
Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou dobrotou, na kterou můžeme narazit při procházkách v českých lesích. V jejich plodech se ale ukrývá mnohem více než jen lahodná chuť.
Maliník
Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány. Doporučuje se proti bolestivé menstruaci, při potížích s otěhotněním a jeho pití v devátém měsíci těhotenství by mělo přinést snazší a méně bolestivý porod. V období přechodu pomáhá tlumit potíže, které toto období hormonálních změn obvykle provázejí. Připisují se mu také příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Léčivá síla maliníku se nejvíce koncentruje v pupenech, ze kterých se vyrábí tinktura. V podobě gemmoterapeutika, tedy tinktury z pupenů, se používá na úpravu endokrinní rovnováhy, také proti menstruačním poruchám, ovariálním cystám a gynekologickým zánětům.
Ostružiník
Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje pít proti chrapotu, kašli a zánětu dýchacích cest. Vymačkaná šťáva z plodů je vhodným prostředkem proti průjmu. Tinktura z pupenů má blahodárné účinky na cévy i pohybový aparát.
„Gemmoterapeutikum z pupenů ostružiníku působí antiskleroticky a antidegenerativně. Pomáhá při revmatismu a dně. Účinný je také při osteoporóze," vysvětluje bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná.
Borůvka
Plody, jimž se hovorově říká borůvky, rostou na rostlině s názvem brusnice borůvka. Jde o nízký keř, který je rozšířený v mírném pásmu po téměř celé severní polokouli. Tmavomodré sladko-kyselé plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a účinných látek. V lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu. Patří mezi oblíbené potraviny pilotů, protože jim zajišťují ostrý zrak. Gemmoterapeutikum z pupenů borůvky zlepšuje vidění ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Také zlepšuje stav cévních stěn.
Brusinka
Brusinky jsou v naší přírodě spíše vzácností. Jejich chuť je trpká a bobule jsou drobné. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s přílohou ke klasické české svíčkové. Americká odrůda brusinek má jemnější chuť a plody až ve velikosti oliv. Oba druhy jsou však plné vitamínů a dalších výživných látek a používají se pro své léčivé účinky. Odvar či tinktura z pupenů brusnice brusinky jsou spolehlivým prostředkem proti zánětům močového ústrojí. Napomáhají také zdravému fungování prostaty a proti vzniku ledvinových kamenů. Brusinky prospívají rovněž zdraví kardiovaskulárního systému, protože působí proti usazování tuku v cévách, a dezinfikují střeva.
Černý rybíz
Rybíz máme sice spojený především s pěstováním na zahradách, ale můžeme ho najít i ve volné přírodě. Všechny druhy rybízu obsahují velké množství antioxidantů. Pokud se zaměříme na černý rybíz, právě jeho bobule patří mezi největší zdroje vitamínu C. Tinktura z jeho pupenů s koncentrovanou léčivou silou pomáhá na celou řadu obtíží.
„Gemmoterapeutikum z černého rybízu zlepšuje činnost nadledvinek. Má vynikající protialergické účinky při senné rýmě, ekzému, astmatu. Pomáhá také zmírnit otoky, například při adenomu prostaty," radí Jarmila Podhorná.
Firma Naděje, kterou Mgr. Jarmila Podhorná založila, dodává do lékáren i do předních velkoobchodů po celé ČR i v zahraničí. Výrobky jsou certifikovány jako potravinové doplňky. V září 2016, při příležitosti oslav Univerzity Palackého v Olomouci, byla Jarmila Podhorná oceněna za reprezentaci Univerzity Palackého v České republice i v zahraničí.
Více na http://www.nadeje-byliny.eu
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.