
Po úspěšných předchozích ročnících a loňském rozdělení na etapy přichází další, v pořadí již sedmý ročník oblíbené ankety „První volba lékárníka 2025 / Oblíbeno v lékárně 2025". Ta patří již od roku 2018 mezi nejvýznamnější odborné ankety zaměřené na OTC produkty v českých lékárnách.
Letos přinášíme zásadní novinku - hlasování napříč projekty!
První volba lékárníka byla historicky realizována e-learningovým portálem Educomm. Nově můžete jedním hlasem ovlivnit výsledky napříč většinou odborných projektů z rodiny Health communication s.r.o. Vaše hlasování tak získává ještě větší váhu a dosah napříč českým farmaceutickým prostředím.
Napište z volně prodejných léčivých přípravků (LP), doplňků stravy (DS), kosmetických produktů (K) či potravin pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) ten, který je pro vás z vlastních zkušeností produktem první volby pro tzv. samoléčbu u zdravého jedince, u kterého nehrozí kontraindikace. Který je i pro vás pro své benefity nejlepším řešením, pokud máte obtíže spadající do vybrané kategorie.
Jak si vedla První volba lékárníka vloni?
Tradice od roku 2018
Odborný žebříček skutečně oblíbených produktů
Anketa První volba lékárníka byla poprvé spuštěna na portálu Educomm.cz v roce 2018 a již od svého vzniku pomáhá lékárníkům a farmaceutickým asistentům sdílet vlastní zkušenosti s produkty, které sami doporučují.
Za dobu svého fungování přinesla První volba lékárníka:
Od prvního ročníku, kdy hlasovalo 579 odborníků, přes rekordní účast 691 v roce 2020, až po loňských 515 účastníků s více než 10 000 hlasy, se anketa stala tradičním žebříčkem, který vyzdvihuje to nejlepší, co nabízí lékárenský trh.
Proč se ankety účastnit?
Protože vaše hlasování ukazuje realitu lékárenského pultu.
V každé kategorii volíte jeden jediný produkt, vaši skutečnou první volbu. To, co doporučujete pacientům, co sami znáte a čemu důvěřujete.
Hlasováním pomáháte vytvářet cenný žebříček doporučení, který může sloužit:
A protože milujeme žebříčky a srovnání, rádi sledujeme, které produkty drží svou pozici dlouhodobě, a které naopak "vystřelí" nahoru jako skokani roku.
Co je letos jinak?
JDĚTE NA TO, VSTUPTE A HLASUJTE KLIKNUTÍM NA BANNER!
Zajímavé ceny pro hlasující
Vašich zkušeností si vážíme! Proto budou vylosovaní účastníci odměněni zajímavými cenami:
- Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 LTE 4GB/64GB Graphite Gray
- Alza poukázka 1000 Kč
- 4x Alza poukázka 500 Kč
- 3x Netflix poukaz v hodnotě 400 Kč
- 3x Voyo - Oneplay poukaz v hodnotě 500 Kč
- 3x Prima Premium poukaz v hodnotě 745 Kč
Sdílení zkušeností má smysl!
Každý váš hlas přispívá k vytvoření unikátního a nezávislého žebříčku skutečně doporučovaných produktů, které obstály ve vaší každodenní praxi.
Pomozte nám ukázat, co si odborníci opravdu myslí. Inspirujte ostatní kolegy. A možná i vyhrajte některou z cen!
Děkujeme, že s námi sdílíte své zkušenosti a pomáháte vytvářet obraz českého lékárenství, který má smysl! Těšíme se na výsledky! Na Magazínu vás s nimi budeme průběžně seznamovat, jak jste byli zvyklí i z předchozích ročníků tohoto nezávislého průzkumu.
-red-
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.