
Revmatoidní artritida (RA) není jen onemocněním kloubů. Jedná se o onemocnění imunitního systému, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest. Navíc může mít RA i celou řadu mimo kloubních manifestací, postihujících i vnitřní orgány. Nejen bolesti kloubů, ale i vyšší riziko zlomenin, plicní embolie nebo infekcí - to vše v Česku každý rok hrozí přibližně 3 000 nových pacientů, kteří se od lékařů dozví, že RA trpí.
Pacientská organizace Revma Liga ČR na chronickou nemoc upozorňuje u příležitosti Světového dne artritidy. Pro nové i zkušenější pacienty, jejich příbuzné a známé pořádá akci, jejíž motto zní: „Včasná péče - silnější obrana". Pacienti na ní mohou probrat své potíže s lékaři mnoha specializací a zjistit tak, zda je kromě artritidy neohrožují i další choroby. Osvětový den startuje 6. října. Jeho součástí bude například i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem.
„Boj s revmatoidní artritidou není jednoduchý, a proto se pacientům snažíme usnadnit život s touto nemocí. Slouží k tomu mimo jiné osvětové dny, které pořádáme řadu let. Pacienti na nich mohou probrat své problémy s řadou specialistů," vysvětluje David Kříž, koordinátor a a fundraiser pacientské organizace Revma Liga ČR.
V Česku se s RA potýká přibližně 158 000 pacientů. Mezi její první příznaky většinou patří bolestivé otoky kloubů na rukou nebo nohou. Bývají spojené se ztuhlostí.
„Pacienti mají například problém sevřít ruku v pěst nebo udělat prvních pár kroků. Bolesti mívají zpočátku hlavně ráno," popisuje předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., z Revmatologického ústavu v Praze.
Revma, jak se nemoc často nepřesně označuje, provází mnohdy i jiné choroby, například řídnutí kostí, lupénka nebo plicní onemocnění. Do pražského Karlína proto 6. 10. dorazí kromě revmatologů také osteolog, dermatolog, pneumolog, ortoped a fyzioterapeuti.
„Pacienti bohužel čekají na vyšetření u těchto specialistů neúměrně dlouhou dobu. Teď budou mít příležitost setkat se s nimi na jednom místě v jeden den - a zjistit od nich, co potřebují," doplňuje David Kříž.
...............
Osvětový den se koná pod záštitou první dámy České republiky Evy Pavlové a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Uskuteční se 6. října od 10 do 14 hodin v pražské Spojce Karlín.
Kromě Světového dne artritidy upozorní i na Světový den osteoporózy, myozitidy a psoriázy.
...............
Stanovení diagnózy RA může trvat i několik měsíců
V případě obtíží by podle prof. Šenolta měli nemocní nejprve navštívit svého praktického lékaře, který je při podezření na revmatoidní artritidu odešle ke specialistovi.
„Ideální je, když praktický lékař revmatologa rovnou kontaktuje sám. Jinak se totiž může stát, že bude nemocný čekat na vyšetření i několik měsíců," zdůrazňuje prof. Šenolt a dodává, že kromě včasné léčby je potřeba myslet i na ostatní přidružené choroby.
„Pacienti mohou mít i jiné orgánové projevy, například postižení plic, jež se projevuje kašlem nebo dušností. V případě aktivního onemocnění mohou nastat i další komplikace - pacienti mají zvýšené riziko infekcí nebo závažných kardiovaskulárních onemocnění, jakými jsou mozková příhoda, srdeční infarkt nebo žilní trombózy a plicní embolie. Předejít tomu lze včasnou terapií a komplexní péčí," říká prof. Šenolt.
Psoriáza
Prof. Šenolt upozorňuje i na jiný typ artritidy, která souvisí s lupénkou: „Jedná se o tzv. psoriatickou artritidu. Může způsobit destruktivní postižení periferních kloubů, ale i na páteři. Ve většině případů jí lupénka předchází. Také u pacientů s tímto onemocněním platí, že pokud zahájíme léčbu včas, lze závažným kloubním problémům zabránit."
Osteoporóza
Nemocní, kteří se potýkají s revmatoidní artritidou, jsou náchylnější k řídnutí kostí. Tzv. osteoporóza se projevuje zlomeninami, ke kterým dochází i bez úrazu.
„Této chorobě se říká ‚tichý zloděj kostí' - mnozí pacienti totiž neví, že ji mají. O to vážnější pak má následky," popisuje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c., předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP.
„Každé chronické zánětlivé onemocnění ovlivňuje kvalitu kostí. Pokud lidé s revmatoidní artritidou užívají dlouhodobě glukokortikoidy, riziko vzniku osteoporózy zvyšují," vysvětluje prof. Palička.
Na akci konané ke Světovému dni artritidy proto mohou pacienti vyplnit speciální dotazník, s jehož pomocí lékaři zhodnotí riziko vzniku zlomenin. „Osobně jim pak vysvětlíme, jaké komplikace jim hrozí a jak jim předejít," doplňuje osteolog.
Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací.
„Pacienti chtěli často znát i druhý lékařský názor na svou léčbu. Velký zájem byl také o vyšetření plic pomocí spirometru, které ukáže, v jakém stavu plíce jsou. Měření spirometrem nabídneme příchozím i letos," říká David Kříž z Revma Ligy ČR.
Pro návštěvníky je připraven doprovodný program, přednášky a křest prvního komiksu pro teenagery s revmatickým onemocněním.
„Vstup je zdarma a zúčastnit se jí může kdokoli, nejenom pacienti. Pro prvních 50 příchozích připravujeme speciální dárek od společnosti Notino," uzavírá David Kříž.
Více informací o osvětovém dnu je k dispozici na: www.denartritidy.cz.
Organizaci Revma Liga ČR je možné podpořit i prostřednictvím sbírky Darujme.cz.
Zdroj: MaVe PR
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.