Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA

V novém seriálu se PharmDr. Tomáš Arndt bude věnovat více či méně známým směrům a přístupům, se kterými se můžeme setkat v oboru péče o lidské zdraví. První díl patří homeopatii.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA II.

Druhý díl o komplementární medicíně přináší informace o dvou metodách: terapii pomocí Bachových květových esencích a aromaterapii.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA III.

Schüsslerovy soli patří k stále více oblíbeným, byť ještě ne tolik rozšířeným druhům komplementární medicíny. Můžeme se také setkat s označením tkáňové soli, buněčné soli, biochemické soli nebo zkráceně biominerály.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA IV.

V seriálu se PharmDr. Tomáš Arndt věnuje více či méně známým směrům alternativní medicíny, které v současné době zažívají renesanci...

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA V.

V seriálu KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA se PharmDr. Tomáš Arndt bude tentokrát věnovat antroposofické medicíně. Pamatujete si přípravek Iscador?

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VI.

V šestém pokračování exkurze po doplňkových, ne příliš známých, přesto veřejností v současnosti často vyhledávaných formách léčebných přístupů a metod, se autor blíže podívá na homotoxikologii.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VII.

Sedmý díl seriálu nám představí ucelenou metodu Naturopatie – skvělý doplněk celkové, standardní léčby. Kořeny má v Německu, nejvíce populární je dnes ale v USA.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VIII.

Gemmoterapie je léčebná metoda komplementární medicíny, vytvořená belgickým lékařem Paulem Henrym. Opírá se o přesvědčení, že pupeny obsahují “veškerou sílu rostliny”.

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA IX.: FRM

FRM pochází z Itálie. Některé zdroje uvádějí, že významným zastáncem myšlenky fyziologické regulační léčby je i laureát Nobelovy ceny profesor Montagnier.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME