Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKALEIDOSKOPPRAKTICI MOHOU NOVĚ PŘEDEPISOVAT DALŠÍ TISÍCOVKU LÉKŮ

V Česku je v současné době registrováno přibližně 5 000 léků, praktici ale doposud mohli předepisovat pouze polovinu z nich. Od 1. července mohou praktičtí lékaři předepisovat některé léky na cukrovku, poruchy srážlivosti krve, kožní, oční či urologické problémy svým pacientům bez omezení. Nemusí je posílat k ambulantním specialistům, a to díky vládní vyhlášce, která zmírňuje dosavadní preskripční omezení.

„Nikde v Evropě nemá obdoby, že by praktici mohli předepisovat pouze 50 % léků dostupných na trhu. O změnu jsme usilovali desítky let. Odvahu uvolnit další léky pro praktické lékaře našel ale až ministr Vlastimil Válek," říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) ČR.

Změna vyplývá z novely prováděcí vyhlášky č. 376/2011 Sb. k zákonu o veřejném zdravotním pojištění a týká se léků s tzv. preskripčním omezením L. Ty mohli do 1. července letošního roku předepisovat pouze ambulantní specialisté nebo praktičtí lékaři, kterým specialisté preskripci schválili.

„Pacientům teď bude moci léky, které potřebují, předepsat rovnou praktik, tedy jejich nejbližší lékař. Výrazně to pomůže zejména v regionech, kde je špatná dostupnost specializované ambulantní péče. Usnadní to také léčbu pacientů v pobytových zařízeních sociálních služeb a seniorů na venkově. Ti mají přístup k lékům nejkomplikovanější," vysvětluje MUDr. Šonka.

Kromě některých léků na cukrovku či na poruchy srážlivosti krve mohou praktičtí lékaři nově předepisovat také kombinované inhalační preparáty na chronickou obstrukční plicní nemoc nebo astma.

„Díky tomu zvýšíme komfort pacientů a zlepšíme péči o chronicky nemocné. Ulevíme také ambulantním specialistům, jejichž ordinace jsou na mnoha místech přetížené," kvituje změny plynoucí z vládní vyhlášky doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. (MaVePR, 3. 7. 2024)


NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024 a byla tak vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vycházejí z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců. Průzkum Randstad Employer Brand Research, a s ním spojené ocenění Randstad Award pro nejatraktivnější zaměstnavatele, má již sedmiletou tradici a využívá více než 20 let poznatků a zkušeností. Hodnotí atraktivitu a pověst zaměstnavatelů, možnost kariréry v nich, práci na dálku, plat a benefity, ale i atmosféru na pracovišti, náplň práce či shodu s osobními hodnotami zaměstnanců.

"Jsem hrdá na to, že se naše společnost umístila na špičce. Děláme vše pro to, abychom byli zajímavým zaměstnavatelem pro všechny typy zaměstnanců z hlediska možností rozvoje a škály benefitů. I v České republice se zaměřujeme na prevenci onemocnění a to zejména na inovace v oblasti očkovacích látek. K našim prioritám patří v současnosti zvýšení povědomí o očkování dospělých a upozornění na preventabilní onemocnění jako jsou herpes zoster nebo RS viry. Aktivní jsme též v oblasti onkologické léčby, respiračních onemocnění nebo HIV. V tom všem mi pomáhá tým zkušených profesionálů, kterým bych chtěla za jejich práci poděkovat, "řekla Anna Wyatt, generální ředitelka společnosti GSK Česká republika:

Randstad Employer Brand Research je nezávislý průzkum, který probíhá ve 32 zemích světa. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v České republice. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche. Více na www.randstad.cz


TIP NA VÝLET: ZE ŽIVOTA MOTÝLŮ

Hledáte tipy na výlet s dětmi? Motýlí dům v Liberci je unikátní atrakcí, ve které se malí i velcí návštěvníci setkají tváří v tvář s tropickými motýly. V liberecké Papilonii najdete zhruba 30 druhů exotických motýlů zejména z Jižní Ameriky, Mexika, jihovýchodní Asie či Subsaharské Afriky. Součástí prohlídky jsou informace o životě motýlů. Můžete tak spojit příjemné s užitečným, respektive vzdělávání s reálnou zkušeností plnou dobrodružství a nezapomenutelných zážitků. Přítomnost návštěvníků motýly nijak neruší, právě naopak, pozitivně reagují na výrazné barvy na oblečení nebo ovocné parfémy, takže pokud dorazíte náležitě „vybaveni", můžete prohlídku absolvovat doslova s motýlem na rameni.

Život motýlů je sice krátký a jeho letová fáze trvá pouze 2 až 4 týdny, přesto lidstvo odjakživa fascinuje. Malým zázrakem je samotná přeměna housenky v motýla. Vše ale začíná už vajíčkem, které samička naklade na listy živných rostlin. V něm se poté formuje tělo housenky, které se postupně zvětší až třistakrát...

V ekosystému Papilonia mohou návštěvníci celý proces pozorovat v přímém přenosu.

Foto: Papilonia Liberec 

Motýlí dům Papilonia Liberec je otevřen celoročně, denně od 9 do 20 hodin.

Najdete ho v OC Forum Liberec (2. patro), Soukenné náměstí 2a.

Více na: https://papilonia.cz/cs/kde-navstivit 

(zdroj: Komunikační agentura Seteva)


EUC POSILUJE V OBLASTI DOMÁCÍ PÉČE

Zdravotnická skupina EUC koupila společnost Advantis Medical s.r.o., jednoho z největších poskytovatelů domácí zdravotní péče v České republice. Tímto krokem si upevňuje pozici největšího poskytovatele domácí zdravotní péče, kterou již nyní poskytuje ve 13 krajích České republiky.

"Transformace akutních lůžek v nemocnicích na jednodenní péči, stárnutí populace a nedostatek lůžek v sociálních zařízeních akcentují důležitost domácí zdravotní péče pro dlouhodobou udržitelnost celého zdravotního systému. Se společností Advantis Medical se naše možnosti výrazně rozšiřují, což nám umožní poskytovat péči přímo v domácím prostředí pro více našich klientů," říká MUDr. Michal Bednář, MBA, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Společnost Advantis Medical, založená v roce 2015, aktuálně provozuje více než 20 poboček domácí péče po celé ČR a má přes 120 kvalifikovaných zaměstnanců. Od svého založení ošetřila více než 10 000 klientů. Skupina EUC tak získala silného partnera, který poskytuje vysoce odbornou zdravotní péči. Tento vysoký standard potvrzuje i akreditace od Spojené akreditační komise (SAK). Segment domácí péče skvěle doplňuje možnosti a schopnosti skupiny EUC, jak klienta co nejdéle udržet v domácím prostředí, aniž by musel kvůli svému zdravotnímu stavu či věku do nemocnice nebo jiného zařízení. V loňském roce koupila skupina EUC Domácí péči Včelka, která se svým rozsahem řadí mezi největší poskytovatele těchto služeb v ČR. (Tisková zpráva EUC, Insighters; 27. 6. 2024)


Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME