Kongres Oslo skončil. Děkujeme všem studujícím, lektorům i partnerům. Právě se s námi vzdělává 1582 lékárníků a farmaceutických asistentů z celé České republiky a ze Slovenska.
Jaký vliv má inovativní vzdělávací prostředí na každodenní práci v lékárně?
U rizikových pacientů lékaři apelují na včasné testy a léčbu antivirotiky.
V případě balzámu dr. Rosy se ukazuje návaznost na arkána a jiné podobné léčivé přípravky, s kterými je spojovalo velké množství obsažených složek a to, že složení často nešlo nikde nalézt.
Čtenáři by chtěli více článků na téma lékových interakcí. Jaká jsou jejich další přání?
Na kvalitě života během léčby a po ní, na předcházení komplikací i nežádoucích účinků léčby se kromě péče o psychiku výrazně podílí pohybové aktivity.
Očkovací látky jsou již k dispozici. Ochota Čechů nechat se očkovat proti chřipce je ale malá.
Mezi hlavní rizika kontaktu s kontaminovanou vodou patří rozvoj infekčních onemocnění. Riziko leptospirózy je u nás stále aktuální...
Pomoci mohou nové kombinace léků, ale nejvíce si pomohou svým přístupem sami pacienti.
Pacienti mohou mít i jiné orgánové projevy a komplikace. Na vyšetření u specialistů čekají ale dlouhé měsíce.
Genetické testy mohou pomoci potenciálním pacientům, kteří netuší, že mají sklony k onemocněním srdce a cévní soustavy.
ARDEZ Pharma, spol. s.r.o. je česko-slovenská farmaceutická společnost s již dvacetiletou tradicí.
Melanin absorbuje část UV záření, a tím chrání hlubší vrstvy kůže před poškozením. Je-li působení slunečních paprsků přiměřené, vzniká rovnoměrné opálení. Kdy je produkce melaninu nadměrná?
Jaké produkty jsou připraveny pro podzimní sezónu? Přinášíme tipy na akční produkty lékárenského sortimentu.
Počet vyšetření se může zdát na první pohled vysoký. Jaká vyšetření jsou povinná v jednotlivých trimestrech? O jaká další si žena může říci?
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024.
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.