
Pro mnoho z nás je psí kamarád synonymem aktivního života. Se psem chodíme na pravidelné procházky, hrajeme s ním různé hry, cvičíme případně je náš pes vyloženě sportovec nebo závodník. Pro aktivní a plnohodnotný život psa, stejně jako pro člověka je důležitá kondice a zdravý a fungující pohybový aparát. Zásadní součástí pohybového aparátu jsou klouby. Pouze zdravé klouby a kloubní chrupavka umožňují plnohodnotný pohyb a aktivitu. Zdravotní stav kloubů u mladých a zdravých psů nikdo příliš neřeší. Majitelé se touto problematikou začnou zabývat až ve chvíli, kdy se u jejich psa objeví onemocnění pohybového aparátu nebo když v důsledku snížené pohyblivosti kloubu začne kulhat, špatně chodit nebo přestane mít chuť ke hře.
Kloubní chrupavka
Kloubní chrupavka je velmi složitá struktura, jež je během pohybu velmi zatěžována. Každý jedinec se narodí s kloubní chrupavkou, která musí vydržet až do konce života. Kloubní chrupavka musí odolávat velkému tlaku a tahu a zároveň zabezpečit hladký pohyb s minimálním třením. Chrupavka není zásobena krví a kvůli své složité struktuře má velmi omezenou schopnost regenerace a obnovy. Čím více a déle je chrupavka zatěžována, tím více a rychleji dochází k jejímu opotřebení a vzniku onemocnění kloubů jako je osteoartróza/osteoartritida. Poškozená chrupavka přestává fungovat, dochází k otoku kloubu, který se stává bolestivým, a omezení pohyblivosti kloubu. Snižuje se také ochota psa k pohybu a hře.
Problémy s klouby podle věku psů
1. Štěňata a mladí psi velkých plemen psů
Velké množství plemen psů se rodí s dysplazií kyčelních, loketních, kolenních nebo ramenních kloubů. Dysplazie je nevhodné anatomické uspořádání, zaúhlení nebo zakloubení kloubu z důvodu šlechtění na exteriérové znaky psů (postoj, velikost těla...). U psa s dysplazií kloubu dochází k výrazně rychlejšímu opotřebení kloubní chrupavky. Bolestivost a problémy s hybností se většinou neprojeví ve štěněcím věku ale až v dospělosti, kdy dojde k poškození chrupavky a rozvoji osteoartrózy. Preventivní opatření dokážou zpomalit opotřebení chrupavky problémy s chůzí u dospělých a stárnoucích psů.
2. Aktivní a obézní psi
Zvýšená intenzita, kterou namáháme klouby urychluje opotřebení kloubní chrupavky. Čím víc je pes aktivnější sportovec nebo má vyšší hmotnost, tím rychleji dochází k opotřebení kloubních chrupavek. Nadváha a obezita jsou velmi častým doprovodným znamením u psů s kloubními potížemi. Nárůstem hmotnosti se stále více zatěžují klouby a pohyb je čím dál, tím bolestivější. Bolestivý pohyb vede k jedinému - pohybová aktivita je stále kratší až se dostaneme do začarovaného kruhu, který předurčuje psí utrpení. U aktivních a obézních psů platí stejné pravidlo jako u štěňat, že prevence dokáže zpomalit opotřebení kloubů a zachovat jejich funkci ve vyšším věku.
3. Staří a stárnoucí psi
Stáří není diagnóza! Většina starých psů má rozvinutý určitý stupeň osteoartrózy, který je následkem opotřebením kloubní chrupavky v průběhu života. Problémy se většinou prezentují neochotou chůze do/ze schodů, ztuhlostí zejména po ránu nebo v zimě, sníženou radostí ze hry, zvýšenou spavostí a tendencí být sám. Příčinou těchto příznaků je většinou bolest vycházející z kloubů. Důležité je si uvědomit, že stáří není diagnóza. Bolest léčit lze, stáří nikoliv.
SPRÁVNÁ PÉČE O KLOUBY
1. Udržení optimální hmotnosti chrání klouby a pomáhá od bolesti
Optimální hmotnost je naprosto zásadní. Při běhu dochází k zatížení kloubních chrupavek 3-4 násobkem hmotnosti psa. Pokud pes váží víc nebo je obézní tak dochází k rychlejšímu opotřebení kloubních chrupavek. V případě bolesti vycházející z kloubů je potvrzeno, že snížení hmotnosti o 10% nabízí výrazné snížení bolestivosti a zlepšení aktivity psů s osteoartrózou.
2. Ideální kondice je zásadní pro udržení dlouhodobé aktivity
Pro klouby, svaly a jiné orgány platí stejné pravidlo, orgán, který nepoužíváme zakrní. Ideální kondice je důležitá pro správnou funkci kloubů a pohybového aparátu. I pes s těžkou formou osteoartrózy musí absolvovat přiměřené množství denní aktivity, aby se jeho stav dále nezhoršoval. Součástí udržení kondice u nemocných psů bývá plavání a rehabilitace.
3. Léky proti bolesti
V akutní fázi osteoartrózy/osteoartritidy je důležité brát léky na potlačení bolesti a zánětu. Tyto léky lze bezpečně používat v průběhu několika dnů nebo týdnů. Dlouhodobé podávání se nedoporučuje, protože mohou způsobit zvracení, průjem nebo poškození ledvin.
4. Kloubní výživa
Správná výživa dokáže zázraky. Zpomalit opotřebení kloubní chrupavky a zlepšit její regeneraci lze tím, že kloubu dodáváme základní stavební kameny chrupavky ve formě kloubní výživy. K těm patří glukosamin, chondroitin, kolagen, kyselina hyaluronová případně MSM a některé bylinky. Efekt kloubní výživy se projeví po 1-2 měsících podávání. Kloubní výživa je z dlouhodobého hlediska velmi bezpečný způsob, jak zpomalit opotřebení chrupavky, potlačit bolestivost a zlepšit hybnost kloubů.
Péče o klouby musí být vždy komplexní, pouze tak lze docílit dobrého zdravotního stavu pohybového aparátu a udržení aktivity našich psích přátel v průběhu jejich celého života.
MVDr. Richard Macek
FIREMNÍ PREZENTACE
Canvit Chondro jsou komplexní veterinární doplňky stravy založené na synergickém efektu účinných látek určené k prevenci i podpoře léčby kloubních obtíží u psů každého věku i velikosti. Díky vynikající chutnosti jsou tablety vhodné pro každodenní podávání formou pamlsku nebo se dají snadno rozdrtit a přidat přímo do běžného krmiva. Všechny produkty jsou vyráběny i baleny v České republice a jsou bez přídavku barviv, bez umělých dochucovadel a bez chemických aromatických látek.
PREVENTIVNÍ PÉČE O KLOUBY
Canvit Chondro prevence pro malé a střední psy každého věku
o pro štěňata a mladé rostoucí psy,
o psy s nadváhou a obezitou,
o seniory a stárnoucí psy,
o dospělé psy v zátěži (sportovní, pracovní a lovečtí psi),
o štěňata a dospělé psy se zvýšeným rizikem pohybových obtíží a onemocnění kloubů.
Canvit Chondro jsou lahodné tablety s játry určené pro prevenci kloubních obtíží s hydrolizovaným kolagenem, glukosamin a chondroitin sulfátem a vitamínem C. Tento komplex pomáhá posilovat chrupavky, zpevňovat vazy a šlachy, zvyšuje mechanickou odolnost kloubů a díky tomu chrání klouby před nefyziologickým opotřebením a úrazy.
ŘEŠENÍ PRO BOLESTIVÉ KLOUBY
Canvit Chondro Super podpora léčby kloubních obtíží pro psy všech velikostí i stáří. Velmi chutné játrové tablety Canvit Chondro Super jsou určené pro rychlé zastavení bolesti, podporu léčby a intenzivní regeneraci kloubů.
o Pro psy s chronickým i akutním onemocněním pohybového aparátu (dysplazie, luxace, artróza, artritida a další diagnózy),
o psy po úrazech a operacích,
o psy v extrémní fyzické zátěži (závodní sportovci),
o psy s projevy bolestivosti kloubů (kulhání, nechuť k pohybu).
Canvit Chondro Super je vhodný jako každodenní doplněk léčby pro psy s diagnózou dysplazie kyčelního kloubu, luxaci čéšky, při pokročilém stupni artrózy či artritidy. Díky vysoké chutnosti jsou tablety ochotně přijímány obdobně jako pamlsek a není tak nutné je cpát psovi do krku nebo maskovat do krmiva a jsou tak vhodné i pro dlouhodobé podávání.
Řešení na míru věku, aktivitě a zdravotnímu stavu Vašeho psího kamaráda hledejte na https://www.milujupohyb.cz, kde si můžete zažádat o zaslání vzorku ZDARMA.
Výhradním distributorem značky Canvit je NOVIKO s.r.o., kde můžete produkty na své lékárny objednat.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.