
Mgr. Kateřina Valentová
Slzy nejsou jen projevem emocí, ale především představují nezbytnou komponentu očního prostředí. Udržují rohovku vlhkou a hladkou, chrání oko před infekčními agens a látkami způsobujícími podráždění a v neposlední řadě pomáhají také zaostřovat světlo, čímž přispívají k jasnému vidění.
Fyziologicky se při každém mrknutí na povrchu rohovky rozprostře tenká vrstva slz, která se nazývá slzný film. Ten se skládá ze tří vrstev. V přímém kontaktu s rohovkou oka je vrstva mukózní, která zajišťuje propojení hydrofobního povrchu rohovky s vodnou vrstvou. Prostřední vodná vrstva je nejobjemnější a zajišťuje zvlhčování a výživu rohovky. Její povrch pak pokrývá zevní lipidová vrstva, která zajišťuje ochranu před vypařováním slzného filmu a tvoří hladký povrch oka.
V případě, že dojde k poškození slzného filmu, mohou se vyskytnout příznaky syndromu suchého oka. Ten je v dnešní době jedním z nejčetnějších očních onemocnění a projevuje se nejčastěji pálením, svěděním či pocitem písku v očích. Nemocní s poruchou vodné složky popisují zhoršující se příznaky v průběhu dne s vyvrcholením potíží ve večerních hodinách. Naopak pacienti s poruchou lipidové složky vnímají největší potíže ráno.
Faktory moderního stylu života
Na vzniku tohoto onemocnění se podílí celá řada faktorů, od patofyziologických stavů oka a přídatných žláz, přes faktory životního prostředí a vedlejší účinky některých užívaných léků, až po systémová onemocnění. Mnoho z vyvolávajících faktorů v dnešní době souvisí s moderním způsobem života. Může to být například celodenní práce na počítači nebo sledování digitálních obrazovek, kdy se snižuje frekvence mrkání, což vede ke zvýšenému odpařování i snížené produkci slz. Četnost mrkání však může klesat i v jiných situacích, kdy se člověk soustavně soustředí na určitou vzdálenost, například při řízení vozidla nebo čtení. Vliv na tento patofyziologický stav může mít také soustavný pobyt v klimatizovaných či uměle vytápěných prostorách, kde je nízká vlhkost vzduchu, vedoucí k urychlenému vypařování vodné složky slzného filmu a v neposlední řadě problémy také často trpí uživatelé kontaktních čoček, které brání rozprostření slzného filmu po celém povrchu oka.
Očím je třeba vrátit slzy
Nejčastějším způsobem řešení tohoto zdravotního problému je substituce chybějící slzného filmu pomocí očních kapek či gelů, tzv. umělých slz. Jedním ze zástupců, které je možno při začínajících pocitech pálení a únavy očí doporučit, je zdravotnický prostředek VIZIK. Jedná se o kapky určené pro úlevu od příznaků suchých očí vyvolaných namáháním očí. Kapky vytváří na rohovce sterilní, viskoelastický ochranný film, čímž chrání a zvlhčují povrch oka.
Kapky VIZIK jsou k dispozici ve dvou variantách, a to kapky zvlhčující s obsahem hyaluronanu sodného a kapky zklidňující s obsahem dexpanthenolu. Oba typy neobsahují antimikrobní látky, díky čemuž jsou vhodné pro dlouhodobé užívání i pro nositele kontaktních čoček. Navíc díky speciálnímu uzávěru si kapky zachovávají sterilitu až rok po jejich prvním otevření.
................................................................................................................
Redakční poznámka: Zvlhčující kapky mělo možnost v průběhu měsíce září vyzkoušet v rámci testovací rubriky Na vlastní kůži sedm zdravotníků. Kapky dle jejich slov splnily očekávání na přípravek tohoto typu. Po aplikaci docházelo u testovatelů téměř k okamžité úlevě bez ovlivnění ostrosti vidění. Jediným úskalím může být komplikovanější aplikace kapek, která je dána právě speciálním uzávěrem, udržujícím sterilitu přípravku, a vyžaduje trochu cviku.
Kompletní hodnocení dobrovolníků, kteří kapky VIZIK vyzkoušeli „na vlastní oči", si můžete prohlédnout v článku Sedm statečných na Magazínu.
Součástí článku je firemní sdělení společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
Vizik OČNÍ KAPKY Zvlhčující s 0,015% hyaluronátem sodným a karbomerem je zdravotnický prostředek. Určený účel: vytvářejí sterilní, viskoelastický dlouho ulpívající a čirý ochranný film na rohovce, čímž chrání a zvlhčují povrch oka a činí ho kluzkým. Díky tomu působí na dlouhodobou úlevu při obtížích vznikajících v souvislosti s: mechanickým namáháním, např. při nošení tvrdých nebo měkkých kontaktních čoček nebo při diagnostických zákrocích na oku; stresujícími vlivy okolního prostředí, např. klimatizace, vítr, chlad, sucho nebo znečištění ovzduší, např. cigaretovým kouřem nebo namáháním očí, např. při práci u počítačových obrazovek, u mikroskopů a rovněž při dlouhých cestách autem. Použití: Speciální, sterilní systém vzduchového filtru lahvičky způsobuje, že po každém nakapání kapky musí uplynout několik vteřin bez tlaku na lahvičku, aby dovnitř mohlo opět vproudit dostatečné množství vzduchu. Kontaktní čočky nemusí být při aplikaci kapek vyjmuty. Složení: 1 ml obsahuje hyaluronát sodný 0,015 %, karbomer 981, glycerol, vodu na injekci. Velikosti balení: 1 x 10 ml. Opatření a upozornění: Nepoužívejte, pokud je lahvička nebo bezpečnostní kroužek poškozený; nedotýkejte se oka otvorem kapátka lahvičky; nepoužívejte při přecitlivělosti na některou ze složek pokud používáte také jiné oční kapky/masti, měl by být dodržen odstup použití 15 minut a Oční kapky Vizik Zvlhčující by pak měly být vždy podávány jako poslední; nepoužívejte na infikované nebo poraněné oči; po použití může být dočasně snížena zraková ostrost; v takovém případě neřiďte automobil ani neobsluhujte stroje a vyčkejte, dokud se neobnoví normální vidění; nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti; nepoužívejte déle než 12 měsíců od prvního otevření lahvičky. Skladování: Uchovávejte při 2 °C až 25 °C. Chraňte před mrazem. Po použití lahvičku znovu uzavřete víčkem. Uchovávejte lahvičku v originální krabičce, aby byla chráněna před světlem. Výrobce: Penta Arzneimittel GmbH, Werksstraße 3, 92551 Stulln, Německo. Certifikát vydala notifikovaná osoba č. 0483. Datum revize textu: 04/2018.
Rozhovor s Mgr. Kateřinou Valentovou na téma „Syndrom suchého oka, proč vzniká a jak mu předcházet" můžete zhlédnout na educomm.cz
Sledujte ZDE
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.