
NOMINACE DO SOUTĚŽE SESTRA ROKU SPUŠTĚNY
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost v něm opět ocení zástupce tohoto náročného povolání. Titul Sestra roku bude tradičně udělen ve dvou hlavních kategoriích: Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce. Letos podruhé bude udělována i Cena ministra zdravotnictví. Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství a současně také titul Sestra mého srdce získala v roce 2024 Ilona Vintrová, DiS., která od roku 1999 pracuje jako výjezdová sestra Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
Pořadateli soutěže jsou stejně jako v minulých letech EEZY Events & Education se společností HARTMANN - RICO, pro kterou je to již jubilejní, 20. ročník generálního partnerství.
„Anketa Sestra roku je pro nás i pro veřejnost každoročně jedinečnou příležitostí, jak můžeme všichni ocenit nenahraditelnou roli ošetřovatelské péče v tuzemském zdravotnictví. Každý rok máme možnost sledovat silné příběhy nominovaných sester, jejich neuvěřitelné pracovní nasazení a oddanost profesi, kterou si zvolily. Věřím, že i letošní ročník bude takových příběhů plný," uvedl Tomáš Groh, předseda představenstva HARTMANN - RICO.
.................
Nominace do 24. ročníku Sestry roku poběží až do 16. června 2025.
Přihlašování je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Vyhlášení finalistů: 30. 6. 2025
Galavečer proběhne 30. 10. 2025
..................
„Soutěž je tradičně koncipována dvoukolově. V prvním kole vybere odborná porota měsíčníku Zdravotnictví a medicína z doručených přihlášek trojici finalistů v každé ze dvou hlavních kategorií. Druhé kolo proběhne přímo na slavnostním galavečeru, který se letos uskuteční ve čtvrtek 30. října večer v pražském Kině Lucerna," informuje za pořadatelskou EEZY Events & Education její ředitel, Karel Novotný.
V porotě, která rozhodne o tom, kdo si v říjnu odnese titul Sestra roku ve dvou hlavních kategoriích, zasednou například: prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce; prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., emeritní přednosta Kardiocentra v IKEM; Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR, ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, Ministerstvo zdravotnictví; PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu, hlavní sestra IKEM, prezidentka České asociace sester a řada dalších významných osobností.
„Slavnostnímu galavečeru Sestry roku bude i v letošním roce předcházet finále soutěže HARTMANN School Awards, která je určená pro žáky středních zdravotnických škol. Cílem projektu je motivovat středoškoláky, aby se více angažovali v procesu zdravotnické péče v odborném i domácím prostředí a nebáli se přinášet vlastní nápady na jeho zlepšení. Loni se do soutěže přihlásily týmy z přibližně poloviny zdravotnických škol, jichž je celkem 96," doplnil Jan Civín, Governmental Affairs Manager v HARTMANN - RICO.
PILOTNÍ SCREENING DĚTSKÉHO ZRAKU ODSTARTOVAL
Lékaři spustili pilotní program na rok 2025, který pomůže odhalit závažné oční vady u nejmenších dětí včas. Speciální optický přístroj, který se při vyšetření používá, je k dětem přívětivý - dívají se do kamery ve tvaru usměvavého obličeje. Vyšetření je zcela bezbolestné a pro matku ani dítě není stresující.
Cílem je zachytit ty oční vady, které v pozdějším věku nelze léčit. Jde především o zjištění závažných dioptrických vad, jež jsou hlavní příčinou vzniku tupozrakosti, která se vyvíjí v raném dětském věku a postihuje přibližně 10 % populace.
„Prvním vyšetřením by děti měly projít mezi 6.-12. měsícem věku, druhým pak do 18 měsíců věku. Může se stát, že pediatr, ke kterému rodiče se svým dítětem dochází, přístroj v ordinaci nemá. V takovém případě jim lékař doporučí nejbližší ordinaci, kde lze prohlídku absolvovat," říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Dítě při něm hledí do kamery, ze které je vyslán svazek světelných paprsků. Ten se odráží od sítnice oka a po návratu do kamery jej přístroj automaticky vyhodnotí. Následně vytiskne certifikát, zda je zrak v pořádku, nebo jestli vykazuje nějaké odchylky od běžného stavu. V případě pozitivního nálezu odešle dětský lékař rodiče s dítětem k očnímu lékaři.
Pokud se pilotní projekt screeningu zraku v letošním roce osvědčí, měl by se od příštího roku stát součástí běžných preventivních prohlídek v dětském věku jako screeningové vyšetření plně hrazené ze zdravotního pojištění.
„Při vývoji zraku, který probíhá od narození do 3 let, je nutné, aby zrakové vjemy z obou očí byly rovnocenné a ostré a mozek si je mohl spojit v jeden prostorový obraz. Tím přitom také dochází ke správnému vývoji zrakových drah a center. Pokud je obraz z jednoho nebo vzácně i obou očí méně kvalitní, zraková dráha (spojení oka s mozkem) na straně špatně zobrazeného obrázku slábne a její správný vývoj se zastaví, pak utlumí a oko se stává tupozrakým," vysvětluje MUDr. Anna Zobanová, dětská oftalmoložka.
Výsledkem tupozrakosti je ztráta zrakové ostrosti, která se bez léčby ve správném věku dítěte stává trvalou a nevratnou. Podle lékařů je proto ideální zahájit léčbu nejpozději již do 3 let věku dítěte, kdy se jeho zrakový systém vyvíjí a je přizpůsobivý. Léčba kombinuje nošení dioptrických brýlí a tzv. okluzivní terapii, kdy zakrytím lepšího oka na část dne je dítě nuceno používat postižené oko. Důležitou součástí léčby je průběžné sledování kvality zrakové ostrosti očním specialistou. Lidé s tupozrakostí nepoužívají ani s nejlepšími brýlemi jedno oko a mají kvůli tomu problémy s trojrozměrným viděním, tj. odhadem vzdálenosti, a s jemnou motorikou. Nemohou pak vykonávat některá povolání, která kladou velký důraz na zrak nebo jsou spojena s vyšším rizikem poranění očí.
Díky tomuto screeningu lze odhalit závažnou oční vadu bez aktivního zapojení dětí už v době, kdy ještě nemluví. „Screening nám pomůže zachytit nejen tupozrakost, ale i některé jiné vrozené vývojové vady. Zrak ovlivňuje mimo jiné nejen jemnou motoriku, ale i celkovou koordinaci pohybu v prostoru. Neostré vidění tak často limituje děti např. i ve sportovních aktivitách, nehledě pak později na možnosti volby budoucí profese," dodává MUDr. Zobanová. (MaVe PR)
LÁSKYPLNÝ CÍSAŘSKÝ ŘEZ
Císařským řezem se v Česku narodí přibližně čtvrtina dětí. Do českých porodnic proniká tzv. láskyplný císařský řez. Od běžného operačního porodu se liší tím, že umožňuje těsnější kontakt matky s dítětem.
„Laskavý císařský řez, kterému jsme se u nás rozhodli říkat láskyplný, zatím v Česku není příliš rozšířený. Při běžném císařském řezu u nás nastávající maminky zůstávají při vědomí, mají tzv. svodnou anestezii. U láskyplné varianty jsou ale navíc v bezprostředním kontaktu s dítětem. V naší porodnici chceme rodičkám a jejich doprovodu umožnit co nejpřirozenější dotek s miminkem, novou metodu jsme proto ještě modifikovali. Zatímco na některých pracovištích zůstává žena oblečená do sterilního pláště, má sterilní rukavice, u nás si bude moct vzít miminko do vlastních rukou, sama si ho přiloží k prsu na holou hruď a nechá dotepat pupečník. Samozřejmě tak, aby nebyla porušena sterilita operačního pole," říká MUDr. Vít Mairich, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou.
Právě brzký kontakt matky s dítětem je podle odborníků hlavním přínosem nové metody.
„Při klasickém císařském řezu je rodička sice při vědomí díky svodné anestezii, okamžitý kontakt s miminkem ale nemá. Novorozence je potřeba nejprve ošetřit a až poté se vrací zpátky mamince, čímž vzniká časová prodleva," přibližuje prim. Mairich.
Láskyplnou variantu u císařského řezu zatím nabízí pouze několik porodnic. Od března se k nim připojí právě i porodnice v Nemocnici Jablonec nad Nisou.
„Dříve se císařské řezy prováděly v celkové anestezii, takže ženy svá miminka viděly poprvé až po několika hodinách. S rozvojem anesteziologie se začala při operativních porodech používat svodná anestezie, takže matky mohly své děti aspoň zahlédnout hned po operaci. Postupně se začalo s bondingem u otce nebo mohl otec dítěte sedět u hlavy maminky až do skončení operace. Nově si rodička bude moci vzít miminko hned do náručí, což je obrovská změna," potvrzuje vrchní sestra Hana Appeltová.
Laskavý císařský řez je alternativní přístup k porodu císařským řezem, který se zaměřuje na vytvoření laskavého a respektujícího prostředí pro matku a dítě. Zatímco tradiční císařský řez je vnímán jako medicínský zákrok, laskavý císařský řez se snaží přiblížit zážitek z porodu co nejvíce přirozenému porodu. Tento přístup může mít mnoho výhod, včetně pozitivního zážitku z porodu.
Další přínos laskavého císařského řezu:
Ročně v porodnici Nemocnice Jablonec nad Nisou přijde na svět přibližně 1 000 dětí, z toho přes 20 % pomocí císařského řezu. Zájem o láskyplný císařský řez hlásí jablonecká porodnice už nyní. Provést láskyplný císařský řez ale podle lékařů nebude možné vždy.
„Rodičkám ho můžeme nabídnout ve chvíli, kdy půjde o plánovaný nebo klidový zákrok. V akutních případech musíme zvolit standardní postup - miminko se nejprve ošetří a až následně můžeme přistoupit k bondingu. Vždy jednáme s ohledem na zdraví a bezpečí matky i novorozence," vysvětluje prim. Mairich. (MaVe PR)
MOZKOCVIČNA PODRUHÉ
V online nakladatelství Pointa vyšla již třetí kniha vystudované speciální pedagožky a lektorky Veroniky Nešporové, která se věnuje tréninkům paměti pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou a další seniory. Kniha s názvem Mozkocvična 2 navazuje na její předchozí publikace. V roce 2020 autorka vydala svou první knihu Dobrá myslivna a před dvěma lety první díl Mozkocvična. Nejnovější kniha je opět souborem krátkých cvičení vhodných nejen pro trénink paměti.
„Jak již z titulu knihy vyplývá, od první do poslední strany zde půjde o naši mysl, paměť, pozornost a v mnohých případech taky o trpělivost, fantazii či vlastní kreativitu. Vyzkoušet můžete jak svoji paměť, tak paměť dalšího člena rodiny, kolegy či kamaráda a zjistit, jak jste na tom s historií, literaturou, filmem a slovní zásobou nebo logickým uvažováním. Nebojte se knihu otevřít dřív, než ji darujete babičce, zaručeně se nebudete nudit. Naopak! Dozvíte se řadu užitečných informací, díky kterým můžete zazářit mezi svými vrstevníky či lépe navázat konverzaci s lidmi o generaci staršími, což je neskutečná výhoda - můžete zaperlit třeba s vědomostmi z dědova mládí," říká o své knize Veronika Nešporová.
V knize čtenáři naleznou široké spektrum cvičení od triviálních otázek až po ty takřka badatelské. Autorka věří, že kniha najde své uplatnění nejen v domácnostech, ale taktéž dobře poslouží například v sociální sféře jako další zdroj vzdělávacího materiálu. Knihy Mozkocvična 2, Dobrá myslivna i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech. (ACCEDO Czech Republic Communications s.r.o.)
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.