Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY I: ANGINOL – PRVNÍ ČESKÉ ANTIBIOTIKUM

Málokdo ví, že v českých zemích existovalo již na přelomu 19. a 20. století antibiotikum. Dávno před Flemingovým objevem penicilinu.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY II.: DARMOL, ČOKOLÁDOVÉ PROJÍMADLO

Darmol byl lék se zajímavým vývojem. Vznikl ještě v době před 1. sv. válkou. Tehdy obsahoval jako účinnou látku fenolftalein.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY III.: KATHESIN, DERIVÁT CHOLINU S VŠESTRANNÝM ÚČINKEM

Lék Kathesin patřil v meziválečném období k předním exportním lékům chrástecké firmy Ing. Robert Heisler.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY IV.: DORMIRAL, ČESKÉ HYPNOTIKUM S FENOBARBITALEM

Dormiral byl předepisován jako hypnotikum. Měl dlouhodobý efekt a ospalost přetrvávala i po probuzení.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY V.: ACYLPYRIN A JEHO HISTORIE

Dnes již zapomenutou kapitolou je například použití Acylpyrinu jako substance pro inhalaci nebo vypláchnutí nosohltanu.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VI.: AVIRIL OD FIRMY SCHNӦBLING

Až do přelomu tisíciletí se ještě vyráběly Aviril H mast a čípky proti hemeroidům. Dlouhodobě se také vyráběl kosmetický přípravek Aviril Baby...

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VII.: CELASKON B. FRAGNER A DALŠÍ VITAMINY S RODOKMENEM

Celaskon byl jeden z vitaminových léků, který se objevil na našem trhu ve třicátých letech minulého století.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY VIII.: PRAŽSKÁ DOMÁCÍ MAST

Vznikla v jedné z nejslavnějších českých lékáren - U Černého orla na Malé Straně v Praze. Jejím "otcem" byl PhMr. Benjamin Fragner.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY: ŽALUDEČNÍ SPECIALITA BALZÁM DR. ROSY

V případě balzámu dr. Rosy se ukazuje návaznost na arkána a jiné podobné léčivé přípravky, s kterými je spojovalo velké množství obsažených složek a to, že složení často nešlo nikde nalézt.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY X.: THYMOMEL JE S NÁMI OD MONARCHIE DO DNEŠNÍCH DNÍ

Lék existuje pod stejným názvem a v podstatě ke stejnému účelu prokazatelně již více než 120 let.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY XI.: FERROSTABIL – LÉK POZNAMENANÝ DOBOU

Autorem léku byl významný farmakolog meziválečné Evropy, profesor Lékařské fakulty Německé univerzity v Praze, Emil Starkenstein.

SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY XII.: ČESKÉ VÁLEČNÉ ILEGÁLNÍ ANTIBIOTIKUM MYKOIN BF 510

Loučíme se se seriálem příběhem léku Mykoin BF 510, také jinak Mykoin PH 510, který si našel cestu i na stříbrné plátno.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME