
Jsme národem turistů již od Vojty Náprstka, který v roce 1888 založil se skupinou vlastenců Klub českých turistů (KČT). Díky těmto nadšencům u nás vznikla hustá síť značených cest. Dnes KČT sdružuje asi 30 000 turistiku vyznávajících lidí po celé České republice. Kvůli nim a řadě dobrovolníků dnes mohou lidé poznávat krásy naší země na cestách, které jsou speciálně značeny pro pěší, lyžařskou i cyklo-turistiku. Turistické značené trasy se staly nerozlučnou součástí naší krajiny a přispívají nejen k poznávání naší vlasti, ale také k testu fyzické aktivity každého jedince. Můžeme odhadnout, jak velký kus fyzické námahy je před námi, uzpůsobit výlet naší kondici, rozložit síly, ošetřit si svaly a klouby vhodným přípravkem proti únavě a přetažení, popřípadě si ho vzít s sebou do batohu. Můžeme přidat také nějaký „SOS" přípravek v případě náhle vzniklé bolesti pohybového aparátu...
Přichází sezóna, která nahrává nejen turistům, ale všem, kteří chtějí sport co nejvíce zakomponovat do svých volnočasových aktivit. Pohybová aktivita je v prevenci nemocí a podpoře zdraví nezbytná, a nakonec patří i do souboru aktivit při rekonvalescenci. Chůze, cvičení a rekreační sporty jsou součástí režimových doporučení i „guidelinů" u řady zdravotních obtíží a nemocí, které řadíme mezi tzv. civilizační. Jak se s rostoucími venkovními teplotami zvyšuje o sportovní aktivity zájem, roste také poptávka po masážních, relaxačních a regeneračních mastech či gelech. Řada lidí si již nyní do lékáren chodí doplnit zásoby pro letní cestovní lékárničku, kde by neměly chybět ani přípravky pro řešení potíží jako jsou drobné úrazy a poranění svalů nebo kloubů nadšených cestovatelů.
Péče o namáhané svaly a klouby má zelenou a voní borovicí
Na péči o namáhané svaly a klouby se zaměřuje značka Allga San, která je v zemi původu - Německu - známá pod názvem Allgäuer Latschenkiefer, a má téměř 50 letou historii. Díky obsahu cenného kosodřevinového oleje a typické vůni borovice je používání produktů také příjemným zážitkem. Kosodřevinový olej pro produkty Allga San se získává z chráněné borovice kleče (Pinus mugo), která roste v nadmořské výšce 800 až 1600 m.n.m. v Alpské oblasti Allgäu, a to na vlastních plantážích společnosti. Borovice se zde pěstují od semínka po dospělou rostlinu, což trvá až sedm let! Sklizeň je tedy rozprostřena do několika sezón. Všechny fáze výrobního procesu podléhají přísné kontrole a v souladu se zákony přírody. Jde o největší a nejmodernější technologie pro produkci kosodřevinového oleje v západní Evropě s použitím vodní destilace. Při výrobě nevzniká žádný skleníkový plyn z fosilních paliv, protože energie potřebná pro destilaci se získává ze zcela vydestilovaného jehličí. Veškerá voda, která je pro výrobu používána, je tlakem osmoticky čištěna. Tento systém zajišťuje, že výrobky neobsahují bakterie a plísně. Celý výrobní proces probíhá v uzavřeném ekologickém cyklu.
Produktová řada Allga San Mobil po náročném výkonu je určena lidem s aktivním životním stylem a zálibou ve sportovních aktivitách na všech úrovních obtížnosti.
Kosodřevinový olej je cennou přírodní surovinou pro kosmetickou a medicínskou péči o pokožku lidského těla. Pozitivně působí na svaly. Jeho účinků lze využít prostřednictvím vmasírování přípravku do namáhaných oblastí, což mohou být například záda, ramena nebo oblast šíje. Podporuje také normální funkci kloubů.
Allga San Mobil Intensiv - masážní gel s panthenolem a rostlinnými oleji
AllgaSan Mobil Arnika - masážní gel s extraktem z arniky, který pomáhá regenerovat unavené a natažené svaly
Allga San Mobil hřejivý krém s extraktem z kostivalu a výtažkem kapsaicinu z chilli papriček
Produktová řada Allga San Kosodřevinová péče o pokožku chodidel po náročném dni
Allga San Fuss Balsam
Allga San Repair Creme na zrohovatělou kůži
NOVINKA Allga San Acut Dolor gel *proti bolesti - Kosodřevinový gel k ošetření akutní bolesti
Způsob použití: K nanesení na pokožku v místě bolesti. Gel lze použít také v rámci masáže postižené oblasti. U tupých poranění jako je například pohmožděnina by však masáž měla být zahájena nejdříve po 48 hodinách.
Dávkování: Dle potřeby až 3krát denně nanést na bolestivé místo přibližně 1-2 cm dlouhý proužek gelu a opatrně vetřít nebo vmasírovat.
*Allgasan Acut Dolor je zdravotnický prostředek. Pečlivě čtěte návod k použití.
Více na: https://www.drtheiss.cz/
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
Reference:
Klub českých turistů, https://kct.cz/
ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE
PROFYLAXE RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.