Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PACIENTI S TBC UMÍ BÝT PROBLÉMOVÍ



Po špatně spolupracujících pacientech s TBC často zůstávají nemocnicím dluhy. Téma plicní lékaři otevírají při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze (24. března) - ve stejný den, jen o 143 let dříve, oznámil německý lékař Robert Koch objev zákeřného bacilu Mycobacterium tuberculosis, jenž TBC způsobuje.

„Už dlouho upozorňujeme na zásadní problémy v léčbě tuberkulózy. Tato nemoc postihuje především sociálně slabé a okrajové skupiny. Léčba je povinná, ale není plně hrazena - zejména u lidí bez zdravotního pojištění, což vede ke značným pohledávkám zdravotních zařízení. I když je každý druhý pacient s TBC cizinec a WHO má seznam rizikových zemí, chybí pravidelné vyhledávání neléčených nemocných mezi uchazeči o práci. Dalším problémem je nedostatek pravidel pro zadržení pacientů, kteří odmítají léčbu a jsou agresivní - nemocnice tak musí jednat samostatně, aby zabránily šíření nemoci. Navíc si pacienti na okraji společnosti často nemohou dovolit doplatky za antituberkulotika a právní rámec pro kontrolu léčby mimo nemocnice (např. telemetrické nebo terénní kontroly) chybí. K tomu se přidává zdlouhavé schvalování léků pro rezistentní TBC, což je opravdová komplikace. Apelujeme na Ministerstvo zdravotnictví, aby tyto problémy co nejdříve řešilo," říká předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS), doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

............................

Česká pneumologická a ftizeologická společnosti je odborná společnost plicních lékařů, která garantuje komplexní péči o všechny plicní nemoci včetně tuberkulózy.

Péči o tuberkulózu zajišťuje komplexně, tj. včetně diagnostiky, léčby, prevence i provádění epidemiologických šetření.

............................

 

Protože screening na TBC se neprovádí, do nemocnic přicházejí cizinci s vyspělou formou nemoci a ve špatném zdravotním stavu, což vede k úmrtím i přes intenzivní péči. Občas se setkáváme i s vzácnými fatálními formami, například s tuberkulózou střev, která způsobuje jejich akutní neprůchodnost," doplňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice a 1. LF UK.

Agresivních pacientů podle pneumologů přibývá

S agresivním pacientem se loni museli vypořádat na uzavřeném oddělení pro léčbu TBC pacientů v nemocnici v Žamberku.

„Přijali jsme pacienta s tuberkulózou. Neuměl se smířit s izolací, opakovaně slovně napadal personál, ostatní pacienty, kradl, utíkal, poškozoval majetek nemocnice. Situace vygradovala ve chvíli, kdy vyhrožoval personálu znásilněním a zabitím, rozbil dveře a útočil na spolupacienty - tehdy jsme na doporučení policie zakoupili paralyzéry a policie musela být na oddělení přítomna nonstop několik dnů," vzpomíná MUDr. Mária Michalovičová, primářka oddělení Pneumologie a ftizeologie odborného léčebného ústavu Albertinum.

Protože pacient nebyl odsouzený, nešlo jej předat do vazby. O radu a pomoc jsme žádali Ministerstvo zdravotnictví, Českou lékařskou komoru, právníky. Nikdo nám ale nebyl schopen pomoci, protože dle současné legislativy může být infekční pacient umístěn pouze do izolace ve zdravotnickém zařízení," pokračuje primářka Michalovičová.

Po 3 měsících hospitalizace tohoto pacienta potřebovala část personálu krizovou intervenci a pomoc psychologa. Byť jde zatím o jednotky případů, agresivních lidí s TBC podle pneumologů přibývá.

Jak říká prof. Koziar Vašáková, Ph.D., pomohlo by psychiatrické uzavřené zařízení. Dříve takové fungovalo v Dobřanech, nyní je však mimo provoz.

Podle prof. MUDr. Milana Sovy, Ph.D., přednosty Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno, jsou pacienti s TBC často nepojištěni: „Náklady na jejich léčbu jdou za námi. Zrovna teď máme na oddělení cizince bez zdravotního pojištění, který už nyní dluží 664 000 korun. Než jej plně vyléčíme, vyšplhá se částka na milion." 

Loni na klinice v Brně hospitalizovali 36 pacientů s tuberkulózou, což je o devět více než v roce 2023.

Prof. Koziar Vašáková, Ph.D., ale připomíná, že Česká republika stále patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy: „Počet nově nemocných se pohybuje kolem 4,8 na 100 000 obyvatel ročně. Nízká čísla jsou výsledkem pečlivé a systematické práce českých pneumologů. Můžeme se srovnávat se sousedním Německem s 4,8 TBC pacientů na 100 000 obyvatel ročně nebo Rakouskem s 5,0 na 100 000 obyvatel." 

Tato čísla se však mohou měnit k horšímu, a to především kvůli migraci ze zemí s vyšším výskytem TBC: „To jsou v podstatě všechny země na východ od nás, například Ukrajina s incidencí 112/100 000, Rumunsko 55/100 000 nebo Bulharsko 16/100 000. Neustále žádáme o to, aby nově příchozí absolvovali zdravotní prohlídku včetně zjištění základních infekčních onemocnění. Pokud chtějí v Česku zůstat, měli by být vyšetřeni na základní přenosná onemocnění, zejména na tuberkulózu, a v případě dětí je třeba nechat doplnit všechna povinná očkování," dodává prof. Koziar Vašáková.

Podle nových dat z národního registru TBC se počet lidí v České republice, kteří mají tuberkulózu, drží na obdobných číslech jako v roce 2023. Nemoc má 454 lidí, z toho 337 mužů a 117 žen.

„Podíl osob narozených mimo Českou republiku činí 48 % a průměrný věk nemocných je 48 let. Evidujeme 18 případů TBC u dětí do 15 let, z toho 12 je narozených v České republice, čtyři na Ukrajině a po jednom v Rumunsku a ve Vietnamu," říká MUDr. Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou FN Bulovka.

V porovnání jednotlivých krajů zaznamenal největší růst počtu nemocných s TBC kraj Jihomoravský - meziročně o deset případů, na 56 lidí.

Zvýšit společenské povědomí o chronických chorobách dýchacího systému včetně TBC na všech úrovních zdravotní péče má za cíl také Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO)

 

MaVe PR

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME