Farmaceutický eponym (z řeckého eponymos = dávající jméno) je v praxi užívané autorské označení receptury, reakce, léčiva, léčivého přípravku, pomůcky, výrobního postupu apod. Šestidílný seriál připravil PharmDr. Tomáš Arndt v roce 2022.
Autoři: MUDr. Eva Kettmannová, PharmDr. Jana Strieglerová ve spolupráci se společností Schwabe Czech s.r.o. (ročník 2021) Počet dílů: 11
Minerální látky jsou pro naše tělo důležité. Podporují a regulují funkce tělesných orgánů a harmonizují dysfunkce. Tím nám mohou pomoci usnadnit cestu k zotavení. Autoři: MUDr. Eva Kettmannová, PharmDr. Jana Strieglerová ve spolupráci se společností Schwabe Czech s.r.o. (ročník 2020) Počet dílů: 11
Seriál o látkách, které nám pomohou k harmonizaci našeho imunitního systému, nám postupně od A do Z v Magazínu HealthComm představil v ročnících 2021 a 2022 PharmDr. Tomáš Arndt. Průvodcem abecedou homeopatie pak byla PharmDr. Lenka Štýsová.
Pět exkurzí do starobylé lékárny připravil v ročníku 2022 PharmDr. Tomáš Arndt.
V oblasti výzkumu molekul nadějných pro využití v medicíně neustále probíhá progres. Zajímavosti ze světa medicínské vědy a farmaceutického výzkumu pro Magazín zpracovává Mgr. Karel Šlegr. Vždy v této nové rubrice najdete krátký informativní článek, zdroj pro případné detailní prostudování problematiky a komentář autora.
Seriál PharmDr. Arndta je výpravou po známých, ale také netradičních metodách "alternativní" léčby, kterou nyní ale vyhledává stále více klientů.
Seriál PharmDr. Jana Martina je připomínkou důležité úlohy fytoterapie v komplexním přístupu ke kardiovaskulárnímu a cerebrovaskulárnímu zdraví.
„SLAVNÉ ČESKÉ LÉKY" slibuje zajímavé čtení, kde se dozvíte celou řadu obohacujících informací. S autorem si můžete společně připomenout například léky Darmol či Dormiral, nebo se projít dlouhou historií Acylpyrinu. Léky, kterým je dnes 100 a více let, si svůj seriál jistě zaslouží!
Sérii článků se zaměřením na léčbu jednotlivých diagnóz, řazených abecedně, připravily pro Magazín v letech 2022 až 2023 MUDr. Kettmannová a PharmDr. Strieglerová.
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.