
Zachránit miminko „do dlaně" je pro lékaře extrémně náročný úkol, kde každé rozhodnutí může být klíčové. Natrénovat tyto situace bez stresu, systematicky a efektivně umožňuje simulátor Paul 2.0 - první sofistikovaná výuková figurína, která poskytuje vysoce realistickou zkušenost s péčí o předčasně narozené dítě.
Díky rodičovské organizaci Nedoklubko se mohou s Paulem učit také čeští zdravotníci. Organizace Nedoklubko financovala pořízení simulátoru prostřednictvím veřejné sbírky, která dále pokračuje na https://www.darujme.cz/paul. Kdokoliv může přispět na školicí provoz Paula v prvních pěti letech na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář), která se řadí mezi tuzemské špičky v péči o nezralé novorozence.
Klinika se stává prvním českým pracovištěm, jehož tým se rozrostl o nového člena - chlapečka Paula, který zde byl také slavnostně pokřtěn 10. ledna 2025, za účasti první dámy České republiky paní Evy Pavlové.
V současnosti již probíhají přípravy interaktivního kurzu s Paulem, který budou moci ve VFN absolvovat zdravotníci z celé ČR. To, co činí Paula skutečně unikátní technologií, je jeho napojení na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje formou 3D animací všechny činnosti prováděné školeným zdravotníkem.
„Každá skupina předčasně narozených dětí - od extrémně a těžce, přes středně až po lehce nezralé novorozence - má svá specifika. Naše pracoviště se zabývá problematikou poporodní stabilizace extrémně nezralých novorozenců více než 15 let, máme téměř 1000 videozáznamů stabilizace, jsme autory řady publikací s touto tématikou v renomovaných impaktovaných časopisech. Zahrnutí simulátoru Paul do tréninku dále rozšíří naši unikátní odbornost," vysvětluje prof. MUDr. Richard Plavka, CSc., primář neonatologického oddělení kliniky u Apolináře.
Slavnostní představení unikátního simulátoru extrémně nezralého novorozence Paul 2.0 proběhlo za účasti první dámy České republiky, paní Evy Pavlové.
Věrná napodobenina chlapečka o hmotnosti 1100 g a délce 35 cm odpovídá velikosti dítěte předčasně narozeného ve 27. týdnu těhotenství, kdy nastává riziko život ohrožujících komplikací. Simulátor Paul má celou řadu dalších funkcí potřebných pro špičkový výcvik neonatologických profesionálů.
Foto: Radoslav Vnenčák
Jak se narodil Paul
Simulátor Paul je výsledkem spolupráce širokého týmu odborníků v oblasti neonatologie, vzdělávání, simulace, inženýrství, vývoje softwaru a vizuálních efektů. Vývoj probíhá pod taktovkou vídeňského neonatologa Dr. Jense-Christiana Schwindta, který se rozhodl zlepšit životní vyhlídky více než 15 milionů dětí každoročně narozených předčasně. Proto založil v roce 2012 společnost SIMCharacters a v roce 2017 spustil projekt Paul. Jak napovídá oficiální název, Paul 2.0 je již druhou verzí, při jejímž vývoji byly brány v potaz také podněty a zpětná vazba uživatelů.
„Naším posláním je zlepšovat kvalitu péče o kriticky nemocné předčasně narozené děti a novorozence díky zvyšování realističnosti a efektivity tréninkových novorozeneckých simulátorů," uzavírá doktor Schwindt.
ADDICTS.CZ
Každý rok se v ČR narodí téměř devět tisíc miminek předčasně? Musí několik prvních týdnů i měsíců svého života prožít v inkubátoru či na vyhřívaném lůžku.
Nedoklubko je nezisková organizace podporující rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v ČR již od roku 2002.
Nedoklubko je od svého počátku spojeno s ručně vyráběnými dárky pro maminky, pro miminka nebo pro zdravotní sestřičky. Určitě znáte háčkované chobotničky nebo čepičky. PŘIPOJTE SE k facebookové skupině NEDOKLUBKO - Pomáháme tvořením. Skupina má téměř 9000 členů.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.