí od 2 let
  • Sirup s příchutí třešně k léčbě dospělých a dětí od 2 let
  • Tablety k léčbě dospělých a dospívajících starších 12 let

Levodropropizin doporučuje také American college of CHEST physicians Guidelines.


Zpracovala -red- na základě výsledků nezávislého průzkumu První volba lékárníka 2024

Literatura:
1. Aktuální SPC přípravku Levopront.
2. Kotolová H, Hammer T. Akutní respirační infekce - symptomatická samoléčba u dospělých, Prakt. lékáren. 2020; 16(4): 233-242.
3. Zanasi A et al.: Levodropropizine for treating cough in adult and children: a meta-analysis of published studies. Multidisciplinary Respiratory Medicine 2015;10:19.
4. Dicpinigaitis PV et al.: Antitussive drugs - past, present, and future. Pharmacological Reviews 2014;66:468-512.
5. Catena E, Daffonchio L: Efficacy and tolerability of levodropropizine in adult patients with non-productive cough. Comparisonwith dextromethorfan. Pulmonary Pharmocology & Therapeutics 1997;10:89-96.
6. Irwin RS et al.: CHEST 2006;129:1S-23S.

--------------------------

LEVOPRONT

S: Levodropropizinum 60 mg v 1 tabletě, 60 mg v 1 ml roztoku (kapek), 6 mg v 1 ml sirupu I: Bronchopulmonální afekce doprovázené dráždivým suchým kašlem. KI: Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocné látky. Pacienti s bronchiální hypersekrecí nebo sníženou mukociliární funkcí. Výrazné snížení funkce jater. ZU: Používat pouze po důkladném zvážení rizika u pacientů s těžkou insuficiencí ledvin. Sirup obsahuje sacharózu, propylenglykol., tablety laktózu. NÚ: Velmi vzácně alergické reakce, točení hlavy, somnolence, palpitace, nauzea, malátnost. IT: Používat s opatrností při podávání benzodiazepinů. TL: Během těhotenství a kojení kontraindikován. D: Kapky, Sirup: Dospělí a děti od 12 let 1 ml (20 kapek) roztoku nebo 10 ml sirupu až 3x denně. Děti 2-12 let 1 mg levodropropizinu/kg až 3x denně Tablety: Dospělí a dospívající starší 12 let: 1tableta až 3× denně s intervalem mezi dávkami alespoň 6 hodin. DRR: Dompé farmaceutici S.p.A., Via San Martino 12, 20122, Milán Itálie. Reg.č.: Tablety 36/586/16-C, kapky 36/555/99-C, sirup 36/556/99-C. Uchovávání: Žádné zvláštní podmínky uchovávání Datum poslední revize textu SPC: Tablety: 7.9.2023, Kapky: 22.11.2022, Sirup: 8.4.2021. Přípravky nejsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME