
Čekárny ordinací se opět plní kýchajícími pacienty, fronty v lékárnách jsou delší, ticho v hromadné dopravě ruší kašel a smrkání cestujících - každoroční „(ne)ladovský" obraz české zimní scenérie. Na vině jsou nejčastěji akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích, tak typické pro chladné měsíce roku.
Nejfrekventovanější výskyt bývá v podzimních a zimních měsících, i když chladné počasí samo o sobě onemocnění nezpůsobuje. Nahrává jen snadno přenosné virové nákaze, ke které jsme v tomto čase více vnímaví. Charakteristické projevy respiračních onemocnění, ke kterým patří ucpaný nos, rýma, kýchání, škrábání v krku a kašel, vyvolává celá stovka (uvádějí se i dvě sta) virů hned z několika různých rodů. V zimních měsících to jsou nejčastěji rhinoviry, koronaviry a adenoviry.1 Tyto virové infekce se snadno šíří vzduchem i dotykem, zejména, pokud pobývá na menším prostoru více lidí. Inkubační doba je u nemocí z nachlazení krátká, symptomy se objeví už za 1-3 dny po přenosu viru. Děti onemocní ještě snadněji, s běžným nachlazením stonají i několikrát do roka, protože je jejich imunitní systém ještě nedovyvinutý, nemají pevné základy hygieny v rizikovém prostředí a dochází u nich k těsnějšímu tělesnému kontaktu, například sdílením hraček apod. Další citlivou skupinou jsou senioři, s přibývajícími roky imunita slábne, termoregulace též, proto hrozí i větší riziko, že se starší člověk nachladí a následně i nakazí.
Právě kvůli rozmanitosti virových původců si lidský imunitní systém neumí proti nemocem z nachlazení vybudovat trvalou imunitu. Infekci navíc často způsobuje kombinace virů. Léčba se tak u nekomplikovaného průběhu zaměřuje na potlačování individuálních symptomů, které jedinec pociťuje. Výběr symptomatické terapie závisí na převaze převládajících příznaků. K rychlejší uzdravení pomůže vedle farmakoterapie i klidový režim, vyvážená strava s pitným režimem a kvalitní spánek. Přínos pro funkci oslabeného imunitního systému mají i vitaminy skupiny B, vitaminy A, E, dále selen a železo. Určitou imunomodulační aktivitu vykazuje také řada fytofarmak a další látky přírodního původu, například med, propolis nebo česnek.2
Fytoterapie při nemocech z nachlazení
Hippokrates, řecký lékař, který položil ve 4. stol. př. n. l. základ dnešní evropské medicíny, tvrdil, že „Lékař léčí, příroda uzdravuje". I v současnosti jsou fytofarmaka nedílnou součástí léčby a navazují na tradici bylinných čajů, kloktadel, sirupů a roztoků k inhalaci, které se používaly v lidovém léčitelství. Mezi bylinky na nemoci z nachlazení patřily (a stále se v moderní medicíně užívají): jitrocel, lípa, černý bez, tymián, břečťan, echinacea, eukalyptus aj. Podpůrná léčba symptomů nemocí z nachlazení zahrnuje fytofarmaka s desinfekčním, expektoračním, potopudným a nespecifickým imunomodulačním účinkem. Na výběr jsou čaje, sirupy, bylinné kapky nebo masti a balzámy. Přehled registrovaných fytofarmak s indikací léčba symptomů nachlazení a chřipky uceleně představuje Doporučený postup ČLnK: Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 z roku 2021.2
Bylinkářství ruku v ruce s vědou
Mucoplant je značka, která spojuje bohaté dědictví tradiční bylinkářské medicíny s moderní vědou, aby poskytla účinné produkty pro podporu dýchacího ústrojí a celkového zdraví. Staví na osvědčených recepturách, které jsou obohaceny o moderní vědecké poznatky. Tímto způsobem nabízí účinné a bezpečné produkty, které jsou vhodné i pro dlouhodobé používání. S více než stoletou tradicí v oblasti přírodní medicíny je Mucoplant synonymem pro kvalitní bylinné přípravky, které jsou navrženy tak, aby pečovaly o zdraví šetrným a přirozeným způsobem.
Mucoplant proti kašli s jitrocelem a medem - Přírodní síla pro zklidnění kašle
Tradiční rostlinný léčivý přípravek k podpůrné léčbě při nemocech z nachlazení a onemocněních horních cest dýchacích provázených kašlem a zahleněním dýchacích cest.
Sirup obsahuje extrakt z jitrocele kopinatého, který je tradičně používán k uklidnění podrážděných dýchacích cest a zmírnění kašle. Jitrocel působí jako přírodní expektorans, které pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Med obsažený v sirupu nejen dodává příjemnou chuť, ale také pomáhá zklidnit podrážděné hrdlo. Jeho přirozené antibakteriální vlastnosti podporují rychlejší zotavení a poskytují ochrannou vrstvu, která zmírňuje dráždění.
Mucoplant Eukalyptový balzám - Váš spojenec v péči o dýchací cesty
Mucoplant Eukalyptový balzám je ideálním pomocníkem pro všechny, kteří hledají přírodní cestu k uvolnění dýchacích cest a zmírnění nepříjemných příznaků nachlazení. Tento tradiční balzám, obohacený o vysoce účinné přírodní složky, nabízí okamžitou úlevu a pocit osvěžení. Lze použít ke vtírání na kůži, ale také k inhalaci (rozpuštěný v horké vodě) při kašli. Tradiční rostlinný léčivý přípravek pro dospělé a děti již od 2 let ke vtírání a od 6 let k inhalaci.
Balzám obsahuje vysoce koncentrovaný eukalyptový olej, který je známý svými silnými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Eukalyptus pomáhá uvolňovat dýchací cesty a zmírňuje dýchací obtíže při nachlazení. Vůně eukalyptu a mentolu uvolňuje dýchací cesty, ale také působí jako přírodní aromaterapie. Balzám je vhodný k masáži hrudníku a zad, čímž podporuje uvolnění dýchacích cest a usnadňuje dýchání.
Výhody domácí inhalace páry:
Mucoplant Eukalyptový balzám a Mucoplant proti kašli s jitrocelem a medem můžeme chápat jako dva léčebné postupy, které se ale při léčbě symptomů nemocí z nachlazení vzájemně vhodně doplňují a přispívají k rychlejšímu uzdravení a návratu do dobré kondice.
Více o komplexní produktové řadě bylinných přípravků na podporu dýchacích cest pro děti i dospělé zn. Mucoplant, včetně bylinného roztoku Mucoplant jitrocelový roztok Na dobrou noc, najdete na https://www.drtheiss.cz/znacka/mucoplant
Článek je firemním sdělením společnosti dr. Theiss cz s.r.o.
Literatura:
1. Havlík J. Onemocnění z nachlazení nejsou chřipka!. Interní Med. 2005; 7(1): 45-46.
2. Kotolová H. Symptomatická léčba chřipky, nachlazení a Covid-19 - Doporučený postup, Česká lékárnická komora (2021)
PRVNÍ POMOC PŘI ZÁNĚTU ZEVNÍHO ZVUKOVODU
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.