Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SITUACE S VÝSKYTEM TBC ZŮSTÁVÁ V ČR PŘÍZNIVÁ



S ohledem na dezinformace, které se objevují na téma uprchlíci a šíření tuberkulózy v ČR, zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžnou analýzu dat, kterou provedla Národní referenční laboratoř pro mykobakterie. Data jasně ukazují, že navzdory nárůstu počtu případů tuberkulózy v r. 2022, o kterém sama laboratoř v květnu loňského roku informovala, situaci v České republice lze podle odborníků nadále hodnotit jako příznivou.

...............................

Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování proti TBC (tzv. kalmetizaci) co nejdříve po narození, nejpozději do 1 roku věku a pouze jednou dávkou vakcíny. Očkování proti TBC bylo v ČR zahájeno v roce 1953 a od roku 1958 potvrzené případy onemocnění klesají, nemocnost se oproti době před očkováním snížila stonásobně. V posledních pěti letech je v ČR ročně hlášeno kolem 500 případů onemocnění a patříme stále mezi země s nejnižším výskytem. V Evropě hlásí nejvíce případů TBC: Moldávie, Rumunsko, Rusko a Ukrajina.

...............................

„V České republice existuje účinný systém dohledu nad tuberkulózou, několikastupňový systém hlášení a konfirmace, který zajišťuje rychlou a efektivní reakci na záchyt M. tuberculosis, a to nejen u ukrajinských pacientů. Není tedy důvod pro šíření jakékoli paniky, situace v ČR je ohledně výskytu tuberkulózy pod podrobnou kontrolou a z odborného hlediska data ukazují, že se opravdu neděje nic výjimečného. I přes příchod velkého počtu uprchlíků před válkou na Ukrajině, ale i s přihlédnutím k migrantům z jiných zemí, situaci v ČR odborníci nadále hodnotí jako příznivou," uvedl k situaci vedoucí Národní jednotky dohledu nad TBC MUDr. Jiří Wallenfels.

Národní referenční laboratoř pro mykobakterie v rámci své referenční činnosti provádí i konfirmační stanovení citlivosti u kmenů M. tuberculosis pro mykobakteriologické laboratoře v celé ČR.

„V této souvislosti NRLM analyzovala data všech kmenů zaslaných ke konfirmačnímu stanovení. Umíme definovat také počty případů za celý rok se zemí původu ČR, mimo ČR a z Ukrajiny. Tato data byla čerpána z registru tuberkulózy. Je nutno podotknout, že data zatím nejsou kompletní, neboť hlášení do registru tuberkulózy pro rok 2022 je stále otevřené a statistická uzávěra registru tuberkulózy je každoročně stanovena na 30. dubna," uvádí k původu a zpracování dat vedoucí NRLM Ing. Věra Dvořáková, Ph.D.

Následující data uvádí i počty ukrajinských pacientů, kteří pobývají/pobývali v ČR z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině. NRLM při sběru a analýze těchto dat úzce spolupracuje s Národní jednotkou dohledu nad TBC Fakultní nemocnice Bulovka, hygienickými stanicemi a zdravotnickými zařízeními.

V roce 2022 NRLM prováděla konfirmační stanovení u 343 kmenů M. tuberculosis. Další analýza dat v registru tuberkulózy (neuzavřená data) ukázala v součtu na celkový počet 362 hlášených případů TBC v ČR (muži 254, ženy 108), 9 pacientů bylo multirezistentních (MDR-TB). O plicní formu tuberkulózy se jednalo u 318 případů. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění byl v hl. m. Praze (90 případů). Počet případů u osob narozených v ČR byl 206, mimo ČR 156 a z toho 87 na Ukrajině. V ČR v roce 2022 zemřelo na tuberkulózu 17 pacientů. Výše uvedená data nezahrnují 10 případů u ukrajinských uprchlíků diagnostikovaných již na Ukrajině, kteří v ČR „pouze" pokračují v léčbě.

Na základě velmi podrobné analýzy bylo zjištěno, že 54 pacientů s tuberkulózou je/bylo v ČR z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině (mužů 20, žen 26 a 8 dětí do 18 let). V ČR bylo z tohoto počtu diagnostikováno 44 případů TBC, 10 znalo svou diagnózu už z Ukrajiny. Z počtu 54 případů onemocnění tuberkulózou u ukrajinských válečných uprchlíků mělo 8 pacientů multirezistentní formu (MDR-TB).

„Celkově lze říci, že sice došlo k nárůstu záchytů M. tuberculosis na území ČR, nicméně tento nárůst nepředstavuje významné zvýšení rizika tuberkulózy pro populaci a epidemiologická situace tuberkulózy v ČR zůstává příznivá. Dezinformace typu, že uprchlíci z Ukrajiny masivně šíří v Česku tuberkulózu je potřeba jasně označit za nesmysl a uklidnit veřejnost. Nepodléhejme manipulacím dezinformátorů a řiďme se fakty," zdůraznila k situaci MUDr. Barbora Macková, ředitelka SZÚ.

Plošná kalmetizace byla v ČR ukončena v roce 2010 a očkované jsou jen děti z rizikových skupin (ze zdravotní indikace) nebo na přání rodičů.

Důvodem očkování ze zdravotní indikace jsou podle přílohy č. 3 k vyhlášce č.357/2006 Sb.:

  • jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, měl/má aktivní tuberkulózu
  • dítě, jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, se narodil nebo souvisle déle než 3 měsíce pobývá/pobýval ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy než 40 případů na100 000 obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví každoročně uveřejní seznam států s vyšším výskytem tuberkulózy do 30 dnů od aktualizace provedené Světovou zdravotnickou organizací.
  • dítě bylo v kontaktu s nemocným TBC
  • indikace k očkování vyplývá z anamnestických údajů poskytnutých lékaři novorozeneckého oddělení nebo registrujícímu praktickému lékaři pro děti a dorost zákonnými zástupci dítěte

Zdroje: SZÚ, Metodika k provádění pravidelného očkování proti TBC v ČR

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ

Třetí zářijovou sobotu si připomínáme Světový den dárců kostní dřeně. Slaví se ve více než 50 zemích na všech kontinentech jako poděkování všem dárcům krvetvorných buněk. Český červený kříž oceňuje humánní přístup a obětavost těch, kteří darovali krvetvorné buňky za účelem záchrany zdraví či života, a letos počtvrté předal 43 dárcům Plaketu prof. Haška – významného českého imunologa, který svými mezinárodně uznávanými objevy vytvořil teoretické předpoklady pro úspěšné transplantace kostní dřeně. Slavnostní oceňování se odehrálo 16. září v prostorách Kaiserštejnského paláce.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

6. 9. 2023 odstartoval další 3D online kongres, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu budou mj. témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. K vidění bude srdce ve virtuální místnosti a na své expozice zvou kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie