Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZMĚNY KLIMATU PŘEPISUJÍ PYLOVÝ KALENDÁŘ



Zatímco dříve začínala pylové sezóna až koncem února, dnes mohou první alergeny trápit citlivé jedince už na sklonku ledna. Podobný scénář jsme zažili loni, kdy lednové teploty překročily 10 °C. Právě to je zlomový okamžik pro zahájení rozpuku prvních stromů.

Jak se v zimě s alergiemi vypořádat a jaké nové alergeny nás mohou v sezóně potrápit?

Pylová sezóna začíná obvykle v únoru květem lísky obecné. Vlivem klimatických změn však dochází k jejímu prodlužování a první pyly se vzduchem mohou vířit již v lednu.

V nížinách se vloni první pylová zrna lísky objevila již v polovině ledna, začátkem února už se přidal i pyl olše. Kdy k nástupu sezóny dojde, záleží primárně na počasí, které musí být teplejší než 10 °C, a regionu," říká MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB.

Alergické potíže bývají vzhledem k menšímu množství kvetoucích rostlin v období zimy mírnější. První mohou pylové alergiky trápit pyly lísky a olše. Citlivým jedincům mohou v tomto období komplikovat situaci také vzdušné plísně, jejichž spory se víří například v místech pokrytých nevyschlými listy. Plísně se navíc běžně vyskytují v nevětraných prostorách s vyšší vlhkostí, jako jsou sklepy, koupelny nebo špatně izolované místnosti. Zimní období, kdy se méně větrá a topení vysušuje vzduch, může jejich výskyt ještě zhoršit.

Pro zvládání alergií jsou zásadní také režimová opatření.

V zimních měsících je třeba dbát zejména na čistotu vzduchu v domácnosti, správné větrání a udržování optimální vlhkosti," popisuje MUDr. Šedivá. 

Přicházejí nové alergeny

Kromě prodlužování pylové sezóny vedou klimatické změny také ke změně vegetace, a tedy i příchodu nových alergenů. Stále častěji se ve střední Evropě, a tedy i u nás, objevuje například bylina ambrozie, rostlina původem z jižní Evropy. Její sezóna probíhá na přelomu léta a podzimu (srpen-říjen) a představuje pro alergiky stále větší problém.

Jedná se o bylinu z čeledi hvězdnicovitých, která je takzvaně větrosnubná, to znamená opylovaná větrem. Tyto rostliny mají velké množství pylu, aby zvýšily šanci na úspěch opylení, zároveň je pyl lehký a snadno větrem přenosný. Potíže tak může způsobovat většímu množství alergiků," popisuje alergoložka.

Květenství ambrozie produkují ohromná množství pylu. Jedna rostlina během sezóny „vyrobí" až miliardu pylových zrn. Hovoříme o tzv. ambroziovém mikroprachu, drobounkých pylových zrnech o velikosti menší než 10 µm, které pronikají hluboko do dýchacích cest a způsobují podráždění. Pyl ambrozie jako alergen může vyvolat alergickou rýmu a kýchání, může dráždit také sliznici očí nebo vést k astmatu.

 

S postupným přibýváním rostlin nedomácího původu se dá předpokládat také rozvoj dalších alergií.


Nejčastější spouštěči alergických potíží u Čechů dle zkušeností laboratoří SYNLAB:

  • Pyl trávy bojínku
  • Pyl stromu bříza
  • Roztoči

 

Počet alergiků se za posledních deset let výrazně zvýšil

Nějakou formou alergie dnes trpí podle alergoložky až třetina české populace: „Nárůst pacientů zaznamenáváme ve všech věkových kategoriích. Alergie se může objevit v každém věku, například i u seniorů, kteří s nimi nikdy dříve problémy neměli."

Alergie jsou civilizační onemocnění způsobené nadměrným kontaktem s různými látkami a mohou se objevit kdykoli během života. Jejich vznik podporuje například vnější znečištění smogem a výfukovými plyny, používání aerosolů a nátěrů, aktivní a pasivní kouření nebo nedostatečné větrání. Ruku v ruce s alergiemi jdou i atopické ekzémy a vyrážky.

Znáte své alergeny?

Vzhledem ke změnám vegetace, ale také možnému vývoji alergií během života, je důležitým krokem k prevenci alergických potíží a efektivní léčbě pravidelná identifikace citlivosti na jednotlivé alergeny. Moderní laboratorní diagnostika dnes umožňuje přesné stanovení senzibility až na 300 alergenů z jediného odběru krve. Nejširším takovým testem na trhu je ALEX, který lze například v případě dlouhých čekacích lhůt absolvovat i mimo ordinaci lékaře jako samoplátce. Vyšetření lze objednat online na www.eshop-synlab.cz.

Ne každá odhalená pozitivita však znamená klinicky významnou alergii. Výsledky laboratorního testu je proto vždy třeba spojit s podrobnou anamnézou a vyšetřením u alergologa, který by měl mít nad alergikem pravidelný dohled.

Odborníci z laboratoří SYNLAB upozorňují, že až 50 % pylových alergiků trpí tzv. zkříženými alergiemi. Pyly i další inhalační alergeny mohou obsahovat podobné látky jako některé potraviny. Organismus alergika je tak mnohdy považuje za shodné a automaticky se proti nim brání. 

Nejčastější typy zkřížených alergií u alergie na časný jarní pyl (bříza, líska, olše apod.): jablko, hruška, mrkev, petržel, celer, lískový ořech (popřípadě další ořechy), třešeň, švestka, meruňka, broskev, kiwi, koření (například anýz a pepř), brambor nebo sója.

Zdroj: PR oddělení SYNLAB

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME