
Odstartoval další, již 22. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Odborná porota i veřejnost opět ocení zástupkyně a zástupce tohoto náročného povolání. Letos bude titul Sestra roku udělen ve dvou hlavních kategoriích, jeden z nominovaných obdrží rovněž ocenění za celoživotní dílo. V online hlasování pak veřejnost rozhodne, kdo si ze slavnostního galavečera odnese titul Sestra mého srdce.
Pořadatelem soutěže je EEZY Events & Education a po osmnácté je generálním partnerem akce společnost HARTMANN - RICO.
„Ošetřovatelská péče má v tuzemském zdravotnictví nenahraditelnou roli. Sestra roku je jedním ze způsobů, jak dát najevo, jak moc si práce sester vážíme. Desítky tisíc hlasů, které svým favoritům dala veřejnost v loňském online hlasování, pak svědčí o tom, že rozhodně nejsme sami, kdo tuto náročnou práci oceňuje," uvedl Tomáš Groh, předseda představenstva HARTMANN - RICO.
„Práce sester a nelékařů je obecně velmi náročná, je však velmi smysluplná a zároveň naplňující. Je to profese, která je v mnoha směrech nezastupitelná a každý nemá dar tuto profesi vykonávat. Jsem moc ráda, že tato již tradiční soutěž pokračuje. Je to ocenění této nelehké práce a zároveň poděkování, které si všichni zaslouží," řekla Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.
I letos je soutěž určena všem všeobecným sestrám, porodním asistentkám, praktickým sestrám a dalším nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Ti budou oceňováni v několika kategoriích, přičemž ty hlavní jsou: Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách. Jeden z nominovaných si odnese také Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství. O posledním titulu - Sestra mého srdce - pak prostřednictvím online hlasování rozhodne samotná veřejnost.
.................................
Nominace do 22. ročníku Sestry roku byla spuštěna 15. března a poběží až do 30. června. Přihlašování je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz, e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz či písemnou formou na adresu redakce časopisu Zdravotnictví a medicína.
.................................
„Soutěž je tradičně koncipována dvoukolově. V prvním kole z doručených přihlášek vybere odborná porota trojici finalistů v každé ze dvou hlavních kategorií. Druhé kolo proběhne přímo na slavnostním galavečeru, který se letos uskuteční 11. října večer v pražském Kině Lucerna," řekl za pořadatelskou EEZY Events & Education její ředitel Karel Novotný.
V porotě zasednou zástupci pořadatelských společností, ale také zvučná jména tuzemského zdravotnictví:
Zároveň s kategoriemi Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Sestra v sociálních službách budou na slavnostním galavečeru uděleny i zbývající dvě ceny. O Čestném ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství rozhodne ze všech přihlášených porota magazínu Zdravotnictví a medicína, titul Sestra mého srdce připadne tomu z finalistů, který získá nejvíce hlasů od veřejnosti.
„Slavnostnímu galavečeru Sestry roku bude v letošním roce předcházet rovněž finále soutěže HARTMANN School Awards, která je určená pro studenty středních zdravotnických škol. Cílem projektu je motivovat studenty, aby se více angažovali v procesu zdravotnické péče v odborném i domácím prostředí a nebáli se přinášet vlastní nápady na jeho zlepšení. Loni se do soutěže přihlásily týmy ze 48 zdravotnických škol z celkových 96," doplnil Jan Civín, Governmental Affairs Manager v HARTMANN - RICO, který zasedne v porotě obou soutěží.
Ocenění si v loňském roce odnesli Kamila Zikmundová z nemocnice Ostrov, Mgr. Tomáš Komínek z IKEM, kategorii Sestra mého srdce pak vyhrála Mgr. Dagmar Hetclová z Fakultní nemocnice Olomouc.
Sestrou roku v přímé ošetřovatelské péči se ve 21. ročníku stala Kamila Zikmundová z nemocnice Ostrov, která se věnuje péči o pacienty s domácí umělou plicní ventilací, žijícím v domácím prostředí. Sestřičku přímo v sále podporovala i jedna z jejích pacientek, která i díky vytrvalé odborné péči Kamily Zikmundové mohla opustit nemocniční prostředí začít žít v bytě.
„Prakticky se starám o pacienty, kteří jsou trvale závislí na plicním ventilátoru v domácím prostředí. Skladba pacientů se většinou týká úrazů míchy, neurosvalových onemocnění a onemocnění plic," vysvětlovala Kamila Zikmundová svou práci. Za pacienty dochází domů, kontroluje jejich fyziologické funkce a také se stará o to, aby trachostomická kanyla fungovala tak, jak má.
Více o soutěži na http://www.soutez-sestraroku.cz/
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.