Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKALEIDOSKOPNOVĚ JE VĚTŠINA HOMEOPATICKÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ DOSTUPNÁ BEZ RECEPTU

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil žádost výrobce homeopatických léčivých přípravků BOIRON o změnu v registraci 112 přípravků. Díky této změně si budou pacienti moci své léky nově zakoupit bez nutnosti předpisu od lékaře. Na českém trhu nabízí společnost BOIRON 14 vícesložkových léčivých přípravků a 218 jednosložkových, každý v několika různých ředěních. A právě některé jednosložkové léky, tzv. monokomponenty, byly dosud vázány na recept.

 „Nutnost lékařského předpisu vycházela z českého kontextu 90. let. Tyto doby jsou již dávno za námi a homeopatické léčivé přípravky naštěstí smějí být i v České republice dostupné bez receptu tak, jak je tomu zvykem v ostatních zemích," komentuje situaci Jaroslava Klánová, finanční a administrativní ředitelka BOIRON CZ.

Každý z monokomponentů se vyrábí v několika ředěních. Většina těchto přípravků je na českém trhu k dispozici ve 4 základních ředěních: 5 CH, 9 CH, 15 CH a 30 CH. Pro některé přípravky jsou na trhu dostupná i ředění 200 CH, 1 MK nebo 10 MK. Na českém trhu je dostupných celkem 794 obchodovaných referencí (monokomponentů v konkrétním ředění), z toho 702 je nyní dostupných bez lékařského předpisu a 92 na předpis stále zůstává. Pro výběr vhodného homeopatického léku se pacient může obrátit na lékaře používajícího homeopatickou léčebnou metodu ve své praxi nebo na vyškoleného lékárníka, který je schopen na základě jednoduchých dotazů doporučit pacientovi vhodný homeopatický lék.

Schválení SÚKL se týkalo 93 přípravků, jejichž veškerá ředění byla doposud dostupná pouze na lékařský předpis. V případě dalších 19 přípravků pak jde o uvolnění prodeje jejich vysokých ředění. „Jsme rádi, že českým pacientům přinášíme možnost zakoupit si léčivý přípravek, který jsou zvyklí užívat, i bez návštěvy lékaře," uzavírá Klánová.


ŽENÁM S AGRESIVNÍM NÁDOREM PRSU POMŮŽE IMUNOTERAPIE

Diagnózu rakoviny prsu si v Česku za rok vyslechne přibližně 7 400 žen. Asi 15 % z nich má triple negativní typ, který je vysoce agresivní - rychle roste a metastazuje. Jedinou současnou léčbou je chemoterapie, případně - pokud se nádor zachytí v časném stadiu - operace a radioterapie. Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie.

Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by se měly české pacientky dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku.

„Triple negativní karcinom prsu postihuje často mladší ženy, v produktivním věku. Tento typ nádoru roste velmi rychle - zvětšuje se v řádu týdnů. Často se objevuje jako intervalový, protože může vzniknout a rychle vyrůst mezi pravidelnými preventivními prohlídkami. Není také nezvyklé, že ženy onemocní v těhotenství nebo v době kojení, kdy se prsa vlivem různých hormonálních změn mění, a nádor se v nich tak snadno ‚ztratí'," vysvětluje onkoložka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu.

Na nádor se často přijde pozdě, ve stadiu, kdy už metastazuje.

Ženy s tímto typem nádoru jsou v době diagnózy v průměru o 10 let mladší než ty, které mají jiný typ karcinomu prsu. Až 20 % z nich je mladších 40 let. S tím, že by v takto mladém věku mohly onemocnět rakovinou, vůbec nepočítají. Nádor je agresivní, u 45 % žen metastazuje do tří let," říká MUDr. Petráková.

Imunoterapie je podle ní standardem léčby u jiných typů nádorů a slaví velké úspěchy. „Imunoterapie nabízí našim pacientkám výrazně účinnější léčbu, která je spojena s vyšším procentem dosažených kompletních remisí, tedy úplného vymizení nádoru. Současně se významně snižuje riziko návratu nemoci ve formě metastáz," doplňuje onkoložka a zdůrazňuje, že je třeba, aby se pacientky léčily v komplexních onkologických centrech (KOC), kde je k dispozici nejmodernější terapie.

„Onemocnění se často týká žen ve fertilním věku, které ještě nemají děti. Těm můžeme kromě léčby nabídnout i odebrání a zmrazení vajíček, které by léčba mohla poškodit. Tedy zachovat jejich plodnost," doplňuje MUDr. Petráková.

Jak uvádí pacientská organizace Aliance žen s rakovinou prsu, přes 30 % žen se do KOC vůbec nedostane, a jejich šance na moderní terapii je tak mizivá.

„Pojišťovny úhradu léčby schválily, dostanou se k ní však jen pacientky v těchto specializovaných centrech, proto je kromě rychlosti diagnózy důležité i místo, kde se o ně starají," vysvětluje Štěpánka Pokorná, ředitelka Aliance. Jak dále uvádí, triple negativní nádor vzniká často u mladých žen s mutacemi genu BRCA1 a BRCA2. Zpozornět by také měly ty, u nichž se v rodině vyskytlo více nádorových onemocnění v mladším věku.

„Tyto ženy by si měly zjistit, jaké riziko nádoru jim hrozí, pravidelně se samovyšetřovat a chodit častěji na preventivní prohlídky. Žít v neustálém strachu ale nijak nepomáhá. Je sice třeba svůj zdravotní stav hlídat, ale nepodléhat panice a silnému stresu, který zdraví rozhodně neprospívá," doplňuje Štěpánka Pokorná. Nová léčba tak bude pro pacientky s triple negativním typem nádoru dle Štěpánky Pokorné znamenat naději. (MaVePR)


ČTENÍ PRO MALÉ MIGRENIKY

Asi 70 % školních dětí má alespoň jednou ročně bolesti hlavy a jedno ze čtyř těchto dětí trpí opakujícími se bolestmi hlavy. V ČR pak více jak 10 % školáků trpí migrénou. Pro tyto děti právě vyšla osvětová publikace Můj Bolehlávek, jejímž cílem je pomoci jim tuto nemoc lépe pochopit a vyrovnat se s ní. Jde o pohádkový příběh holčičky Danielky, která na cestě na prázdniny zažije svůj první záchvat migrény. Knížku vydala pacientská organizace Migréna-help

Jak to dopadne, co jí pomůže a kdo je Bolehlávek, to se děti dozví v knížce, která obsahuje také slovo psychologa, praktického průvodce, jak na migrénu u dětí a také příběh a tipy devítiletého Kubíka, který se s migrénou potýká od svých 5 let.

Knihu lze zakoupit na e-shopu nakladatelství Portál.

(Migréna-help)

 


KDO POMŮŽE PEČUJÍCÍM?

Osoby, které pečují o své blízké s demencí či duševním onemocněním, mají velmi těžkou úlohu. Organizace A DOMA, z. s. již 16 let pomáhá pečujícím nejenom v rámci informačního servisu, ale zajistí i komplexní podporu celým týmem odborníků. Tím nejdůležitějším je Rodinný průvodce, na kterého se mohou pečující obracet. Pomáhá jim nejen řešit konkrétní situace, ale také doporučuje odborníky, kteří mohou v jejich případě intervenovat. Rodinný průvodce řídí celou situaci a společně s multidisciplinárním týmem předkládá pečujícímu nový pohled na řešení nepříznivé situace. Dlouhodobě pracuje s pečujícím formou diagnostiky a koučování až po jeho odpojení.

Péče o člověka s demencí klade na pečující osobu značné nároky a pomoc blízkému je v tomto případě mnohem komplikovanější než u běžného onemocnění.

První příznaky demence jsou často přisuzovány stáří. K prodlevám v řešení této choroby pak dochází nejen v rodině, když se příznaky zpočátku bagatelizují. Ze zkušeností geriatričky prof. MUDr. Kubešové Matějovské je nemoc diagnostikována většinou až ve středním stadiu, kdy už se projevují závažné poruchy chování.

„Až třicet procent starších pacientů se dostane do nemocnice jen proto, že udělají chybu v užívání léků. V České republice je od ledna 2018 v platnosti doporučený postup Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP s názvem Demence, zahrnující algoritmus testování a dalších vyšetření k časné diagnostice a základní diferenciální diagnostice zachycených kognitivních poruch," říká geriatrička.

V týmu je i klinický farmaceut, který zhodnotí současnou medikaci opečovávaného a pátrá, zda nejsou nesprávné interakce mezi současnou medikací, užíváním volně prodejných léků či různých druhů potravinových doplňků. Vypracuje zprávu pro praktického lékaře, kde shrne navrhované změny.

Trenér paměti podle zjištěného deficitu nastaví program pro opečovávaného, kterým se podpoří mentální aktivizaci seniora. Poskytne edukaci pečující osobě, jak přistupovat k opečovávanému při demenci.

„V roce 2018 jsme se nechali inspirovat jednoduchými testy Mini Cog, abychom při návštěvách v domácnosti pečujícím ukázali, že je potřeba upozornit praktického lékaře na počínající kognitivní problém. Doporučujeme i vhodnou aktivizaci, kterou navrhne trenér paměti," doplňuje Jitka Zachariášová, zakladatelka a ředitelka A DOMA, z. s. (www.a-doma.cz)


NEDOSTATEK ZINKU A ŽELEZA V POPULACI

IADSA (International Alliance of Dietary/Food Supplement Associations) je mezinárodní organizace zabývající se doplňky stravy, která také shromažďuje nejrůznější novinky, výzkumy a informace z tohoto oboru. Nedávno zveřejnila zprávu o nedostatku mikronutrientů v současné populaci, která vychází ze studie provedené GAIN (Global Alliance for Improved Nutrition, Světová organizace pro zlepšení výživy) a MNF (Micronutrient Forum).

Tyto nedostatky ve výživě se nejvíce objevují u předškolních dětí, a to až u poloviny z nich. Chybí jim především zinek, železo a vitamin A.

Další postiženou skupinou jsou netěhotné ženy v reprodukčním věku - tady byl nedostatek zjištěn u více než ¾ žen. I této skupině populace chybí železo a zinek, a kromě nich ještě kyselina listová.

Nedostatečné množství mikronutrientů v těle může být příčinou oslabené imunity, omezeného fyzického i kognitivního vývoje u dětí nebo může stát za zvýšeným rizikem cukrovky a srdečních chorob. Celkově tak částečná absence mikronutrientů omezuje lidský potenciál. Jedním z možných řešení je zařazení vhodných doplňků stravy pro rizikové skupiny, mezi něž patří například těhotné ženy a malé děti.

Těhotné většinou automaticky sahají po doplňcích stravy s kyselinou listovou. Většina žen začne s užíváním tohoto vitaminu ze skupiny B ve chvíli, kdy se jim na těhotenském testu objeví dvě čárky. Správně by však na tuto suplementaci měly myslet už mnohem dříve, tedy nejpozději když se začnou o otěhotnění snažit, a tělu tak dodávat, co potřebuje, co nejdříve," uvádí Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny (ČASP).

ČASP reprezentuje společné zájmy svých členů - výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví. Zároveň se všichni členové asociace zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy v ČR a SR. Mezi členské společnosti ČASP patří Alfa Medical Team, s. r. o., Amway, s. r. o., Benu Česká republika, a. s., Biovit Impex Co. ČR, s. r. o., Dr. Max Pharma, s. r. o., Egym Bohemia, s. r. o., Helvetia Direct Marketing, s. r. o., Favea Plus, a. s., Herbacos - Recordati, spol. s r. o., K2 Pharm, s. r. o., KUK Bohemia, spol. s r. o., Noventis, s. r. o., Nutrend D.S., a. s., Pragomed, s. r. o., Rosenpharma, a. s., Simply You Pharmaceuticals, a. s., Vegall Pharma, s. r. o., Walmark, a. s., Woykoff, a. s., Zentiva, a. s. ČASP těsně spolupracuje například s Českou komorou farmaceutických asistentů nebo s Aliancí výživových poradců.


ČEŠI MAJÍ ZÁJEM O EXPRESNÍ DORUČENÍ LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU

 Logisticko-technologická společnost DODO s lékárenskou sítí Dr. Max pražským zákazníkům již rok expresně doručuje léky, zdravotní doplňky i drogistické zboží a jak ukazují dosavadní výsledky spolupráce, zájem o rychlé a přesné doručení v tomto segmentu rychle roste. Za první rok spolupráce DODO zákazníkům expresně doručilo 50 000 objednávek.

Po prvním roce spolupráce se z několika závozů stalo v průměru 1 200 doručených objednávek týdně. Celkový počet objednávek v prvních šesti týdnech roku 2023 se oproti stejnému období v předchozím roce zvýšil téměř pětkrát. Nabídka rychlého doručení prostřednictvím DODO se tak v nejbližší době bude dále rozšiřovat, a to jak navýšením počtu obsluhovaných poboček, tak i rozšířením kapacity doručovacích slotů.  O Vánocích se počet doručených objednávek ze sítě Dr. Max blížil i třem stovkám denně, přičemž do poloviny roku se díky rozšíření služby do středočeského kraje, Brna a Ostravy očekává nárůst na průměrných 500 denně.

DODO pro Dr. Max zajišťuje expresní doručení volně prodejných léků a doplňků stravy, přičemž zákazník si v e-shopu Dr. Max může vybrat možnost doručení v ten samý den nebo ve dvou následujících dnech. Při objednání má zákazník možnost zvolit si konkrétní dvouhodinový doručovací slot. První je stanoven na 8. - 10. hodinu, poslední slot pak na 18. - 20. hodinu večerní.

Nejčastěji objednávaným zbožím jsou produkty jako paralen, ibalgin, vitamíny B6 či C a obecně přípravky pro řešení akutních obtíží. Zákazníci jednoznačně preferují doručení hned v den objednávky. Velmi populárními artikly jsou také sezónní produkty a položky, které jsou součástí pravidelných promo akcí.

„V průběhu covidu i následných chřipkových epidemií se ukázalo, jak se návyky zákazníků mění. V případě obtíží se již často vyhýbají fyzické návštěvě kamenné lékárny a chtějí svůj nákup vyřídit bezpečně a z pohodlí domova na e-shopu. Online zákazníci navíc oceňují širší nabídku sortimentu, která již přesahuje 25 tisíc produktů. I proto na rozvoji našeho omnichannel přístupu dále usilovně pracujeme a přinášíme nové možnosti doručení, včetně nedávného zařazení výdejních boxů," popisuje marketingová ředitelka Dr. Max ČR Tereza Dušková.

Právě z důvodu měnících se návyků zákazníků kladou lékárny na svá e-shopová prostředí stále silnější důraz. Dokládají to i čísla - e-shop Dr. Max za poslední rok rostl dvouciferně a aktuálně firmě generuje 20 % z celkového obratu. Lékárenská síť Dr. Max si tak udržuje postavení jedničky, a to jak v obratu kamenných poboček, tak právě v počtu online objednávek.

 Důraz na online prodej s rychlým doručením jsou jasným trendem, který postupně proniká i do dříve konzervativnějších odvětví, jako je právě prodej lékárenských produktů. Těší nás, že s Dr. Max, který je jasnou jedničkou svého odvětví, reagujeme na potřeby zákazníků a posouváme zákaznickou zkušenost, tak, jako se nám to již povedlo v jiných segmentech v čele například s doručováním potravin, kde kompletně vozíme pro ty největší hráče na trhu, jako je Tesco či Košík.cz," uzavírá Ivo Velíšek, CEO DODO pro Českou republiku a Slovensko. (FYI Prague)


SODEXO OPĚT RECYKLUJE VRÁCENÉ BENEFITNÍ KARTY

Sběr a další využití benefitních plastových karet, kterým vypršela platnost, již třetím rokem realizuje společnost Sodexo.

„Cílem společnosti Sodexo, celosvětového poskytovatele firemních benefitů, je snížit do roku 2025 emise uhlíku o 34 % a zároveň dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2035. Recyklace benefitních karet je jedním z projektů, který k tomuto cíli může přispět," říká Knířová a připomíná, že společnost Sodexo Benefity projekt odstartovala v covidovém roce 2021 jako první v České republice. „Dodnes nevíme o jiné firmě, která by u nás karty od svých klientů vybírala a na své náklady recyklovala. O to více nás těší obrovský zájem firem i jednotlivých držitelů našich karet. Znovuzpracování plastového odpadu považujeme z hlediska udržitelnosti za téma číslo jedna. Doba rozpadu plastu je totiž skutečně dlouhá," říká Tereza Knířová, tisková mluvčí společnosti Sodexo Benefity.

Sodexo loni spojilo své síly se společností Plastmakers.

„Vzhledem k množství vybraných karet jsme se s Plastmakers rozhodli vyrobit lavičku, o kterou projevilo zájem dopravní hřiště Technopark v Liberci," říká Tereza Knířová.

„Se Sodexo jsme vymysleli způsob, jak karty efektivně zpracovat a vdechnout jim nový život. Inovativní přístup spočívá ve využití tvaru karet bez nutnosti jejich dalšího drcení a tepelného zpracování. Tím se docílí energeticky úsporného recyklačního procesu. Těším se, co vymyslíme letos. Prioritou pro nás je, aby byl výrobek opravdu užitečný a nevyrobili jsme jen další plastový odpad," vysvětluje Tomáš Kolečář, zakladatel společnosti Plastmakers.

Do projektu se mohou zapojit jednotlivci i firmy, stačí stravenkové nebo volnočasové karty, kterým skončila platnost, do konce dubna donést nebo poslat do sídla Sodexo Benefity na adresu: Recyklace karet, Sodexo Pass Česká republika a.s., Plzeňská 3350/18, 150 00 Praha 5 - Smíchov.

 Aby byl sběr karet, co nejvíce udržitelný, Sodexo doporučuje, aby se lidé domluvili v rámci firem a posílali karty hromadně. Minimalizuje se tak dopad dopravy na životní prostředí. 

Foto: Sodexo

 

Stejně jako v předchozích letech věnuje Sodexo za každou vrácenou kartu 10 korun Nadaci Partnerství, která v rámci programu Sázíme budoucnost podporuje po celé republice výsadbu stromů. Loni takto Sodexo Nadaci předalo 87 830 Kč.

„Peníze, které díky sběru karet Sodexo získáme, putují na výsadby a péči o stromy. Nové stromy vysazují dobrovolníci z řad obcí, neziskovek, škol a farností ve spolupráci s místními partnery, kteří jsou i budoucími garanty následné péče. Jen loni se díky partnerům jako je Sodexo podařilo podpořit 65 výsadeb. Po celé České republice vznikají nové aleje, remízky a větrolamy, které zkrášlují své okolí, ale také zadržují vodu a zmírňují dopady eroze a horka," vysvětluje Anna Poledňáková, vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost. (komunikační agentura Seteva)


Zpět

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI TBC

24. března před 141 lety oznámil Robert Koch objev bacilu Mycobacterium tuberculosis. Dodnes si tento objev připomínáme jako Světový den boje proti tuberkulóze. Předpokládá se, že tuberkulózními bacily je infikována třetina lidstva. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě, očkování u nás bylo zahájeno v roce 1953 a plošně bylo ukončeno v roce 2010. Očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

NA VIDĚNOU V BRNĚ

Odborný kongres Healthcomm Professional proběhne 14. 4. 2023 a 15. 4. 2023 v brněnském hotelu Avanti. Na programu bude i přednáška o povinnostech lékárny při nakládání se zdravotnickými prostředky od Mgr. Jiřího Morávka. PharmDr. Jana Matušková se zaměří na správnou expedici enzymových přípravků a MUDr. Lukáš Eimer rozebere problematiku racionální ATB léčby u dětských pacientů. Registrovat se můžete již nyní na healthcomm.cz/vzdělávací akce/fyzicke akce

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ŘEDITELE SÚKL

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele SÚKL. Podle mluvčího ministerstva musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let. Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018. Zájemci se mohou hlásit do 14. dubna 2023. Nový ředitel SÚKL by měl nastoupit od července 2023.

MĚSÍC ZA ATLANTIKEM

3D360° odborný kongres Healthcomm Professional z virtuální Kanady a USA začíná 6. března 2023 a bude přístupný do 2. dubna 2023. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a všeobecné zdravotní sestry. Odborné přednášky jsou akreditované u ČLnK, POUZP a ČKFA. Těšit se můžete na přednášky využitelné v praxi za tárou, ale také si můžete prohlédnout novinky z portfolia partnerů kongresu. Více na healthcomm.cz, nebo se přihlaste kliknutím na banner v Magazínu.

JAK VZROSTLY CENY VE VÝROBĚ LÉČIV V ROCE 2022?

50–160 % - meziroční nárůst vstupních výrobních nákladů 10 % - hranice, kterou překročila míra inflace v EU 65 % - nárůst ceny plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině 30 % - nárůst cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině 400 % - nárůst cen transkontinentální přepravy Zdroj: Medicines for Europe (data k 6/22)

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie