Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySUPERSCHOPNOSTI DÍKY BILIRUBINULepší imunita, nižší riziko rozvoje cukrovky, rakoviny, nemocí srdce, dokonce některých autoimunitních onemocnění nebo také menší pravděpodobnost nadváhy či obezity - to jsou některé ze „superschopností", kterými jsou obdařeni lidé s tzv. Gilbertovým syndromem.

Nedávná česká studie1 odhalila, že mezi elitními sportovci je jeho výskyt Gilbertova syndromu v porovnání s běžnou populací více než dvojnásobný. Gilbertův syndrom je porucha, pro kterou jsou typické právě vysoké hodnoty žlučového barviva bilirubinu v krvi. Tato porucha metabolismu bilirubinu se projevuje občasným zežloutnutím očního bělma nebo kůže. Není však nijak nebezpečná a nevyžaduje léčbu. První projevy většinou přicházejí ve věku 15-30 let a častěji se objevují u chlapců. Podle posledních statistik žije v České republice s touto poruchou metabolismu bilirubinu, která není spojena s žádnými dalšími známkami jaterního onemocnění, 12,6 % mužů a 6,7 % žen. 

Vyšší hodnoty, vyšší výkony

Jak ukázala studie českých expertů publikovaná v časopise Sport Medicine1, vysoký podíl lidí s Gilbertovým syndromem je mezi elitními sportovci. Nejvíce zástupců měly tzv. vytrvalostní sporty jako atletika, cyklistika nebo běh na lyžích.

 „Do výzkumu se zapojilo celkem 536 vrcholových sportovců s různým zaměřením - od atletiky, juda, plavání, biatlonu a lyžování až po basketbal nebo volejbal. Mezi nimi bylo 13,3 % žen s Gilbertovým syndromem a celkem 27,7 % mužů se stejnou diagnózou. Zjistili jsme, že ve srovnání s běžnou českou populací mají sportovci obecně vyšší hodnoty sérového bilirubinu," popisuje jeden z autorů a zároveň vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky na 1. LF UK v Praze prof. MUDr. Libor Vítek, Ph.D.


Silný antioxidant 

Jedním z důvodů, proč je s Gilbertovým syndromem spojeno tolik zdravotních výhod, je funkce bilirubinu coby velmi silného antioxidantu - je přibližně 30× účinnější než vitamin E. Lidé s touto poruchou mají hodnoty bilirubinu až 5× vyšší než ostatní, a mají tak podstatně větší antioxidační kapacitu. 

.........................................................................

V běžné populaci jsou koncentrace sérového bilirubinu mezi 5 a 17 μmol/l obecně považovány za fyziologické rozmezí. Mírné zvýšení systémových koncentrací bilirubinu poskytuje podstatnou ochranu proti mnoha civilizačním chorobám. Sportovci mají výrazně vyšší koncentrace sérového bilirubinu, nejsilnější endogenní antioxidační látky. Současně je prevalence GS syndromu také mnohem vyšší u elitních sportovců, což naznačuje, že mírné zvýšení sérového bilirubinu může predisponovat k lepšímu sportovnímu výkonu.1

........................................................................

 „Antioxidanty jsou pro lidský organismus velmi žádoucí, chrání nás před oxidačním stresem, který je příčinou řady civilizačních a chronických onemocnění, jako je například ateroskleróza nebo některá srdeční onemocnění. Nejde však o jediný faktor, který ovlivňuje rozvoj těchto chorob. Ani lidem s Gilbertovým syndromem se proto tyto nemoci úplně nevyhýbají," upozorňuje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti.

Kromě antioxidační funkce má bilirubin také výrazné imunosupresivní a protizánětlivé účinky. Lidi s Gilbertovým syndromem proto méně často postihují některá autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, lupénka nebo Crohnova nemoc.

„Podle studií existuje také negativní vztah mezi hodnotou bilirubinu a některými nádory. Asi nejvíc patrné je to u kolorektálního karcinomu. Jedinci s Gilbertovým syndromem mají 4× nižší riziko, že tímto typem rakoviny onemocní. Podobná data máme také pro karcinom plic," doplňuje prof. Vítek. 

Jaterní testy napoví

Lékaři upozorňují, že zvýšené hodnoty bilirubinu je třeba vždy sledovat v souvislostech. Mohou totiž signalizovat autoimunitní onemocnění jater, žloutenku, hemolytickou anemii nebo například cirhózu jater. Pokud má tedy pacient zvýšený bilirubin, je vždy namístě provést také jaterní testy.

.......................................................................................

Vyšší hladina bilirubinu se označuje jako Hyperbilirubinemie.

Mírné zvýšení bilirubinu může být způsobeno mimo jiné:

  • zvýšeným rozkladem červených krvinek
  • Gilbertovým syndromem označovaným také jako benigní hyperbilirubinemie
  • žloutenkou s vzestupem bilirubinu v séru pacienta, hlavně konjugovaného typu
  • léky (zejména antipsychotika, některé pohlavní hormony aj.)
  • chemoterapií

..........................................................................................

Ani Gilbertův syndrom není spojen jen se samými pozitivy. Lidé s touto poruchou trpí častěji na žlučové kameny a nefungují u nich správně některé léčivé přípravky, jež se používají při léčbě kolorektálního karcinomu nebo AIDS.

Zdroj: Tisková zpráva MaVe PR

Literatura:
1. Woronyczová, J., Nováková, M., Leníček, M. et al. Koncentrace bilirubinu v séru a prevalence Gilbertova syndromu u elitních sportovců. Sport Med: 8, 84 (2022). https://doi.org/10.1186/s40798-022-00463-6


Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie