
Od 4. 2. do 20. 2. 2022 proběhnou v Pekingu XXIV. zimní olympijské hry. Celkem se do bojů o medaile zapojí 2892 sportovců v 15 sportech. Pro vrcholového sportovce je kromě talentu, píle, tréninkové dřiny a jak sami říkají: trošky toho „sportovního štěstíčka" nejvíc důležité zdraví a dobrá fyzická i psychická kondice. Zodpovědnost za jakékoli léčivé přípravky nebo doplňky stravy, které sportovci užívají, nesou oni sami. Používání legálních doplňků sportovci se pohybuje mezi 40 - 100 % v závislosti na sportu a úrovni soutěže. 1
SPORTOVNÍ SRDCE
Na skutečnost, že výživové doplňky užívané ke zvýšení sportovního výkonu mohou představovat riziko pro srdce, upozorňuje prohlášení Evropské asociace preventivní kardiologie, které bylo 27. ledna 2022 zveřejněno v European Journal of Preventive Cardiology, časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC).1
„Doplňky výživy jsou běžně považovány za látky bez rizika, které mohou zlepšit výkon," uvádí se v prohlášení. Některé doplňky výživy, včetně různých rostlinných a "přírodních" extraktů, mohou představovat vážné zdravotní riziko a sportovci mohou dokonce riskovat porušení antidopingových pravidel."
„Sportovci, kteří používají doplňky, často nemají žádné znalosti o jejich účincích na sportovní výkon a celkové zdraví," pokračuje dokument. Uvádí se, že většina sportovců dostává výživové rady od trenérů, kolegů sportovců, rodinných příslušníků a přátel, což naznačuje, že jsou nezbytné širší vzdělávací intervence v raném věku.
Klíčové body pro sportovce užívající doplňky výživy:
Stanovisko nastiňuje kardiovaskulární účinky dopingových látek, léků na předpis a volně prodejných léků, legálních doplňků zvyšujících výkonnost a experimentálních léků. Za doping se označuje použití látky nebo metody potenciálně nebezpečné pro zdraví sportovců nebo látek, které jsou schopné zvýšit jejich výkon.
V riziku nepříznivých kardiovaskulárních účinků vedou anabolické androgenní steroidy (AAS), kde je riziko srdečních příhod odhadem 6 - 20krát vyšší u uživatelů anabolik než u „čistých" sportovců a přibližně 30 % úmrtí lze připsat kardiovaskulárním příčinám. Výsledky 49 studií za posledních 10 let u 1467 sportovců užívajících AAS ukazují, že mezi nejčastější poruchy, které lze připsat jejich užívání, patří časný nástup ischemické choroby srdeční, hypertenze, infarkt myokardu a srdeční selhání či arytmie.
Světová antidopingová agentura (WADA) každoročně aktualizuje Seznam zakázaných látek a metod. Nicméně používání nových a neklasifikovaných látek nebo off-label užívání léků na předpis nadále představuje problém z hlediska regulérnosti sportu i zdraví sportovců.
WADA vede seznam zakázaných drog, ale nutriční látky nejsou zahrnuty, protože mnohé jsou neregulované a nelicencované. Většina sportovců užívá nějaký legálních doplněk stravy. Legální doplňky, které mají zvýšit výkon a poskytnout konkurenční výhodu, zahrnují kofein, kreatin, energetické nápoje/gely/tyčinky, šťávu z červené řepy a proteiny.
"Kofein je ukázkovým příkladem přírodní látky, která je považována za bezpečnou," řekl první autor studie, Dr. Paolo Emilio Adami z World Athletics, globálního řídícího orgánu pro atletiku. "Zatímco kofein zlepšuje výkon, zejména aerobní kapacitu u vytrvalostních sportovců, jeho zneužívání může vést k rychlému srdečnímu tepu (tachykardii), poruchám srdečního rytmu (arytmii), vysokému krevnímu tlaku a v některých případech náhlé srdeční smrti."
Filozofie „čím více, tím lépe" může při použití kofeinu ve sportu vést k vedlejším účinkům, které převažují nad výkonnostními přínosy," uvádí prohlášení.1
Mnoho elitních sportovců denně konzumuje kombinaci doplňků a dokument uvádí: „Bohužel je běžnou praxí, že sportovci ignorují doporučení ohledně dávkování a užívají více léků současně." Sportovci by si měli být vědomi toho, že užívání doplňků je vystavuje riziku požití zakázaných látek, protože jsou regulovány jako složky potravin a nepodléhají přísným bezpečnostním normám farmaceutických produktů.
Dokument varuje, že touha a souhlas sportovců s užíváním experimentálních léků, které nebyly prokázány jako bezpečné u lidí, jsou potenciálně ještě riskantnější než užívání steroidů nebo jiných zakázaných léků. Pokračující používání selektivních modulátorů androgenních receptorů nebo peptidů „nese značné riziko dlouhodobých škodlivých zdravotních následků, které jejich propagátoři obvykle podceňují," jak dále uvádí článek. Zdůrazňuje také, že genový doping ke zlepšení síly, snížení bolesti a reparaci tkání se očekává v zákulisí s omezenými ochrannými akcemi a následně zvýšenými zdravotními riziky a představuje velkou hrozbu velkých obav ohledně budoucnosti manipulace s lidským výkonem.
„V mnoha případech sportovci používají směs nebo koktejl látek ke zlepšení svého výkonu a interakce mezi nimi může být také extrémně nebezpečná. Všechny dopingové látky jsou rizikové a jejich použití jako léků by mělo být povoleno pouze v případě, že je předepíše lékař k léčbě zdravotního stavu, když nejsou dostupné žádné terapeutické alternativy, a v souladu s požadavky na terapeutickou výjimku.2 V závislosti na dávce, délce užívání a interakci s jinými látkami se zdravotní následky mohou lišit a v některých případech být smrtelné. Z kardiovaskulárního hlediska mohou způsobit náhlou srdeční smrt a arytmie, aterosklerózu a infarkt, vysoký krevní tlak, srdeční selhání a krevní sraženiny," zdůraznil Dr. Adami.
Sportovci by si měli být vědomi toho, že přírodní doplňky a látky nejsou nutně bezpečné a měly by být používány pouze tehdy, pokud je doporučují profesionální výživoví poradci. Je zásadní používat produkty od osvědčených výrobců se známými a mezinárodně schválenými dobrými standardy kvality.
Dr. Adami uzavřel: „Sportovci jsou vždy osobně zodpovědní za jakékoli látky, které konzumují. Neznalost není akceptována jako omluva ve vztahu k pozitivnímu dopingovému testu. U pacientů s prokázaným kardiovaskulárním onemocněním by měl být před použitím jakékoli pomůcky nebo doplňku výkonu vždy konzultován sportovní lékař nebo sportovní kardiolog."
Zdroj: escardio.org
Literatura:
1. Adami PE, Koutlianos N, Baggish A, et al . Kardiovaskulární účinky dopingových látek, běžně předepisovaných léků a ergogenních pomůcek ve vztahu ke sportu: stanovisko sportovního kardiologického a pohybového jádra Evropské asociace preventivní kardiologie. Eur J Předchozí Cardiol . 2022. doi:10.1093/eurjpc/zwab198.
2. https://www.wada-ama.org/en/what-we-do/science-medical/therapeutic-use-exmptions.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.