Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZAPÍJÍME LÉKY SPRÁVNĚ?



O pitném režimu už víme snad všechno a svým prarodičům chystáme na dosah láhev s minerálkou, anebo jim význam konzumace dostatečného množství tekutin často připomínáme. Ovšem - všimli jste si, jak zapíjejí své léky?

Velké procento seniorů, ale i mladších věkových skupin trpí například hypertenzí a užívá léky. Je to nejčastější srdečně-cévní onemocnění s rizikem cévních mozkových příhod, infarktů a srdečních selhání. Ve věku od 25 do 64 let má vysoký tlak 40 procent osob, ve věku od 55 do 64 let je to už 72 procent mužů a 65 procent žen. 

Prof. MUDr. Jan Piťha, CSc., z Kliniky kardiologie IKEM: „Většinou pacienti užívají kombinaci několika léků, ovšem hodnoty jejich tlaku někdy kolísají. Ve všech doporučeních zdůrazňujeme režimová opatření - nekouření, redukci váhy, omezení soli, alkoholu, živočišných tuků, jednoduchých cukrů a zdůrazňujeme význam pohybové aktivity. Musím ale říci, že neexistují žádná, zdánlivě banální doporučení - jak léky správně zapíjet."

Dodejme, že tento poslední problém se obecně týká zapíjeni všech léků. Pravidelný a dostatečný příjem vhodných tekutin významně podporuje všechny důležité funkce organismu a je prevencí řady i závažných nemocí. 

V lékárně, v šuplíku, dokonce v jícnu?

Pacienti dostávají od svého lékaře i v lékárně informaci, že léky na hypertenzi budou muset užívat pravidelně a už celý život. Takže do šuplíku nebo užívání jen tak někdy není správná volba a obrovské riziko vážných zdravotních komplikací.

Čím léky bezpečně zapít? 

Odborníci tvrdí, že ke správnému zapití léku potřebujeme 300 až 600 ml tekutiny, a toto množství většina pacientů nedodržuje. Nedůsledné zapíjení léků nebo dokonce polykání „nasucho" může vést k řadě zdravotních problémů a ke ztrátě účinnosti léčiv. Existují dokonce takoví ,experti´, kteří zapíjejí své léky pivem! Ideální je obyčejná voda nebo minerálka, ovocný nebo slabý černý čaj. 

Čím rozhodně ne?

Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka a členka Fóra zdravé výživy: „Léky by se nikdy neměly zapíjet alkoholem, protože mění jejich působení. Nebezpečné je to především při konzumaci léků proti depresi a nespavosti, ale i při užívání antibiotik, léků na alergie a ředění krve. Veřejnost lékárníci často informují o tom, kdy je velmi nežádoucí grepový džus - právě při užívání léků na hypertenzi, na snížení cholesterolu, proti alergiím nebo při užívání hormonálních antikoncepčních přípravků. Nápoji obsahujícími kofein se nesmějí zapíjet léky při astmatu, ale i antibiotika. Opatrně s třezalkovým čajem, jím raději nezapíjejte žádné medikamenty."

Zvyšují minerálky krevní tlak?

Studie měla za cíl mj. zjistit, zda dostatečné zapíjení léků zlepšuje jejich účinnost a jestli jejich zapíjení neslazenými středně mineralizovanými vodami nezvyšuje hodnoty krevního tlaku; část veřejnosti se totiž domnívá, že pití minerálek tyto hodnoty zvyšuje.

RNDr. Pavel Suchánek, výzkumný pracovník IKEM a člen Fóra zdravé výživy: „Studie prokázala, že i pravidelná konzumace středně mineralizovaných vod, které obsahují cenné látky jako hořčík a draslík, zcela jistě nevede ke zhoršení hypertenze. Dokonce se ukázalo, že u těch respondentů, kteří vypili všechny dodané minerálky, došlo dokonce (na hranici statistické významnosti) k poklesu systolického krevního tlaku. Pravidelná konzumace minerálek nevedla ani ke zvýšení objemu celkové tělesné vody nebo extracelulární vody, a dokonce došlo ke zlepšení jejich poměru." 

Doktor Suchánek se vyjadřoval ke studii „Vliv důsledného zapíjení léků a konzumace minerálek na pacienty s rezistentní hypertenzí", podpořené grantem AquaLife Institutu, která trvala 8 týdnů. Probíhala ve spolupráci se třemi praktickými lékaři v Praze a účastnilo se jí 47 respondentů s rezistentní hypertenzí, užívajících nejméně trojkombinaci léků včetně diuretik a s neuspokojivými hodnotami krevního tlaku (opakovaně nad 140/90 mm Hg).

.......................................................................

AquaLife Institute sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem.
Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim.
Podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.
Zapojuje se do vzdělávání veřejnosti a publikační činnosti.
Svými aktivitami se snaží zlepšit pitný režim, zdravotní stav a kvalitu života široké veřejnosti.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME