Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKALEIDOSKOPČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ SLAVÍ 105 LET

Český červený kříž (ČČK) si letos připomíná významné výročí - 105 let existence Československého a Českého červeného kříže. U příležitosti letošního jubilea a Světového dne Červeného kříže se 6. května koná slavnostní shromáždění v Senátu Parlamentu ČR. Shromáždění bude pokračovat živým vysíláním na sociálních sítích, kde se diváci mohou těšit na 105 minut plných vzpomínek, hostů a diskusí na aktuální témata. Vysílání na FB a IG ČČK začne symbolicky v 19:19 hodin.

V roce 1919 jmenoval prezident republiky Tomáš G. Masaryk svoji dceru Alici předsedkyní Československého červeného kříže, který má aktuálně 15 tisíc členů a dobrovolníků, kteří se věnují širokému spektru aktivit - od poskytování první pomoci, přes oceňování dárců krve, až po humanitární pomoc při mimořádných událostech.

Zejména posledních pět let je naplněno náročnými úkoly: pandemie covid-19, ničivé tornádo na jižní Moravě nebo válka na Ukrajině. ČČK tak potvrdil nezbytnou roli v současné společnosti.

Marek Jukl, prezident ČČK, zdůrazňuje, že 105 let od založení organizace je pro všechny členy i dobrovolníky impulsem k dalšímu rozvoji humanitárních činností. Věří, že bude podnětem i pro veřejnost k další podpoře.

To se nezmění ani v příštích 105 letech. Věřím, že společně můžeme udělat ještě více," dodává.

Pro více informací sledujte oficiální webovou stránku a FB stránku či Instagram Českého červeného kříže.

FB Událost najdete zde: Slavnostní živé vysílání Českého červeného kříže! 


KONOPÍ A VĚDA VE HVĚZDÁRNĚ

V brněnském planetáriu se 24. 4. 2024 (od 9 hodin) již po deváté sejdou přední odborníci na konopí. Prestižní konference, která je akreditovaná u ČLK, probíhá pod záštitou Ing. Vlastimila Vajdáka, ředitele FNUSA v Brně. Je vhodná nejen pro odbornou, ale i laickou veřejnost. A vítáni jsou také studenti a pedagogové středních a vysokých škol. Generálním partnerem akce je česká firma Zenplanto.

Na konferenci se sejdou přední čeští i zahraniční odborníci. Z Izraele opět dorazí hvězda konopného výzkumu Lumír Hanuš. S chystanými plány na změny konopné legislativy posluchače seznámí národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, s příspěvkem o polyfarmakologii kanabidiolu vystoupí brněnská farmakoložka profesorka Alexandra Šulcová, o CBD z pohledu aktuální legislativy promluví Jitka Götzová z Odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství ČR a zazní řada dalších témat z úst těch nejpovolanějších. Celý program ZDE

Konopí a věda' patří už po několik let mezi pět nejprestižnějších světových konferencí, tento status si chceme určitě udržet. Navíc oproti ostatním akcím, které jsou často i byznysového charakteru, se zaměřuje především na vědu a přivádí do ČR kapacity světového významu. Příští rok oslavíme desáté jubileum. Už letos ale chceme potvrzovat, že patříme mezi průkopníky vědy a konopí," komentuje Aleš Hrabák, jeden ze zakladatelů firmy Zenplanto, generálního partnera 9. ročníku konference.

Počet předepsaných receptů se v ČR pomalu zvyšuje

V lednu tohoto roku bylo předepsáno o 916 receptů více než ve stejném období loňského roku. Obdobně roste počet lékařů, kteří konopí předepisují. V lednu jich bylo 197, o 33 více než loni. Podle Aleše Hrabáka náš pokrok není tak progresivní jako v jiných zemích. Česká republika bývala pionýrem v konopném segmentu. Nyní spíše zamrzá, zatímco zahraničí pádí vývojově dopředu. Příkladem je legalizace konopí v sousedním Německu. Podaří se tento trend zvrátit? I to bude jedním z hlavních témat.

Kde: Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 552/2, Brno-střed

Registrace do: 19. 4. 2024 na https://konopi-a-veda.webnode.cz/registrace/

(ABBBA Consulting, s.r.o.)


EUC VOZÍ INKONTINENČNÍ POMŮCKY AŽ DOMŮ

V případě klienta se třetím stupněm inkontinence může zásilka pomůcek na tři měsíce (včetně podložek) vážit až 42 kg. Lidé se díky nové službě „EUC domů" vyhnou frontám, nervozitě či studu u nakupování pomůcek v lékárnách i jejich nekomfortní přepravě. Služba je funkční ve všech ambulancích EUC a také u některých smluvních lékařů v rámci celé ČR.

Pro využití služby stačí mít od lékaře ePoukaz, na webu euc.cz zadat "EUC domů" a vyplnit místo doručení do objednávkového formuláře na webových stránkách EUC. Zásilka bude klientovi dovezena zdarma až domů. Výhodou poukazu je úhrada inkontinenčních pomůcek z veřejného zdravotního pojištění, volná kombinovatelnost pomůcek a v neposlední řadě odborná rada lékaře. Pomůcky na poukaz smí předepisovat vedle urologa také praktický lékař, gynekolog, neurolog nebo například geriatr. V případě dětských pacientů pediatr.

 „EUC domů je služba zajišťující dovoz inkontinenčních pomůcek na pacientem uvedenou adresu po celé České republice. A to rychle, s edukační podporou a zejména diskrétně. Jsme si vědomi, v jaké intimní oblasti člověka se pohybujeme a přistupujeme ke každému s velkým respektem k jeho soukromí," uvádí výkonný ředitel EUC klinik PhDr. Jan Šlajs, Ph.D., LL.M.

 Potřeba této služby podle manažerky EUC pro zdravotnické prostředky Mgr. Sandry Fárové vzešla od samotných pacientů, kteří se mnohdy zdráhají o svém problému mluvit na veřejnosti, ale třeba i s lékařem. Inkontinence postihuje i děti, kterým zdravotní pojišťovna přispívá na pomůcky od 3 let. S akutní potřebou řešení inkontinence se setkávají mimo jiné pacienti po úrazech, kteří jsou propuštěni do domácího prostředí. Dovoz pomůcek domů je ze strany těchto pacientů velmi žádaný, současně potřebují pomoc s výběrem.

Nová služba „EUC domů" zahrnuje i doporučení a dodání vhodné kosmetiky, která používání inkontinenčních pomůcek doplňuje a je neoddělitelnou součástí péče o kůži inkontinentních pacientů. V rámci služby vznikla bezplatná poradenská linka na čísle 226 226 200 nebo na e-mailu domu@euc.cz, která funguje ve všední dny od 8:00 do 16:00 hodin. Klienti, kteří mají o službu zájem, zde dostanou veškeré potřebné informace. (Tisková zpráva EUC)


JSTE STÁLE JEŠTĚ CHRÁNĚNI PROTI ZÁŠKRTU NEBO SPALNIČKÁM? ODPOVĚĎ HLEDEJTE V KRVI

Zdálo se, že se nám díky vysoké proočkovanosti populace podařilo výskyt většiny závažných infekčních onemocnění snížit na minimum. V posledních letech se však některá z nich opět objevují ve větší míře. V České republice se letos mimo jiné potýkáme se zvýšenou incidencí záškrtu. Návrat těchto onemocnění je důsledkem nedostatečné hladiny protilátek v populaci.

Pokles kolektivní imunity ovlivnilo více faktorů. Kromě toho, že dnes určitá část populace očkování odmítá, mnoho dospělých lidí zapomíná, že protilátky z těla postupně vyprchávají, a ochrana po vakcinaci tak není celoživotní," vysvětluje MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařská ředitelka společnosti SYNLAB.

Dlouhodobou ochranu zajišťují protilátky IgG

Protilátky se podle stavby svých molekul dělí až do pěti tříd - IgG, IgA, IgM, IgD a IgE. Chceme-li se zaměřit na dlouhodobou ochranu organismu, zajímají nás protilátky IgG, které organismus může získat buď při prodělání infekce (jsou vysoce specifické a u některých onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, přetrvají v organismu celý život), nebo se vytvoří díky očkování.

Očkováním nelze navodit stejně velkou tvorbu protilátek jako při prodělání nemoci, ochrana po něm tak přetrvává výrazně kratší dobu. Pakliže se patogen organismu časem nepřipomene, vyprchá imunita úplně," upřesňuje lékařka.  

V České republice absolvujeme povinnou vakcinaci proti devíti onemocněním, k nim patří také tetanus, záškrt, spalničky příušnice, černý kašel nebo zarděnky. Mezi dobrovolné patří například vakcinace proti klíšťové encefalitidě nebo chřipce.  

Jak dlouho vydrží ochrana po očkování?

Přetrvání protilátek po očkování je ovlivněno řadou faktorů, jako je zdravotní stav, věk očkovaného, ale také typ vakcíny. Nelze proto s jistotou plošně říci, jak dlouho ochrana proti určité infekci v těle přetrvá. U spalniček to může být 20, ale i méně, nebo naopak mnohem více let.

Platnost jednotlivých očkování si každý dospělý musí hlídat sám. Vyšetření hladiny IgG protilátek lze podstoupit za poplatek u lékaře nebo například v odběrových pracovištích laboratoří SYNLAB. Test, kterým prověříte svou dlouhodobou ochranu proti záškrtu, spalničkám, tetanu, žloutence nebo klíšťové encefalitidě, lze předem objednat i pohodlně online na e-shopu. V rámci projektu Zdraví národa budou v SYNLABu v průběhu celého dubna některá vyšetření hladiny protilátek dostupná za zvýhodněnou cenu.

Více informací na www.eshop-synlab.cz


NOVELA PRÁVNÍCH PŘEDPISŮ V OBLASTI ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Ministerstvo zdravotnictví představilo 5.dubna 2024 novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která v příštím týdnu zamíří do meziresortního připomínkového řízení. Hlavní oblasti novely jsou: podpora prevence, zajišťování dostupnosti stomatologické péče, poskytování a úhrada přeshraniční péče a cenová a úhradová regulace léčivých přípravků a zdravotnických prostředků.

Za účelem zvýšení dostupnosti určitých léčivých přípravků, které Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na veřejný zájem uvede v cenovém předpise, se s novelou mění způsob výpočtu maximálních cen u přípravků. S cílem zajistit stanovení úhrady podle maximálně reálného stavu se upravují pravidla pro výběr referenčního přípravku, podle kterého bude základní úhrada stanovena. Zároveň také dochází k rozšíření možností, jak prokázat inovativnost a získat statut vysoce inovativního léčivého přípravku, a tedy žádat o dočasnou úhradu. Dále jsou navrhovány úpravy v provádění revizních řízení s cílem posílit stabilitu úhrad a také úpravy zvyšující dostupnost léčiv pro pacienty. Novela také umožní rychlejší vstup potravin pro zvláštní lékařské účely do systému úhrad. (mzcr)


LIDÍ SE ZÁNĚTY STŘEV PŘIBÝVÁ. NE KAŽDÝ MÁ MODERNÍ LÉKY

Bolesti břicha, časté průjmy či zácpy, ztráta chuti k jídlu - takové symptomy v Česku denně zažívá více než 70 000 lidí. Tzv. idiopatické střevní záněty (IBD), nejčastěji v podobě Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy, lékaři ročně nově najdou přibližně u dalších 2 500 osob. Vzhledem k tomu, že jde o nemoci chronické, které významně nesnižují průměrnou délku života, počet pacientů v ČR trvale roste. K nejmodernější, tzv. cílené terapii se však nyní dostane přibližně jen 20-30 % z nich. Další užívají tzv. konvenční léčbu, například v podobě kortikoidů, antibiotik nebo imunosupresivních léčiv.

Jak situaci zlepšit, řešily stovky expertů na choroby trávicího traktu. Ti se 4. a 5. dubna sjeli do Prahy na 1. IBD kongres, který se konal pod záštitou Pracovní skupiny pro IBD ČGS ČLS JEP.

„Výskyt střevních zánětů je v České republice podobný jako v západní Evropě. Tam se ale na rozdíl od nás dostane k moderní léčbě významně větší podíl pacientů. V posledních letech zažíváme revoluci v terapii zánětů střev - máme k dispozici moderní biologickou léčbu a cílenou terapii zahrnující tzv. ‚malé molekuly'. A těmi bychom mohli a chtěli léčit o několik tisíc pacientů více, než je tomu nyní," vysvětluje gastroenterolog prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., prezident kongresu. 

Důvodů, proč se moderní léky nedostanou ke všem pacientům, je podle něj hned několik: omezené rozpočty specializovaných center, kde se léčba podává, fakt, že se řada pacientů dostává do těchto center pozdě a někdy ve stavu, kdy je třeba část poškozeného střeva chirurgicky odstranit.

„Situaci neprospívá ani to, že některé moderní léky patří až do druhé léčebné linie, to znamená, že pacient musí nejdříve podstoupit léčbu první linie nebo užívá kortikoidy, antibiotika či léky potlačující imunitní reakce - imunosupresiva," doplňuje prof. Lukáš. O tom, aby se moderní léky posunuly do linie první, jednají gastroenterologové jak se zdravotními pojišťovnami, tak se Státním úřadem pro kontrolu léčiv.

Jak říká místopředseda České gastroenterologické společnosti doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D., v České republice může v roce 2035 žít se střevními záněty až 100 000 osob.

„Těmito chronickými autoimunitními chorobami většina lidí onemocní v mladém věku, kolem 20. až 30. roku. Záněty sice zhoršují kvalitu života, ale nezkracují ho. Podle našich zkušeností moderní léčba život pacientů výrazně zlepšuje. Z invalidů dělá práceschopné jedince, kteří mohou normálně fungovat v rodině a udržovat sociální kontakty," vysvětluje doc. Bortlík. Návrat pacientů do běžného života se tak podle něj státu ekonomicky vyplatí i za cenu úhrad moderních léků. (MeVePR)


ROZŠÍŘENÁ ÚHRADA ADJUVANTNÍ LÉČBY MALIGNÍHO MELANOMU

Maligní melanom je jeden ze zhoubných nádorů kůže, který v ČR lékaři odhalí u přibližně 3 300 lidí ročně. Asi 400 osob na chorobu každý rok zemře. Nejčastěji jsou nově diagnostikovaní pacienti ve věku 60-79 let. Stovkám českých pacientů s diagnózou maligního melanomu se od dubna rozšiřuje dostupnost léčby.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přiznal úhradu přípravku Keytruda® (pembrolizumab) pro adjuvantní léčbu dospělých a dospívajících pacientů ve věku 12 let a starších s melanomem stadia IIB nebo IIC, kteří podstoupili kompletní resekci. Rozhodnutí o úhradě vychází z pozitivního doporučení SÚKL z 9. února letošního roku. Výrobcem léčivého přípravu je biofarmaceutická společnost MSD.

„Pozorujeme trend, kdy se farmakologická léčba maligního melanomu - dříve dostupná až pro pozdní metastatická stadia - posouvá do časnějších fází nemoci. Ve stadiích IIB a IIC sice ještě nejsou rozšířené metastázy, ale víme, že nádor je velmi agresivní. Riziko návratu onemocnění do pěti let od resekce je srovnatelné se stadiem III: ve stadiu IIB je to až 30 %, ve stadiu IIC dokonce 50 %. Adjuvantní léčba toto riziko zásadně snižuje," říká prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP.

Účinnost a bezpečnost pembrolizumabu (Keytruda®) prokázala randomizovaná klinická studie fáze 3 KEYNOTE-716 v léčbě pacientů ve věku 12 let a starších s resekovaným melanomem stadia IIB nebo IIC. Terapie pembrolizumabem ve srovnání s placebem snížila riziko návratu onemocnění nebo úmrtí o 39 % a prodloužila přežití bez vzdálených metastáz o 36 %.

„Posouvá se i postup dermatologů po odstranění melanomu. Pacienty dříve sledoval spádový dermatolog, a k tomu absolvovali pravidelně ultrazvuk uzlin nebo břicha, zda nedošlo k návratu onemocnění. Nyní však pacienti s melanomem v tomto stadiu automaticky míří do komplexních onkologických center (KOC). Tam multidisciplinární týmy rozhodnou o případné zajišťovací terapii, která předchází návratu onemocnění," říká prof. Arenbergerová.

Adjuvantní terapie je podle ní nyní dostupná pouze v komplexních onkologických centrech, kde odborníci pacienty sledují i z důvodu výskytu případných nežádoucích účinků léčby. (MaVe PR; msd.cz)


Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie