Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNADĚJNÉ MOLEKULY

NOVÉ INDIKACE PRO KOLCHICIN

Alkaloid kolchicin - látka pro léčbu dny, aspirovala během pandemie Covid-19 na jednu z možných terapeutických molekul. Nyní ji FDA schválil k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

MŮŽE KVASINKA OVLIVNIT PAMĚŤ A ZPŮSOBIT DEMENCI?

Vždy v této nové rubrice najdete krátký informativní článek, zdroj pro případné detailní prostudování problematiky a komentář autora, Mgr. Karla Šlégra.

ANTIKONCEPČNÍ PILULKY - VÝRAZNĚ ZVÝŠENÉ RIZIKO DEPRESE

Zajímavosti ze světa medicínské vědy a farmaceutického výzkumu pro Magazín zpracovává Mgr. Karel Šlegr.

PRVNÍ LÉČBA BRADAVIC PRO PACIENTY VE VĚKU OD 2 LET

FDA oznámila schválení přípravku s účinnou látkou cantharidin pro topické použití k léčbě u dospělých a dětí od 2 let.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NOVÉ ANTIBIOTIKUM CLOVIBACTIN PROTI REZISTENCI

Riziko globální antibiotické rezistence se zvyšuje. Pomoci by mohlo nové antibiotikum.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NOVINKA V LÉČBĚ AKNÉ

Clascoteron je léčivo s malou molekulou, které může pronikat kůží a dostat se k androgenním receptorům v mazových žlázách a vlasových folikulech.

NADĚJNÉ MOLEKULY: ADUCANUMAB - VZLETY A PÁDY V LÉČBĚ ALZHEIMEROVY CHOROBY

Aduhelm, který v roce 2021 získal schválení jako lék na Alzheimerovu chorobu, se letos přestane vyrábět.

NADĚJNÉ MOLEKULY: NEHORMONÁLNÍ LÉČBA MENOPAUZÁLNÍCH SYMPTOMŮ

Elinzanetant může řešit návaly horka, noční pocení i poruchy spánku…

NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ

Řeč je o tzv. agonistech receptoru GLP-1, jako je semaglutid, který se do povědomí široké veřejnosti dostal pod názvy jako injekce na hubnutí.

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME