Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: MENOPAUZÁLNÍ KOMFORT NENÍ VÝSADOU VYVOLENÝCH



Menopauzu hned nemusíme (a také z pohledu aktivity a vizáže dnešních padesátnic ji ani nechceme) považovat striktně za důkaz stárnutí ženy. Spíš se hodí definice, že jde o období přechodu z reproduktivní do nereproduktivní fáze jejího života. Dělí se na premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu s konečně trvalým vyhasnutím reprodukční schopnosti. S nástupem menopauzy vaječníky postupně snižují produkci ženských pohlavních hormonů. To vede k hormonálním výkyvům a nižší frekvenci ovulací. Po poslední ovulaci nastává menopauza, menstruace ustává a žádná vajíčka již nemohou dozrávat. 

Na nízké hladině hormonů

V ženském těle se několikrát za život významně mění hladina hormonů. Kolem 40. roku věku začíná funkce vaječníků klesat a produkují méně ženských pohlavních hormonů, progesteronu i estrogenů. Tři hlavní druhy estrogenů jsou estradiol, estriol a estron. Díky nízkým hladinám progesteronu většina menopauzálních žen přibírá na váze. S menopauzou se mění i produkce hormonů v mozku. Jak vaječníky produkují během klimakteria čím dál méně estrogenu, mozek vylučuje větší množství hormonů ze skupiny gonadotropinů. Škála menopauzálních potíží je široká, a to jak v symptomech, tak v jejich intenzitě, trvání i následcích. Příznaky klimakterického syndromu, v němž dominují potíže vazomotorického, somatického a psychického rázu, se vyskytují až u 75 - 85 % žen. Většinou ustupují do 5 let, ale u některých žen mohou přetrvávat až do stáří.

Objevit se mohou typické klimakterické obtíže: návaly, noční pocení, nespavost, bušení srdce a poruchy nálady, podrážděnost, nebo zhoršená schopnost soustředění. Na sliznici a kůži je vidět ztráta elasticity. Vaječníky přestávají s koncem plodného období produkovat i androgeny, což snižuje životní energii a libido. Jedná se tedy v komplexu o potíže z nedostatku hormonů. A ano, lze tedy připustit, že se po menopauze zrychluje biologické stárnutí. Jde ale o proces značně individuální. I když jsme za viníka označili hormony, hormonální léčba (HRT) není vždy univerzálním řešením. K rozhodnutí o zahájení hormonální terapie je třeba odborného posouzení gynekologa. Fytoestrogeny se mohou využívat jako alternativa při léčbě klimakterického syndromu u žen, které nemohou nebo nechtějí HRT užívat.

Hledat řešení již od začátku příchodu prvních symptomů

Potíže klimakterického syndromu obecně neohrožují bezprostředně život ženy, ale zhoršují kvalitu jejího života a signalizují možné riziko vážnějších poruch v pozdějším věku. Proto je nelze přehlížet!

Osteoporóza - S poklesem hladiny hormonů ubývá kostní hmota, což zvyšuje riziko zlomenin. Tomuto křehnutí kostí lze do jisté míry předcházet cíleným cvičením, stravou bohatou na vápník a v případě potřeby i užíváním doplňků stravy s obsahem vápníku, vitaminu D a hořčíku. Hořčík je důležitý pro správné vstřebávání vápníku a kostní metabolismus, aktivuje osteoblasty, zvyšuje hustotu kostního minerálu, aktivuje vitamin D a ovlivňuje schopnost svalů se stahovat. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku ve střevech, což umožňuje následně fyziologickou mineralizaci kostí. Také fytoestrogeny mají potenciálně osteoprotektivní účinek.

Kardiovaskulární onemocněn - U žen v klimakteriu jsou patrné i sklony k nadváze, zadržování vody v těle, vysokému krevnímu tlaku a vyšší hladině cholesterolu. V souvislosti s tím stoupá i riziko onemocnění srdce a cév. Držet si váhu pod kontrolou, zdravě se stravovat a hýbat, dobře se vyspat a nabrat energii - to jsou preventivní kroky, které ale riziko prokazatelně sníží. 

Forfemina ženám rozumí

Osvědčená řada doplňků stravy Forfemina a Forfemina slim přináší novinku: Forfemina Menopauzální komfort, která cílí na potřeby žen v období menopauzy efektivním systémem dvou tablet (na den a na noc) s výtažky z bylin, s vitamíny a minerály.

Forfemina menopauzální komfort 2x 28 kapslí 
Doplněk stravy vhodný pro ženy v období menopauzy

  • efektivní systém dvou tablet inspirovaný potřebami žen v období menopauzy
  • tableta na den přispívá ke snížení úzkostných pocitů, obtížného soustředění, výkyvů, nálad a návalů horka
  • tableta na noc napomáhá ke snadnějšímu usínání, klidnému spánku a snížení nočního pocení
  • s obsahem sóji, jetelu, chmelu, hořčíku, vápníku, kyseliny listové a vitaminu B6 a D
  • Není vhodný pro osoby s alergií nebo intolerancí sóji

Více na: Forfemina | DR. THEISS (drtheiss.cz)

Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.

Reference:
https://www.nzip.cz/
https://www.gynmedico.cz/
http://www.meno-andro.cz/cz/

STOP KŘEČÍM

ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE

JAK ULEVIT SUCHÝM OČÍM

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME