Cookie Consent by Free Privacy Policy website


KALEIDOSKOPNOBILIS TILIA SLAVÍ A POKŘTILA KNIHU AROMATERAPIE

Nobilis Tilia, český výrobce nejkvalitnějších aromaterapeutických produktů pro celou rodinu, otevřel přesně před rokem v srdci Prahy svou první prodejnu. Narozeniny obchodu se slavily spolu s pokřtěním knihy Aromaterapie pro duševní pohodu, kterou napsala zakladatelka Asociace českých aromaterapeutů Barbora Krejčí. Kmotrou knihy se stala aromaterapeutka Adéla Zrubecká, kterou se spisovatelkou pojí mnohaleté přátelství. Knihu, ale i veškeré další voňavé produkty zakoupíte v obchůdku Nobilis Tilia, který se pyšní adresou na přátelském místě - v Nákupní pasáži Platýz, Národní 416/37. 

Kniha se symbolicky křtila éterickým olejem. Barbora Krejčí se rozhodla pro olej radosti, který vyrůstá z malého semínka a dává radost zevnitř. Kořenitá, lehce balzámová vůně s ovocnými a kafrovými podtóny nese název Kardamom

 

Přírodní kosmetika Nobilis Tilia pracuje v souladu s našimi vnitřními rytmy, podporuje přirozené funkce naší pokožky i celého těla.

"Nenuťte se používat oleje, které léčí to či ono, když vám nevoní. Respektujte reakci vlastního těla," nabádá Adéla Zrubecká.

Firma akcentuje dlouhodobou udržitelnost s ekologickým přístupem, vyrábí na jednom místě a má vlastní kořenovou čističku odpadních vod. Balení výrobků je snadno ekologicky odbouratelné a recyklovatelné.

Více informací na https://www.nobilis.cz/


NOVÉ PRAŽSKÉ CENTRUM PREVENCE S PORADENSTVÍM

BENU Lékárny slavnostně otevřely již 11. Centrum prevence s poradenstvím, kde je veřejnosti k dispozici program měření cukru, cholesterolu, testování paměti, program nácviku správné inhalační techniky a měření CRP. V Centru prevence s poradenstvím se může kdokoli po předchozím objednání nechat jednoduše a rychle otestovat. Třetí pražské Centrum prevence s poradenstvím se nachází na Vypichu a vzniklo ve spolupráci s obchodními centry Kaufland. Další se nachází na Chodově a na Andělu. Otevření již 11. Centra prevence s poradenstvím BENU Lékáren v ČR je dalším krokem ke zpřístupnění prevence pro všechny. Kromě Center prevence s poradenstvím, která jsou nyní otevřena ve větších městech, je možné využít měření též v tzv. lékárnách s prevencí.

Jsem velmi rád, že se nám daří rozšiřovat naše služby v oblasti prevence a poskytovat odborné poradenství stále většímu počtu lidí. Dnes otevíráme již celkem 11. Centrum prevence s poradenstvím, které je již třetím v Praze," říká Petr Doležal, generální ředitel BENU Česká republika, a doplňuje: „Vážíme si zájmu našich lékárníků o prohlubování znalostí a ochoty poskytovat tuto nadstandardní péči našim klientům. Také bez jejich nadšení by to nešlo. Speciálně proškolení lékárníci se během konzultace klientům věnují a společně mohou odhalit počínající problémy včas a doporučit návštěvu lékaře. V BENU věříme, že právě tento směr je budoucnost lékárenství - lékárník jako specialista v první linii je často první osobou, na kterou se pacient obrací."

„Těší nás, že se nám daří péči rozšiřovat, i když se jedná o velmi časově i nákladově náročnou službu. Poskytováním preventivních konzultací však jen naplňujeme naše motto: Vaše zdraví si bereme na starost. V lékárnách se dostáváme k lidem blíž. Ve spojení s obchodním centrem, které lidé navštěvují několikrát týdně, mají prevenci skutečně „při cestě". Na konzultaci se pacient může objednat prostřednictvím webových stránek benuprevence.cz, telefonicky či osobě v lékárně. V rezervovaném termínu má potom lékárník vyhrazený čas jen pro něj," vysvětluje Michal Jurča, provozní ředitel BENU lékáren.

BENU lékárny chápou důležitost prevence, na kterou nemusí být v běžném provozu čas. Proto vznikl projekt Center prevence s poradenstvím, který dává pacientům prostor věnovat se vlastnímu zdraví a zároveň lékárníkům možnost odborného růstu. Centra prevence s poradenstvím jsou dalším logických krokem rozšíření služeb po úspěchu dříve otevřených Alzheimer konzultačních center.

„Lékárny jsou nedílnou součástí systému zdravotnictví v České republice. Jedná se o nejčastěji navštěvovaná zdravotnická zařízení, která poskytují služby v oblasti prevence a včasného rozpoznávání onemocnění, a proto jsme se rozhodli jít také touto cestou," upřesňuje Jurča.

Nejvyužívanějším preventivním programem je testování paměti. Za posledních 5 měsíců bylo v BENU Centrech prevence provedeno přes 600 konzultací, na základě kterých byla téměř 100 pacientům doporučena návštěva odborného lékaře.


OCENĚNÁ VIRTUÁLNÍ REALITA POMÁHÁ S REHABILITACEMI

Jedním z nejlepších produktů ve virtuální realitě v oblasti zdravotnictví je pro letošní rok systém rehabilitačních aplikací plzeňské firmy VR Medical. Ten se probojoval až do finále prestižního celosvětového ocenění VR Awards. Mezinárodní akademie rozšířené reality (AIXR) každoročně oceňuje v rámci VR Awards ve 12 kategoriích takové produkty, které mají ve svém oboru pro společnost zásadní přínos. Zařazení mezi devítku nejlepších v kategorii zdravotnictví je pro systém VR Medical nejen oceněním, ale i motivací k rozvíjení dalších aktivit.

 "Už to, že nás uznávaná organizace, jako je AIXR, zařadila mezi finalisty, tedy do jedné skupiny s těmi nejlepšími zdravotnickými aplikacemi ve virtuální realitě na světě, je velká pocta. Je velkou inspirací vidět, co všechno je ve virtuální realitě ještě možné. Nabíjí nás to motivací dál na VR Medical pracovat a posouvat jej tak, abychom dále pomáhali lidem při návratu do běžného života," hodnotí zakladatel společnosti Konstantin Novikov.

Společnost VR Medical zabodovala s unikátním systémem více než 40 různorodých aplikací, které pomáhají jak pacientům, tak odbornému zdravotnickému personálu při náročném procesu rehabilitace. Systém je u zdravotníků oblíbený, protože jim poskytuje okamžité informace o pokroku pacienta a umožňuje okamžité přizpůsobení rehabilitačního programu jeho výsledkům. Jako podpůrná rehabilitační metoda úspěšně slouží u traumatologických a ortopedických pacientů, významným způsobem pomáhá při neurologických poruchách nebo pacientům s poruchou hybnosti po cévní mozkové příhodě.

"Aplikace ve virtuální realitě jsou pro nás zásadní doplněk a alternativa ke klasickým rehabilitačním programům, především u pacientů s neurologickými problémy. Pro ně je velkým přínosem postupné zvyšování rozsahu pohybu horní končetiny, zdokonalování jednotlivých úchopů, zlepšení jemné motoriky," oceňuje přínos VR Medical Anna Prunerová, vedoucí rehabilitace léčebny dospělých ve Státních léčebných lázních Janské Lázně. Zde systém využívají déle než rok.

Na vývoji a aplikaci systému VR Medical se podíleli vědci, VR developeři, technologové, programátoři, ale především samotní lékaři a fyzioterapeuti. Všichni přispěli svým specifickým know-how a výsledkem je systém, který unikátně propojuje veškeré potřeby zdravotníků i pacientů na jednom místě. I díky tomu získal systém VR Medical certifikaci Medical Device Class 1 od Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Je tak možné jej bez překážek využívat v celé Evropské unii. (BRAINZ NARRATIVE, www.vrmedical.cz)


PILULKA OTEVŘELA NEJVĚTŠÍ LÉKÁRNU V ČR

Česká skupina Pilulka provozující největší online lékárnu Pilulka.cz otevřela v Olomouci největší kamennou lékárnu v České republice. Na ploše přes 3600 m² nabízí přes 400 000 kusů léků, doplňků stravy a produktů pro zdraví a zdravý životní styl. Provoz lékárny je uzpůsoben zejména zásilkovému výdeji a bude obsluhovat zákazníky z celé Moravy s doručením v den objednání.

„Nové logistické centrum se také stane odrazovým můstkem pro expanzi do sousedního Rakouska, kde bude online lékárna vystupovat pod názvem Pilulka.at. Vstup na rakouský trh je plánován na začátek prosince tohoto roku," dodává Michal Hanáček, provozní ředitel Pilulky. Strategické umístění umožní Pilulce zlepšit obslužnost zákazníků nejen v Brně, Ostravě a Olomouci, ale i na celé Moravě.

Společně s distribučním skladem budou v nové lokalitě otevřeny i Pilulka Boxy a možnost doručení nákupu se službou Pilulka Expres až ke dveřím.

„Splácíme dluh našim zákazníkům na Moravě. Investovali jsme vyšší desítky milionů korun, abychom i na Moravě nabídli služby, na které jsou již roky zvyklí pražští zákazníci. Od tohoto okamžiku se mohou zákazníci těšit, že v ulicích měst a obcí na Moravě uvidí flotilu aut Pilulka Expres, které jsou synonymem lékárny v kapse," dodává Martin Kasa, spoluzakladatel Pilulky.

Službu Pilulka Expres může nyní využít téměř polovina lidí v České republice. Čtvrtinu objednávek tvoří objednávky přes mobilní aplikaci Pilulka.cz, která je nejlépe hodnocenou lékárenskou aplikací v ČR. Mezi oblíbené způsoby dopravy patří vlastní kurýrní služba Pilulka Expres s doručením v den objednávky (od 9:00 až do 21:00) a flexibilní vyzvednutí nákupu v Pilulka Boxech. (Tisková zpráva Pilulka)


JAK DOSTAT LÉKAŘE NA VENKOV

Nedostatek lékařů ve venkovských oblastech se každoročně prohlubuje. Lékaře v důchodovém věku nemá kdo nahradit. Není výjimkou, že pacienty dělí od svého praktického lékaře až 40 km. Příslib podpory venkovských praxí je snad blýskáním na lepší časy. Praktičtí lékaři se s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami shodli na finanční podpoře nově vzniklých ordinací v odlehlých oblastech. K návratu mladých lékařů na venkov by mělo přispět i navýšení počtu tzv. rezidentských míst, která budoucím praktikům slouží k získávání praxe v přípravě na atestaci. Lékaři toto téma aktivně probírali na XLI. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP v Karlových Varech.   

„Příslib podpory nových venkovských praxí ze strany ministerstva vítáme, je to jeden z koncepčních kroků, který pomůže řešit personální krizi v primární péči. Samo o sobě to současný stav samozřejmě nespasí, ale je to dobrá výchozí pozice," říká doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda SVL ČLS JEP.

Podle plánu by nově vzniklé praxe měly nárok na zvýšené finanční úhrady za péči. „Praktických lékařů v poslední době přibývá, což je pozitivní, ale často zůstávají ve větších městech a do odlehlých oblastí se nijak nehrnou. Podpora nových praxí v regionech, kde je jich nedostatek, je správná cesta. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že ani ve městech praktiků není zrovna přebytek. Zkuste v Praze nějakého najít," říká MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař a místopředseda SVL ČLS JEP.

„Existující venkovské praxe mnohdy vedou lékaři, kterým je často 70 a více let a bez dostupné náhrady mohou skončit ze dne na den. Proto bychom se neměli zastavit pouze u podpory nově vznikajících praxí," říká MUDr. Dušan Zhoř, praktický lékař a člen pracovní skupiny pro Venkovské lékařství SVL ČLS JEP.

Letos se počet rezidenčních míst zvedl na sto, do příštího roku by si praktici přáli ještě o padesát více. „Obecně je jich nedostatek a mladí lékaři mají problém najít nějaké volné. Jakmile se jejich počet zvýší, každoročně tady budeme mít více mladých praktických lékařů, kteří mohou být ochotní přebírat praxe v odlehlých regionech," říká MUDr. Mucha.

Více rezidentských míst kvitují i samotní venkovští lékaři. „Primárně je však potřeba tato místa přidělovat hlavně do venkovských praxí, mimo velká města. Budoucí praktici se díky tomu buď mohou vrátit na místo, odkud pocházejí, nebo si osahat a vyzkoušet život na vesnici a zjistit, že se tam dá dobře žít. Výzkumy jednoznačně ukazují, že pokud mladí lékaři absolvují stáž ve venkovské praxi, mají pak mnohem větší chuť a motivaci mimo město zůstat," vysvětluje MUDr. Zhoř. (MaVePR)


NAUČME KAŽDÉHO, ŽE I MINUTA ROZHODUJE

Výzva Act FAST, interaktivní workshopy nebo FAST běh - za těmito a dalšími projekty stojí expertní skupina Skupiny veřejného zdraví, která je součástí FNUSA-ICRC. Vzděláváním o mozkové mrtvici a dalších civilizačních onemocněních se zabývá od roku 2014. Vedoucím Cerebrovaskulárního výzkumného programu v Mezinárodním centru klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) je prof. Robert Mikulík, Ph.D. V rámci výzkumného programu velmi úspěšně funguje Public Health Group, která je svou činností zaměřena na projekty a aktivity mezi veřejností, které vedou k vyšší informovanosti o problému cévní mozkové příhody. Učí děti, teenagery i dospělé, jak rozpoznat mrtvici a jak na ni reagovat. Informují o prevenci a zvyšují zdravotní gramotnost populace. Pod jejich hlavičkou byste našli projekty jako např. Saste Roma, který je zaměřen na zvýšení zdravotní gramotnosti občanů ve vyloučených lokalitách. Pokrývá ta nejzávažnější onemocnění, ať už jde o cerebrovaskulární, onkologické či duševní choroby. Vedoucí skupiny a specialistka na zvyšování zdravotní gramotnosti je Ing. Hana Maršálková, která byla mj. jmenována do Social Media Committee Evropské iktové organizace. Hana Maršálková se vzdělávání o mozkové mrtvici věnuji již od svých středoškolských let, kdy provedla průzkum o povědomí o mrtvici mezi školáky.

Ve státech Visegrádské čtyřky je znám vzdělávací program, určený žákům základních škol V4 HOBIT. Speciální e-learningovou výukou na téma mozková mrtvice a srdeční infarkt již prošlo více než 1700 školáků.

Mezi nejznámější a nejúspěšnější počin skupiny Public Health v boji proti cévní mozkové příhodě patří produkce osvětového rappového songu „Koutek", který složil a natočil známý brněnský rapper MC Gey. Klip byl nasazen 29. 10. 2021 ku příležitosti Světového dne mrtvice. Tento způsob osvěty si našel mnoho příznivců mezi mladými lidmi, neboť videoklip o tom, jak včas rozpoznat mozkovou mrtvici a umět pomoci, má na sociálních sítích na svém kontě nyní již přes 105 000 zhlédnutí. Zapojte se i vy do šíření osvěty. Podívejte se na klip a sdílejte ho dál. Klip ZDE. (Více informací na http://www.actfast.cz)


VČASNÉ ODHALENÍ EPILEPTICKÉHO ZÁCHVATU

Epilepsie je porucha mozku charakterizovaná abnormální elektrickou aktivitou, která způsobuje nepředvídatelné záchvaty nebo neobvyklé chování a pocity a někdy i ztrátu vědomí. Záchvaty se mohou objevit několikrát denně a mohou způsobovat nehody a zranění. Nepředvídatelnost těchto stavů má kromě fyzických dopadů i negativní vliv na duševní zdraví. Revoluční přenosné zařízení - zdravotnický prostředek mjn-SERAS - poskytuje včasné varování před epileptickým záchvatem. 

Přístroj mjn-SERAS se skládá z neinvazivního senzoru, který zaznamenává v reálném čase elektrickou aktivitu mozku a díky algoritmům umělé inteligence spouští varování, a to v momentě kdy je riziko epileptických záchvatů vysoké. Zařízení získalo v roce 2020 označení CE pro Evropu od BSI Group, prestižního mezinárodního certifikačního orgánu. Výsledky klinické studie se očekávají v druhé polovině roku 2023. 

Neuraxpharm Group (Neuraxpharm), přední evropská farmaceutická společnost zaměřená na poruchy centrálního nervového systému (CNS), a mjn-neuro, start-up, který navrhuje, vyrábí a prodává zdravotnické prostředky, se dohodly na komerční distribuci přístroje mjn-SERAS. Touto dohodou rozšiřuje Neuraxpharm svou komplexní nabídku pro pacienty s epilepsií a vstupuje na trh s řešeními, která nespočívají pouze v podávání léků. Pro společnost je to významný krok na cestě ke vstupu na trhy digitálního zdraví a přenosných zdravotnických prostředků. Vzhledem k tomu, že pacienti stále častěji hledají různá řešení pro naplnění svých potřeb a zároveň roste tlak na zdravotnické systémy, aby zjednodušily uvádění takovýchto řešení na trh a zajistili tak jejich dostupnost pro každého, jsou digitální řešení kritickou složkou péče o CNS a mají významný potenciál.

Dohoda se start-upem mjn-neuro se vztahuje na všechny členské státy EU a také na Spojené království, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Od roku 2020 získává mjn-SERAS na vývoj projektu finanční prostředky od Evropského inovačního a technologického institutu (EIT Health), subjektu Evropské unie, a to díky programům Bridgehead a Start-up Amplifier. V roce 2018 projekt podpořila Evropská komise z programu EU Horizon 2020 a podílí se na něm také konsorcium firem a zdravotnických pracovníků.

Dohoda o komerční distribuci přístroje mjn-SERAS je důležitým krokem v naší strategii nabízet účinná řešení pro pacienty s epilepsií. Ve zdravotnictví existuje obrovská nenaplněná potřeba nových a inovativních řešení pro pomoc pacientům trpícím epilepsií. Vstupem na trh digitálního zdraví může společnost Neuraxpharm poskytnout další pomoc a využít tento potenciál. I nadále budeme pokračovat v rozšiřování naší nabídky, abychom pacientům trpícím epilepsií a jinými poruchami centrální nervové soustavy po celém světě poskytli nová digitální řešení pro zlepšení jejich zdraví," uvedl Dr. Jörg-Thomas Dierks, CEO společnosti Neuraxpharm.

„Pro rozvoj naší společnosti má tato spolupráce a vývoj nového přístroje zásadní význam. Dohoda podepsaná se společností Neuraxpharm je důležitým milníkem pro naši strategii a rozvoj na trhu s prostředky zaměřenými na epilepsii. Se společností Neuraxpharm máme mnoho společného - zaměření na inovace a digitální řešení s cílem zajistit lidem s epilepsií lepší životní komfort. Proto jsme přesvědčeni, že se nám v nadcházejících letech společně podaří dosáhnout nových zajímavých cílů," doplnil David Blánquez, CEO a spoluzakladatel mjn-neuro. (BEST Communication)


GLS BEZPLATNĚ VOZÍ DÁRKY DO DĚTSKÝCH DOMOVŮ

GLS Group je předním poskytovatelem mezinárodní balíkové přepravy. Již dvanáctým rokem se zapojuje do tradičního projektu Daruj hračku, v rámci kterého zcela zdarma přepraví dárky pro děti z dětských domovů a ústavů sociální péče. V minulém roce kurýři převezli celkem 4 512 balíčků o váze 6 tun a hodnotě 6,5 milionů Kč.

Nejstarší projekt české předvánoční charity, tradiční sbírka Daruj hračku běží již 26. rokem pod taktovkou zdravotně znevýhodněných manažerů ze společnosti Tango Havlíčkův Brod, v. o. s. Těm se za uplynulé čtvrt století podařilo splnit na 109 tisíc přání pro více než 54 tisíc dětí ze 160 zařízení napříč celou Českou republikou.

Dárci mohou i letos věnovat vánoční dárky konkrétním dětem podle jejich malovaných přání. Těch se tento rok v databázi sešlo celkem 4.864 a pochází od více než dvou tisíc dětí ze 61 dětských domovů a ústavů sociální péče. Zájemci si mohu do 14. prosince vybírat ke splnění některé z vánočních přání v online aplikaci Daruj hračku. GLS garantuje doručení do Vánoc pro zásilky podané do středy 21. prosince. 

Předvánoční období je pro kurýrní společnosti vůbec nejrušnějším obdobím v roce, i tak se kurýři GLS již tradičně zapojují do projektu Daruj hračku a zcela zdarma rozvážejí tisíce vánočních dárků, které odesílají dárci z celé republiky.

 

„Je pro nás ctí být dlouholetým partnerem tohoto skvělého projektu, a vykouzlit tak úsměv na tváři tisíců dětí. Všem dárcům se snažíme co nejvíce zjednodušit jejich šlechetné činy, proto si mohou objednat vyzvednutí zásilky kurýrem přímo doma, v práci či na chalupě nebo můžou dary zanést do naší široké sítě výdejních míst GLS Parcel Shop. Abychom dárcům odeslání během předvánočního shonu co nejvíce usnadnili, umožňujeme podání dárků i v nově spuštěných non-stop balíkomatech GLS Parcel Box" uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika. 

GLS před Vánoci zažívá zvýšený nápor, proto zákazníkům radí, aby nákupy z e-shopů nenechávali na poslední chvíli. Vzhledem k tomu, že sklady e-shopů jsou před Vánoci přetížené, trvá obvykle 2-3 dny, než přepravci dostanou zásilku do přepravy. Zákazníci by proto měli objednávat dárky s dostatečným předstihem, aby e-shopy měly dostatek času zboží zabalit a vyskladnit.

Více informací na gls-group.com


Zpět

SČÍTÁNÍ 2021

Loňské sčítání lidu, domů a bytů ukázalo, že v ČR žije 10 524 167 obyvatel, což je o 87,6 tisíce více než v roce 2011, kdy bylo předchozí sčítání obyvatelstva. Populace od roku 2011 zestárla v průměru o 1,7 roku, počet dětí se zvýšil o 13,6 %. Seniorů však výrazně přibylo - téměř o třetinu (o 30,6 %).

ADVENTNÍ BĚHÁNÍ

Tisícovky nadšenců již 8 let absolvují společné Adventní běhání. Připojte se a běhejte každý den od 1. prosince do 25. prosince minimálně 30 minut denně. Je jedno, jak rychle nebo jak daleko. Naběhané kilometry promění běžci spolu se štědrými sponzory v peníze, které podpoří handicapované spoluobčany. Pomáhat může i ten, kdo neběhá. Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v charitativním e-shopu. Letošní novinkou je advenťácká prosincová firemní výzva. Je to možnost, jak motivovat zaměstnance k pohybu a zároveň pomoci těm, se kterými se život nemazlil. Do letošního pilotního ročníku se zapojí síť lékáren BENU, NOTINO a firma Bureš & partneři. Více na adventnibehani.cz

ZIMNÍ ONLINE KONFERENCE

Přihlaste se na ONLINE KONFERENCI HEALTHCOMM PROFESSIONAL, která bude probíhat od 15. listopadu 2022 až do konce roku. Odborný akreditovaný obsah bude rozdělen na dílčí bloky, abyste si mohli témata k vystudování i výši získaných bodů poskládat sami dle svých časových i zájmových preferencí.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie