Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VYŘEŠTE SKŘÍPÁNÍ ZUBŮ



Bruxismus, známý také jako nevědomé skřípání a zatínání zubů, postihuje velké množství lidí a často může vést k vážným zdravotním problémům. Ačkoliv si ho mnoho lidí neuvědomuje, tento stav může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi a zuby. Může ale ovlivňovat i celkovou kvalitou života.

Bruxismus lze rozdělit na dva základní typy: spánkový bruxismus a bdělý bruxismus. Spánkový bruxismus se vyskytuje během spánku a zůstává často nepozorován, dokud se neobjeví jeho následky, jako jsou bolesti zubů, čelistních kloubů či migrény.

MUDr. Petr Chalupa, MBA, vedoucí lékař specializace stomatologie Canadian Medical a odborník na problematiku bruxismu, uvádí: „Bruxismus může mít různé příčiny, od stresu a úzkosti až po vedlejší účinky léků. Je proto důležité důkladně diagnostikovat, o jaký typ bruxismu se jedná - zda primární, nebo sekundární, tedy spánkový či bdělý."

Zdravotní dopady a léčba bruxismu

Nevědomé skřípání zubů může způsobit nejen poškození zubní skloviny a citlivost zubů, ale také trvalé poškození čelistních svalů a kloubů. K tomu se často přidávají další problémy, jako jsou spánkové poruchy, neustálé napětí a celkové nepohodlí. Zvláště nebezpečné je dlouhodobé zatínání čelistních svalů, které může vést k jejich ztuhnutí a chronickým bolestem.

......................

Bruxismus spadá do kategorie parafunkcí, které zahrnují také kousání rtů nebo žvýkání jazyka.

Až 30 procent pacientů se spánkovým bruxismem uvádí jako jednu ze svých obtíží bolesti v ústech nebo v obličeji, která se projevuje především při probuzení. Může se objevit během spánku nebo v bdělém stavu.

Výskyt v dětském věku je udáván mezi 20-30 %.

......................

Pokud trpíte bolestmi čelistí, zubů nebo máte podezření na bruxismus, doporučuje se konzultace se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. Tito specialisté jsou schopni přesně diagnostikovat příčinu bruxismu a navrhnout vhodné řešení, které vám může přinést dlouhodobou úlevu. Léčba bruxismu může zahrnovat různé metody, například nošení tzv. nočních chráničů zubů, nácvik uvolnění obličejového svalstva nebo léky na snížení stresu nebo úzkosti apod.

„Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod, jak bruxismus léčit, je aplikace botulotoxinu. Tento prostředek, známý především jako estetický nástroj, dokáže uvolnit čelistní svaly a snížit frekvenci a intenzitu skřípání zubů. „Aplikace botulotoxinu je rychlá a neinvazivní metoda, která pacientům přináší úlevu již během několika dnů," dodává MUDr. Chalupa.

Účinky botulotoxinu přetrvávají několik měsíců, po kterých může být nutné ošetření opakovat.

Výhody léčby botulotoxinem:

  • Výrazné zlepšení příznaků již během několika dnů po aplikaci
  • Jednoduchý a neinvazivní zákrok
  • Po zákroku můžete okamžitě obnovit své běžné aktivity

Například Stomatologické centrum Canadian Medical na klinice AFI na Veleslavíně provádí metodu aplikace botulotoxinu při bruxismu i pacientům, kteří nemají členství v Canadian Medical.

Zdroj: Tiskové oddělení EUC

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME