Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SITUACE S VÝSKYTEM TBC ZŮSTÁVÁ V ČR PŘÍZNIVÁ



S ohledem na dezinformace, které se objevují na téma uprchlíci a šíření tuberkulózy v ČR, zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžnou analýzu dat, kterou provedla Národní referenční laboratoř pro mykobakterie. Data jasně ukazují, že navzdory nárůstu počtu případů tuberkulózy v r. 2022, o kterém sama laboratoř v květnu loňského roku informovala, situaci v České republice lze podle odborníků nadále hodnotit jako příznivou.

...............................

Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování proti TBC (tzv. kalmetizaci) co nejdříve po narození, nejpozději do 1 roku věku a pouze jednou dávkou vakcíny. Očkování proti TBC bylo v ČR zahájeno v roce 1953 a od roku 1958 potvrzené případy onemocnění klesají, nemocnost se oproti době před očkováním snížila stonásobně. V posledních pěti letech je v ČR ročně hlášeno kolem 500 případů onemocnění a patříme stále mezi země s nejnižším výskytem. V Evropě hlásí nejvíce případů TBC: Moldávie, Rumunsko, Rusko a Ukrajina.

...............................

„V České republice existuje účinný systém dohledu nad tuberkulózou, několikastupňový systém hlášení a konfirmace, který zajišťuje rychlou a efektivní reakci na záchyt M. tuberculosis, a to nejen u ukrajinských pacientů. Není tedy důvod pro šíření jakékoli paniky, situace v ČR je ohledně výskytu tuberkulózy pod podrobnou kontrolou a z odborného hlediska data ukazují, že se opravdu neděje nic výjimečného. I přes příchod velkého počtu uprchlíků před válkou na Ukrajině, ale i s přihlédnutím k migrantům z jiných zemí, situaci v ČR odborníci nadále hodnotí jako příznivou," uvedl k situaci vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC MUDr. Jiří Wallenfels.

Národní referenční laboratoř pro mykobakterie v rámci své referenční činnosti provádí i konfirmační stanovení citlivosti u kmenů M. tuberculosis pro mykobakteriologické laboratoře v celé ČR.

„V této souvislosti NRLM analyzovala data všech kmenů zaslaných ke konfirmačnímu stanovení. Umíme definovat také počty případů za celý rok se zemí původu ČR, mimo ČR a z Ukrajiny. Tato data byla čerpána z registru tuberkulózy. Je nutno podotknout, že data zatím nejsou kompletní, neboť hlášení do registru tuberkulózy pro rok 2022 je stále otevřené a statistická uzávěra registru tuberkulózy je každoročně stanovena na 30. dubna," uvádí k původu a zpracování dat vedoucí NRLM Ing. Věra Dvořáková, Ph.D.

Následující data uvádí i počty ukrajinských pacientů, kteří pobývají/pobývali v ČR z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině. NRLM při sběru a analýze těchto dat úzce spolupracuje s Národní jednotkou dohledu nad TBC Fakultní nemocnice Bulovka, hygienickými stanicemi a zdravotnickými zařízeními.

V roce 2022 NRLM prováděla konfirmační stanovení u 343 kmenů M. tuberculosis. Další analýza dat v registru tuberkulózy (neuzavřená data) ukázala v součtu na celkový počet 362 hlášených případů TBC v ČR (muži 254, ženy 108), 9 pacientů bylo multirezistentních (MDR-TB). O plicní formu tuberkulózy se jednalo u 318 případů. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění byl v hl. m. Praze (90 případů). Počet případů u osob narozených v ČR byl 206, mimo ČR 156 a z toho 87 na Ukrajině. V ČR v roce 2022 zemřelo na tuberkulózu 17 pacientů. Výše uvedená data nezahrnují 10 případů u ukrajinských uprchlíků diagnostikovaných již na Ukrajině, kteří v ČR „pouze" pokračují v léčbě.

Na základě velmi podrobné analýzy bylo zjištěno, že 54 pacientů s tuberkulózou je/bylo v ČR z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině (mužů 20, žen 26 a 8 dětí do 18 let). V ČR bylo z tohoto počtu diagnostikováno 44 případů TBC, 10 znalo svou diagnózu už z Ukrajiny. Z počtu 54 případů onemocnění tuberkulózou u ukrajinských válečných uprchlíků mělo 8 pacientů multirezistentní formu (MDR-TB).

„Celkově lze říci, že sice došlo k nárůstu záchytů M. tuberculosis na území ČR, nicméně tento nárůst nepředstavuje významné zvýšení rizika tuberkulózy pro populaci a epidemiologická situace tuberkulózy v ČR zůstává příznivá. Dezinformace typu, že uprchlíci z Ukrajiny masivně šíří v Česku tuberkulózu je potřeba jasně označit za nesmysl a uklidnit veřejnost. Nepodléhejme manipulacím dezinformátorů a řiďme se fakty," zdůraznila k situaci MUDr. Barbora Macková, ředitelka SZÚ.

Plošná kalmetizace byla v ČR ukončena v roce 2010 a očkované jsou jen děti z rizikových skupin (ze zdravotní indikace) nebo na přání rodičů.

Důvodem očkování ze zdravotní indikace jsou podle přílohy č. 3 k vyhlášce č.357/2006 Sb.:

  • jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, měl/má aktivní tuberkulózu
  • dítě, jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy než 40 případů na100 000 obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejní seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací.
  • dítě bylo v kontaktu s nemocným TBC
  • indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení nebo registrujícímu praktickému lékaři pro děti a dorost zákonnými zástupci dítěte

Zdroje: SZÚ, Metodika k provádění pravidelného očkování proti TBC v ČR

Zpět

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI TBC

24. března před 141 lety oznámil Robert Koch objev bacilu Mycobacterium tuberculosis. Dodnes si tento objev připomínáme jako Světový den boje proti tuberkulóze. Předpokládá se, že tuberkulózními bacily je infikována třetina lidstva. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě, očkování u nás bylo zahájeno v roce 1953 a plošně bylo ukončeno v roce 2010. Očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

NA VIDĚNOU V BRNĚ

Odborný kongres Healthcomm Professional proběhne 14. 4. 2023 a 15. 4. 2023 v brněnském hotelu Avanti. Na programu bude i přednáška o povinnostech lékárny při nakládání se zdravotnickými prostředky od Mgr. Jiřího Morávka. PharmDr. Jana Matušková se zaměří na správnou expedici enzymových přípravků a MUDr. Lukáš Eimer rozebere problematiku racionální ATB léčby u dětských pacientů. Registrovat se můžete již nyní na healthcomm.cz/vzdělávací akce/fyzicke akce

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ŘEDITELE SÚKL

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele SÚKL. Podle mluvčího ministerstva musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let. Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018. Zájemci se mohou hlásit do 14. dubna 2023. Nový ředitel SÚKL by měl nastoupit od července 2023.

MĚSÍC ZA ATLANTIKEM

3D360° odborný kongres Healthcomm Professional z virtuální Kanady a USA začíná 6. března 2023 a bude přístupný do 2. dubna 2023. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a všeobecné zdravotní sestry. Odborné přednášky jsou akreditované u ČLnK, POUZP a ČKFA. Těšit se můžete na přednášky využitelné v praxi za tárou, ale také si můžete prohlédnout novinky z portfolia partnerů kongresu. Více na healthcomm.cz, nebo se přihlaste kliknutím na banner v Magazínu.

JAK VZROSTLY CENY VE VÝROBĚ LÉČIV V ROCE 2022?

50–160 % - meziroční nárůst vstupních výrobních nákladů 10 % - hranice, kterou překročila míra inflace v EU 65 % - nárůst ceny plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině 30 % - nárůst cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině 400 % - nárůst cen transkontinentální přepravy Zdroj: Medicines for Europe (data k 6/22)

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie