Co bylo dříve, vejce nebo velikonoční zajíček?
To je otázka! Oba atributy mají spojitost s oslavou nového života: vejce jako symbol nových začátků a zajíc jako symbol plodnosti. Obojí se váže k jaru, kdy slavíme Velikonoce.
Patrně velikonoční role zajíčka začala v Německu. Zajíček (der Hase), speciálně velikonoční zajíček (der Osterhase) se k nám dostal až počátkem 20. století. V Německu snášel barevná vejce, která pak schovával dětem po zahradách. U nás nemá tento zvyk dlouhou tradici, ale připomíná nadílku lišky o první postní neděli - tzv. chození s liškou, kdy děti hledaly po stromech navěšené pečené preclíky.
Zajíc je symbolem plodnosti, života a štěstí. Zajíčka najdeme už v Bibli, kde představoval vše chudé, skromné a pokorné. Býval znázorňován také u nohou Panny Marie - jako symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.
U každého zajíčka hledejte produktový tip, dobře si informace nastudujte, protože se vám budou hodit v testu. Pro 8 z vás máme za správné vyplnění testu připravené dárky v podobě e-poukázek na kosmetické a potravinářské produkty.
Nákup, losování a rozesílka cen jsou plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.
Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.
VSTUPTE DO SOUTĚŽE ZDE
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.