Cookie Consent by Free Privacy Policy website


KONGRESY HC


Z HISTORIE ASPIRINU 2. DÍL

První část článku pojednávající o nejznámějším léku světa nás provedla od vrbové kůry přes kyselinu salicylovou, až po kyselinu acetylsalicylovou s patentovaným názvem Aspirin. Sledujte s námi vzrušující příběh Aspirinu.

 


LABUTÍ PÍSEŇ ANTIBIOTIK?

Podle některých predikcí může mít v roce 2050 antibiotická rezistence na svědomí více obětí než rakovina.ROZHOVOR NA TÉMA UDRŽENÍ ZDRAVÍ JATER

Hromadění tuku v játrech může časem vést k zánětu a dalšímu poškození, která mohou vyústit až v jaterní cirhózu. Jaterní steatóza se vyskytuje i u lidí, kteří vůbec nepijí alkohol. Až 25 % světové populace trpí nealkoholovým ztučněním jater. Čím si tento fakt vysvětluje farmakolog, doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.?

 


Z HISTORIE ASPIRINU 1. DÍL

Aspirin přes všechny možné konkurenty zůstává nejznámějším lékem světa. Výraz "aspirin" je srozumitelný v mnoha zemích a kulturách. Ale jak vlastně vznikl a jaká byla jeho cesta do světa?

educom tema mesice


HLÍDEJME SI HARMONICKÉ TRÁVENÍ

Prebiotickou vlákninu obsahuje celá řada rostlinných potravin, kterými bychom si měli jídelníček obohatit, například luštěniny, oves nebo celozrnná mouka. Živočišná strava vlákninu neobsahuje.

 


HLÍDEJTE SI I MALÁ ZNAMÉNKA

30. květen patří Evropskému dni melanomu, který je příležitostí k připomenutí závažnosti, rizik, a hlavně prevence rakoviny kůže.ZÁVISLÝ KUŘÁK SI CIGARETU VŽDY OPATŘÍ

Většina dospělých kuřáků se již v minulosti snažila své závislosti zbavit. Bez odborné pomoci to však zvládne jen 3–5 % z nich.

 


ADRA POMÁHÁ UKRAJINĚ

Česká ADRA za tři měsíce dopravila na Ukrajinu 25 kamionů humanitární pomoci a byly vypraveny 2 dodávky se zdravotnickým materiálem.

Canephron


EPONYMA V LÉKÁRNĚ II.

Miniseriál o eponymech v lékárně pokračuje představením dalších přípravků, které nesou jméno svého objevitele...

 


PŘEDSTAVUJEME ZNAČKU DOPPELHERZ

Historii značky Doppelherz začal psát v Hamburku v roce 1897 lékárník Alfred Queisser, v roce 1919 další lékárník, Josef Peter Hennes, připravil recepturu vlajkového produktu.ROZHOVOR NA TÉMA ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ

Mgr. Michaela Dobrá v rozhovoru o odvykání kouření a náhradní nikotinové terapii. Jak může pomoci lékárník?

 


JAK JSEM PŘIŠLA K DIAGNÓZE

„Vypadá to jako roztroušená skleróza, ale musím to probrat s kolegy, abych si byla jistá“, řekla mi lékařka. Tak začal můj život s diagnózou RS.RESVERATROL – VÝZNAMNÝ BIOFLAVONOID

Výzkum zdravotních účinků červeného vína odstartovalo hledání příčin tzv. francouzského paradoxu, kdy se prokázal příznivý vliv pravidelného pití červeného vína na riziko kardiovaskulárních onemocnění Francouzů .

 


HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

K chrapotu, místo pevného hlasu, stačí velice málo – studený vzduch, průvan, klimatizace, studené nápoje...RAKOVINA PROSTATY MŮŽE BÝT DLOUHO BEZPŘÍZNAKOVÁ

Pro řadu mužů je rakovina prostaty zvláště citlivé téma, a proto se mnohdy bojí na vyšetření vyrazit...

 


SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY

Jaké produkty jsou připraveny pro jarní sezónu? Přinášíme tipy na akční produkty lékárenského sortimentu.EPONYMA V LÉKÁRNĚ I.

Lékárenská eponyma nejsou tak vžitá jako ta lékařská. Přesto řada osobností dala své jméno recepturám, léčivům nebo postupům, se kterými se i dnes můžeme v lékárně setkat. Otvíráme náš nový seriál...

 


PRAHA HOSTILA 91. KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

Již olomoucký kongres Healthcommn Professional ukázal, že se lékárníci opět chtějí na vzdělávacích akcích osobně potkávat. Sešli se tentokrát 29. dubna v pražském hotelu Olympik Tristar.POZVÁNKA DO DERMA ACADEMY

Hledáte nejbezpečnější produkt na opalování? Řešením je kompletní produktová řada od společnosti BIODERMA Laboratoire Dermatologique na ochranu před sluncem pro všechny typy pleti a citlivost na slunce. Technologie SUN ACTIVE DEFENSE pomáhá pleti zachovávat své přirozené ochranné mechanismy. Zveme na přednášku pro lékárníky na portálu Educomm - v DERMA ACADEMY, vznikla ve spolupráci se společností NAOS CZECH REPUBLIC s. r. o./BIODERMA Laboratoire Dermatologique.

 


SPORT JAKO SOUČÁST TERAPIE DIABETU

Diabetici pohyb potřebují. Nesmí však přepálit start. Každý sport vyžaduje jiné postupy k udržení normální hladiny glukózy.JAK UDRŽET JÁTRA ZDRAVÁ?

V ČR podlehne jaternímu onemocnění každoročně přes 2000 lidí. Světový den jater připomíná, jak jsou pro organismus důležitá a jak zachovat jejich zdraví.

 


MĚJTE ASTMA A ALERGII POD KONTROLOU

Včasná a přesná diagnostika je pro správnou léčbu alergií a astmatu zásadní, připomíná Světový den astmatu a alergie, který letos připadá na 3. května.NOVÁ GENERACE ANTIVIROTIK PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ

Unikátní struktury objevil tým českých vědců v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Tyto struktury hrají důležitou roli při množení viru a lze na ně cílit při hledání nových antivirotik.

 


ZDRAVÍ Z LESA

Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou dobrotou, na kterou můžeme narazit při procházkách v českých lesích. V jejich plodech se ale ukrývá mnohem více než jen lahodná chuť.GRILOVACÍ SEZÓNA JE KONEČNĚ ZPĚT!

Přinášíme několik tipů jak letošní grilování vylepšit.

 


ZAŽIJE PSYCHOSOMATICKÁ MEDICÍNA V ČECHÁCH RENESANCI? 5. DÍL

Poslední část rozhovoru s psychiatrem a psychoterapeutem, prim. MUDr. Michalem Krylem o psychosomatické medicíně vedla Martina Hanzlíková u příležitosti IV. 3D 360° Kongresu Healthcomm Professional.JAK SE RAKOVINNÉ BUŇKY BRÁNÍ OZÁŘENÍ

Sebepoškození vlastní DNA zvyšuje odolnost rakovinných buněk vůči radiační terapii. Nové poznatky mohou být využity ke zlepšení výsledků radioterapie v budoucnu.

 


ADHERENCE VS. NON-ADHERENCE – ZÁKLAD ÚSPĚŠNÉ LÉČBY

Existuje řada způsobů, jak adherenci ovlivnit. Hlavní roli hraje v tomto směru nejen lékař, ale také lékárník. Přečtěte si lékárníkovo DESATERO...


SVĚTOVÝ DEN BEZ TABÁKU

Před silnou závislostí, kterou vyvolává nikotin nejen v cigaretách, varují odborníci u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten připadá na 31. května. Při intenzivní léčbě pod dohledem specialistů nekouří po roce přibližně 35 % kuřáků. Možnosti této léčby hrazené ze zdravotního pojištění loni využilo jen 692 kuřáků, tedy pacientů s diagnózou F17. Závislost na nikotinu vzniká podle odborníků již u dětí. Typický věk pro první cigaretu je 10–12 let.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Letošní 14. ročník osvětové kampaně s názvem Týden štítné žlázy a podtitulem Rozumíte řeči štítné žlázy? se koná od 25. do 31. 5. a zaměří se na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí. Kampaň rovněž boří zakořeněné mýty o nemoci. V ČR je projekt, který podporuje společnost Merck, odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP. Více informací na www.tydenstitnezlazy.cz.

MONKEYPOX

Virus opičích neštovic byl poprvé objeven v roce 1958. Jde o zoonotické onemocnění vyvolané virem rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. K přenosu na člověka dochází při kontaktu s infikovaným zvířetem, člověkem nebo kontaminovaným materiálem. Virus se do těla dostává dýchacími cestami, sliznicemi a při poranění kůže. Z Evropy, USA a Austrálie je zatím v květnu hlášeno cca 100 případů nemoci, první nakažený v Česku zůstává v izolaci v ÚVN Praha.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE