
Nezávislou anketu První volba lékárníka, určenou odbornému personálu českých lékáren, vyhlašuje edukační společnost Health communication prostřednictvím svého e-learningového portálu Educomm.cz již od roku 2018. V letošním roce došlo k zjednodušení sběru dat, aby byla pro respondenty přímočařejší a nezabrala jim tolik času. Díky této inovaci probíhá anketa ve čtyřech dílčích etapách, přičemž každý účastník může volit v rámci tematických celků i v jejich podkategoriích.
První sada kategorií ankety První volba lékárníka 2024, do které mohli lékárníci a farmaceutičtí asistenti vstoupit, byla otevřena k vyplnění od března do května 2024 a nabídla 4 kategorie ze sortimentu volně prodejných přípravků běžně dostupných v lékárnách: Alergie, Prevence kardiovaskulárních chorob, Nemoci z nachlazení včetně chřipky a Veterinaria. V první etapě průzkumu hlasovalo celkem 515 lékárníků působících v lékárnách různého typu a formy vlastnictví - nezávislých, řetězcových i nemocničních lékáren celé ČR.
V kategorii Nemoci z nachlazení včetně chřipky respondenti - lékárníci a farmaceutičtí asistenti registrovaní na e-learningovém portálu Educomm.cz - označovali z volně prodejných léčivých přípravků, doplňků stravy či zdravotnických prostředků určených pro samoléčbu ten, který považují za produkt první volby na základě vlastních zkušeností.
Nemoci z nachlazení jsou téměř výlučně vyvolané pestrou škálou respiračních virů a mají sezónní charakter, a to v chladnějších měsících roku - od října do března. Stejně tak chřipka - akutní infekce dýchacích cest, kterou mohou vyvolat různé druhy chřipkového viru, má v Evropě nejvyšší incidenci od prosince do března. Respirační infekce jsou jedno z nejčastějších infekčních onemocnění postihující celou populaci - od dětí po seniory a snadno se šíří zejména v uzavřených veřejných prostorech (školy, prostředky hromadné dopravy, kanceláře a provozovny). I když příčina obtíží může být různorodá z pohledu vyvolávajícího patogena, většinu z nich lze řešit pomocí samoléčby. První cesta pacientů s příznaky onemocnění vede tedy nejčastěji do lékárny. Mezi nejběžnější symptomy patří zvýšená teplota, rýma, kašel, pálení v hrdle, bolesti hlavy či kloubů a celková únava. Symptomatická léčba je indikována jako léčba samostatná u respiračních infekcí primárně virové etiologie, jinak je vedena jako doplněk léčby kauzální.1
KATEGORIE VLHKÝ KAŠEL
Kašel jako symptom akutních respiračních infekcí, může procházet fází suchého kašle, kterou za 2 až 3 dny střídá fáze produktivního kašle.1 Vlhký kašel charakterizuje produkce hlenu, proto se v terapii užívají mukolytika ze skupiny expektorancií. Mukoaktivní látky obecně zlepšují viskoelastické vlastnosti hlenu, upravují jeho sekreci, snižují viskozitu sputa a zvyšují mukociliární transport. Většina mukoaktivních léčiv je schopna ovlivnit kvalitu hlenu, některá, například erdostein, ale mají i další zajímavé účinky. Erdostein je účinná látka s velmi komplexním působením v terapii produktivního kašle. Je poměrně dobře zavedeným léčivem v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci, 2 ale díky svým vlastnostem se stále více prosazuje i v léčbě produktivního kašle u běžných respiračních infektů. Pravděpodobně právě pro svůj komplexní účinek v rámci terapie respiračních infekcí erdostein, v léčivém přípravku Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi, pravidelně v průzkumu První volba lékárníka historicky na žebříčku oblíbenosti stoupá. V ročníku 2024 dosáhl Erdomed 225 mg na příčku nejvyšší!
V roce 2020 obsadil Erdomed 225 mg 5. místo, v ročníku 2021 vystoupal na 3. příčku a v roce 2022 byl na 2. místě v rámci průzkumu První volba lékárníka. Letos ve své kategorii zvítězil.
ERDOMED 225 mg- antibakteriální mukolytikum s bronchoprotektivním účinkem3
Erdostein má unikátní postavení mezi mukolytiky díky svému komplexnímu účinku s mukolytickým, imunomodulačním, antiflogistickým a antioxidačním efektem.1,3 Kromě mukolytického efektu snižuje i schopnost adheze bakterií na epitel dýchacích cest, má protizánětlivý účinek a zvyšuje koncentraci některých antibiotik v bronchiálním sekretu.5 Nové studie naznačují, že erdostein může zvyšovat účinek antibiotické léčby tím, že usnadní proniknutí antibiotik do bakteriálních biofilmů.6 Při současném podávání s antibiotiky, díky jeho „pro-drug" charakteru nedochází k interakci v GIT, proto není nutné dodržovat při užívání žádný časový odstup. Je indikován k adjuvantní léčbě s antibiotiky v případech exacerbace s bakteriální infekcí - jedná se o PROLÉČIVO.3 Erdostein sám neobsahuje volné SH radikály, proto působí v doporučených dávkách jen velmi málo na gastrointestinální trakt a jeho gastrointestinální nežádoucí účinky se neliší od placeba.3
Své místo má erdostein i v terapii pneumonie při onemocnění COVID - 19.1,4 Je doporučován spolu s acetylcysteinem a ambroxolem pro domácí symptomatickou léčbu kašle při COVID-19.7
Komplexnost mechanismů účinku erdosteinu představuje v souhrnu krátké, ale názorné video:
Erdomed 225 mg indikace3:
- ředí hlen
- usnadňuje vykašlávání
- podpůrná léčba s ATB v případě bakteriální infekce
- ve formě granulí pro přípravu nápoje
- pomerančová příchuť
- dobrý bezpečnostní profil
- neobsahuje lepek ani laktózu
- tekutá forma přispívá k hydrataci organismu
Zpracovala -red- na základě výsledků nezávislého průzkumu První volba lékárníka 2024
Literatura:
1. Kotolová H. Doporučený postup SYMPTOMATICKÁ LÉČBA CHŘIPKY, NACHLAZENÍ A COVID-19, Česká lékárnická komora 2021.
2. Dobler CC, Morrow AS, Beuschel B, Farah MH, Majzoub AM, Wilson ME, Hasan B, Seisa MO, Daraz L, Prokop LJ, Murad MH, Wang Z. Pharmacologic Therapies in Patients With Exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disease: A Systematic Review With Meta-analysis. Ann Intern Med. 2020 Mar 17;172(6):413-422.
3. Aktuální SPC přípravku Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi.
4. Feshchenko Y. I., Ostrovskyy M. M., Varunkiv O. I., Horovenko N. H. Improved quality of life and dyspnea with erdosteine in COVID-19 patients after hospital discharge. Minerva Respiratory Medicine 2022 June;61(2):54-62.
5. Vranová V, Vašut K. Doporučený postup OTC - TERAPIE KAŠLE, Česká lékárnická komora 2018.
6. Pani A, Lucini V, Dugnani S, Scaglione F. Erdosteine zvyšuje antibiotickou aktivitu proti bakteriím v biofilmu. International Journal of Antimicrobial Agents. 2022;59(3):106529. DOI: 10.1016/j.ijantimicag.2022.106529. PMID: 35051561.
7. https://infektologie.cz/DPCovid21/DP5-covid-DP-podrobny-10-22.pdf
ERDOMED
S: Erdosteinum 225 mg v 1 sáčku granulí pro přípravu perorální suspenze. I: K léčbě dospělých a dospívajících ve věku od 12 let. Akutní a chronické onemocnění horních a dolních cest dýchacích (bronchitidy, rhinitidy, sinusitidy, laryngofaryngitidy, exacerbace chronické bronchitidy, CHOPN, hypersekreční astma bronchiale, bronchiektazie). Stabilní chronická bronchitida i u kuřáků, prevence rekurentních infekčních epizod. K adjuvantní léčbě s antibiotiky v případech exacerbace s bakteriální infekcí, prevence respiračních komplikací po chirurgickém zákroku. KI: Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku a na látky obsahující volné SH skupiny. Jaterní poruchy a renální insuficience (Clkr <25 ml/min), homocysteinurie. ZU: Současné podávání přípravku s antitusiky nemá racionální opodstatnění a může způsobit akumulaci sekretů v bronchiálním stromu se zvýšením rizika superinfekce či bronchospasmu. Obsahuje sacharózu. Bez porady s lékařem přípravek užívat nejdéle 7 dní. NÚ: Méně často bolest hlavy, nevolnost, zvracení, bolest v nadbřišku, pruritus, kopřivka. IT: Erdostein potencuje účinek některých antibiotik (např. amoxicilinu, klarithromycinu). Byl prokázán synergický účinek s budesonidem a salbutamolem. TL: Přípravek nemá být v těhotenství a při kojení užíván. D: Dospělí 2 - 3x denně 1 sáček. Dospívající nad 12 let (30 kg) 2x denně 1 sáček. DRR: Angelini Pharma Česká republika s.r.o., Palachovo náměstí 799/5, 625 00 Brno, Česká republika. Reg,č.: 52/047/96-C. Uchovávání: Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Datum poslední revize textu SPC: 5.11.2020.
Přípravek není vázán na lékařský předpis a není hrazen zdravotními pojišťovnami. Seznamte se prosím se Souhrnem údajů o přípravku (SPC).
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.